Wietnamski Nowy Rok

Wietnamski Nowy Rok

Koniec stycznia to czas, kiedy przyzwyczailiśmy się już, aby w dacie wpisywać na końcu zamiast ósemki – dziewiątkę, a większość naszych postanowień noworocznych odeszła w zapomnienie. Ale nie wszędzie – w niektórych miejscach na świecie przygotowania do powitania Nowego Roku dopiero się zaczynają. Jednym z nich jest Wietnam, gdzie obchodzony w lutym księżycowy Nowy Rok jest najważniejszym świętem w kalendarzu. Odbywa się w tym czasie co Chiński Nowy Rok, jednak Wietnamczycy nie lubią, gdy określa się ich święto tą samą nazwą. Lepiej więc mówić o obchodzeniu Wietnamskiego Nowego Roku lub Święta Tết.

To, że nadchodzi Tết, można poczuć na wietnamskich ulicach już kilka tygodni przed samym świętem. Ludzie rozwożą na skuterach drzewka kumkwatu (owoc podobny do pomarańczy), aby udekorować swoje domy. Ulice przyozdobione są światełkami, kwiatami brzoskwini i czerwonymi banerami.

Nowy Rok Wietnamczycy spędzają z rodziną – odwiedzają domy bliskich, składają życzenia, a dzieciom wręczają czerwone koperty z tzw. pieniędzmi na szczęście (lucky money). Spożywają tradycyjne potrawy, m.in. bánh chưng, czyli ciasto ryżowe z fasolą i wieprzowiną owinięte w liście bananowca.

Jednym z najważniejszych elementów obchodów noworocznych jest oddanie czci bliskim zmarłym. Choć większość Wietnamczyków nie przynależy do żadnej oficjalnej religii, dominującą praktyką religijną jest tu kult przodków. Wietnamczycy wierzą w życie pozagrobowe, wpływ przodków na losy ziemskie, a także możliwość komunikowania się z nimi poprzez różnego rodzaju rytuały.

Nowy Rok to czas odwiedzania grobów i świątyń oraz oddawania hołdu zmarłym. W każdym tradycyjnym domu w najważniejszym miejscu, najczęściej salonie, znajduje się duży ołtarz ze zdjęciami zmarłych z rodziny. Koło portretów stawia się kwiaty, kadzidełka oraz ulubione przekąski danej osoby, np. owoce czy ciastka.

O północy wielu mieszkańców wychodzi przed swoje domy, aby spalić sztuczne banknoty, tzw. ghost money. Niektórzy wierzą, że w ten sposób mogą przekazać bliskim pieniądze na „tamten świat”, inni po prostu chcą w ten sposób uczcić swoich przodków.

Główna część Tết trwa trzy dni, jednak świętowanie wydłuża się do całego tygodnia. Jest to czas wolny od pracy oraz szkoły – Wietnamczycy jadą w swoje rodzinne strony lub podróżują. Na ulicach zobaczyć można parady tancerzy przebranych za zwierzęta lan – pół smoki, pół lwy – symbol siły w wietnamskiej kulturze.

Chúc Mừng Năm Mới! Szczęśliwego Wietnamskiego Nowego Roku!

Daniela Pietkun / Żółwim krokiem

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Viola/My British JourneyPiotr Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

U nas też by się przydało świętowanie Nowego Roku przez min. tydzień

Piotr
Gość
Piotr

Może warto pojechać na taki tydzień świętowania… 😊

Viola/My British Journey
Gość

Może kiedyś pojadę w tamte strony właśnie w czasie świętowania Nowego Roku, nich będzie szczęśliwy dla wszystkich, którzy właśnie celebrują jego początek.