FELIETONYwalentynki

W lutym tradycyjnie otoczeni jesteśmy serduszkami, kwiatami, czekoladkami i czułością.

Walentynki prawie na całym świecie uważane są za romantyczny Dzień Zakochanych.

Natomiast w USA Walentynki to przede wszystkim dzień, w którym troszczy się o swoich znajomych, koleżanki, kolegów, a nawet o swoich pupilów. To również wielkie wydarzenie w szkołach. Dzieci i młodzież ubierają się wtedy na czerwono i wymieniają kartkami walentynkowymi. W młodszych klasach uczniowie tworzą swoje skrzynki pocztowe. Służą do tego kartony po butach, które są ozdabiane serduszkami i walentynkowymi dodatkami. W dniu świętego Walentego do tej specjalnie przygotowanej skrzynki wsuwa się małe kartki z życzeniami. Nie są to miłosne wyznania, ale głównie słowa otuchy, podziękowania i wdzięczności.

W starszych klasach popularne są tak zwane Val-o-Grams – odpłatne śpiewane życzenia dla osoby, którą lubimy. Podczas przerwy do wybranka lub wybranki z zaskoczenia podchodzi grupka starszych uczniów śpiewająca romantyczny kawałek muzyczny. Często w parze ze śpiewem idzie również układ taneczny.

W sklepach jest duży wybór zestawów składających się z już wypisanych kartek, drobnych upominków, cukierków czy czekoladek. 

Kartki zawierają różne przekazy, np. „Jesteś najlepszą mamą na świecie!”, “Szczęśliwych i radosnych Walentynek”, “Jesteś najukochańszym synem”, “Jesteś wspaniałą osobą” czy zwyczajne “Dziękuję Ci za to, że jesteś”. 

Nauczyciele również otrzymują walentynkowe prezenty. Mogą to być praliny, czekoladki, kwiaty lub inne drobne upominki. W klasie często odbywają się przyjęcia walentynkowe z ciasteczkami w kształcie serduszek, czerwonymi babeczkami i cukierkami przypominającymi flirt towarzyski. Te conversation candies  to klasyczne słodycze walentynkowe, które zawierają wiadomości, takie jak „Pocałuj mnie”, „Uśmiechnij się”, „Moje kochanie” “Jesteś słodka”, “Jestem twoim fanem” lub bardziej nowoczesne  jak „Wyślij mi sms” czy „Dziewczyny mają moc”.

Wymiana prezentów i kartek nie dotyczy wyłącznie dzieci czy zakochanych. Kartkami wymieniają się dorośli, wysyła się je do swoich rodziców, do babci czy dziadka a nawet do sąsiadów. Dba się o każdą relację, na której nam zależy.

W dzisiejszych czasach klasyczne kartki pomału wypierane są przez kartki elektroniczne. Ja uważam, że nie ma lepszego prezentu niż kilka odręcznie napisanych słów na “starej” niezawodnej kartce papieru, którą można do tego skropić odrobiną swoich ulubionych perfum.

Popularnymi prezentami dla przyjaciół i rodziny są czekoladowe praliny, a zwłaszcza pudełko czekoladek w kształcie serca. Najbardziej popularne są klasyczne praliny Whitman’s Sampler czy słynące ze swojej ponad stuletniej tradycji See’s Candies.

Oczywiście w Stanach Zjednoczonych Dzień Zakochanych świętuje się również ze swoją drugą połówką.

Tradycyjnie kobieta otrzymuje kwiaty, najlepiej czerwone – w kolorze miłości, bądź różowe. Najbardziej popularnymi są czerwone róże, które uważa się za symbol miłości, pasji i wierności. Popularna jest również biżuteria z kamieniem szlachetnym, kolczyki czy naszyjnik a nawet pierścionek. Często wybierany jest symbolizujący wierność ciemno-fioletowy ametyst, kamień rzekomo używany przez świętego Walentego. Jest to również kolor miesiąca lutego i w sklepach roi się od pięknych fioletowych wyrobów biżuteryjnych. Nie brakuje również króla kamieni szlachetnych – rubinu, uważanego za kamień miłości.

W dniu świętego Walentego pary zazwyczaj wybierają się do dobrej restauracji, do kina, teatru czy do opery. Popularne produkcje to: “Wesele Figara” Mozarta, “Napój miłosny” Gaetana Donizettiego, “Romeo i Julia” Charlesa Gounoda czy “Tristan i Izolda” Wagnera.

Niektóre pary pozostają wierne klasyce i pisaniu własnoręcznych wierszy miłosnych, co uważam za wspaniałą i inspirującą tradycję. Były prezydent USA Barack Obama i jego żona Michelle słyną z recytowania sobie wzajemnie wierszyków miłosnych. Niektóre są bardzo zabawne, a niektóre romantyczne. Luty jest również miesiącem, w którym Amerykanie świętują urodziny swoich prezydentów, więc ich twórczość jest w tym okresie szczególnie na topie.

Michelle, w te walentynki będę cię dobrze traktował. Zrobię Ci kanapkę z cukinią. Potem rozłożę trochę warzyw na talerzu, tak jak lubisz – zrobię ci masaż, podczas gdy ty będziesz oglądać “Ellen’s Design Challenge” w HGTV. Ponieważ tak bardzo cię kocham. Obama dba o ciebie bardziej, niż ci się wydaje.” W tym wierszu prezydent użył zwrotu Obamacare, czyli w dosłownym tłumaczeniu “Obama dba”, co zarazem jest określeniem na ochronę zdrowia, należącą się Amerykanom o mniejszych dochodach.

Nie tylko Obama lubi pisać wierszyki, wielu prezydentów USA jak np. George Washington, Abraham Lincoln, Thomas Jefferson, John Tyler, James Madison czy Jimmy Carter było romantykami i wydali własne tomiki wierszy

Nie jestem kompletny bez Twoich błyszczących błękitnych oczu…” – tak brzmi pierwszy wers wiersza napisanego przez pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona.

Prezydent Warren G. Harding był poetą i pisał dość odważne miłosne teksty do swoich lubych:

“Kocham twoje plecy, kocham twoje piersi. Kochanie czuję, gdzie spoczywa moja twarz. Kocham twoją skórę, tak miękką i białą, Tak drogą w dotyku i słodką do ugryzienia…. Uwielbiam twoją równowagę doskonałych ud, kiedy one trzymają mnie w raju.”

Takie wyznania miłosne są bardzo romantycznym sposobem, aby docenić swojego partnera. Nie każdy jest poetą, ale czasami wystarczy zwyczajnie dobrze się bawić i nie brać poezji na zbyt poważnie. 

Uczucia wyznaje się w Stanach nawet swoim zwierzakom.

W sklepach zoologicznych roi się od piszczących zabawek w kształcie serduszek, pluszaków, czerwonych ubranek, w które można przyodziać swojego pupilka, a nawet specjalnych przysmaków w kształcie serduszek.

Sklepy w tym czasie są pełne czerwonych serduszkowych balonów, kwiatów, ozdób. Można kupić naprawdę wszystko: zastawę serduszkową, lampki do wina z wytłaczanymi sercami w szkle, serduszkowe serwetki, obrusy. Właściwie trudno sobie wyobrazić cokolwiek, czego w USA nie można by kupić.

Ameryka wyjątkowo kocha swoje święta, a Walentynki to czas, w którym można na chwilę się zatrzymać i okazać miłość oraz uznanie innym.

Na pewno każdy z nas ma w swoim gronie osobę, o której nie powinno się zapomnieć i która dla nas dużo znaczy, dlatego pamiętajmy o ludziach, których kochamy i doceniamy, nie wstydźmy się wyznać im miłości czy zwyczajnie po prostu zatroszczmy się w tym dniu o tych, na których nam naprawdę zależy.

Radosnych, pełnych miłości i spełnienia Walentynek

Beata DeSantis

5 8 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze