EmigracjaFelietony

Jak odnaleźć swoje miejsce w nowym kraju i nie stracić siebie?

Życiowe wybory

Życie to droga pełna wyborów. Każdego dnia musimy podejmować wiele decyzji, od tych najmniejszych jak wybór posiłku na obiad po te najważniejsze jak wybór drogi zawodowej czy życiowej. Często jest to nie lada wyzwanie, ponieważ decyzje te mają ogromny wpływ na naszą przyszłość i podczas gdy otwierają jedne drzwi, mogą jednocześnie zamknąć inne. Niestety, nie zawsze wiemy, co jest dla nas najlepsze w dłuższej perspektywie. Nie ma prostych odpowiedzi na pytania, które stawiamy sobie każdego dnia.

Wybory na emigracji, czyli o życiu między dwoma światami

Mam nieodparte wrażenie, że na emigracji liczbę tych pytań należałoby pomnożyć razy dwa. Czy obchodzić Wielkanoc według kalendarza katolickiego czy z grecką rodziną z obsunięciem czasowym? Czy prezenty dziecku powinien przynieść święty Mikołaj czy dopiero 1 stycznia święty Bazyli? Być może dla nas emigrantów jest to pewnego rodzaju rozdwojenie jaźni i funkcjonowanie w życiowym szpagacie pomiędzy dwoma kulturami, a dla naszych dzieci, które naturalnie wzrastały w tej dwukulturowości, to tylko dużo szersza perspektywa postrzegania świata.

Emigracja to nie tylko zmiana miejsca zamieszkania, to także rewolucja w tożsamości. Niezależnie od powodów, dla których ktoś opuszcza swój kraj, zawsze musi stawić czoła przeszkodom wynikającym z adaptacji do nowego otoczenia. Dla wielu emigrantów wyjazd za granicę jest nie tylko wyzwaniem, ale i szansą na odkrycie nowych pasji, rozwoju osobistego i kariery. Nawiązują nowe kontakty, uczą się języków obcych i nabierają doświadczeń, które często kształtują ich przyszłe decyzje życiowe. Jednocześnie, wraz z tymi zmianami, pojawiają się wątpliwości dotyczące tożsamości i wartości, które do tej pory były dla nich ważne.

Zmiany te mogą prowadzić do niejednoznacznej tożsamości, w której jednostka nie wie już, kim jest i gdzie jest jej miejsce. Na jednym biegunie znajdują się wartości, przekonania i zwyczaje związane z kulturą ojczystą, a na drugim – wartości, przekonania i zwyczaje kraju, do którego emigrant się przeprowadził. Brak pewności, którą drogę wybrać, wpływa na zdrowie psychiczne i emocjonalne jednostki.

W poszukiwaniu równowagi

Jednym z rozwiązań jest szukanie kontaktu z innymi emigrantami. Wspólne doświadczanie podobnych problemów może pomóc w zrozumieniu, że nie jest się samemu i że inni także doświadczają podobnych trudności. Ważne jest również szukanie wsparcia ze strony społeczności lokalnej i uczestniczenie w różnego rodzaju inicjatywach, które pozwolą na zintegrowanie się z nowym otoczeniem. Przykładowo, warto włączyć się do działalności organizacji pozarządowych, klubów sportowych czy grup hobbystycznych, gdzie będzie można poznać ludzi z podobnymi zainteresowaniami i budować nowe relacje społeczne.

Niestety, często społeczeństwo przyjmujące nie jest w pełni przygotowane na integrację z obcokrajowcami i emigranci muszą zmagać się z dodatkowymi barierami, doświadczając dyskryminacji ze strony tubylców, którzy niechętnie traktują ich jako równych partnerów. Może to prowadzić do poczucia osamotnienia i izolacji, co z kolei pogłębia problemy z tożsamością. Z drugiej strony, emigranci sami mogą być niechętni do integracji ze społecznością lokalną, np. ze względu na barierę językową czy też z powodu uprzedzeń wobec nowego środowiska.

Tak czy inaczej emigracja może pomóc w lepszym zrozumieniu samego siebie.

Kiedy żyjesz w kraju, w którym się wychowałaś i w którym wszyscy wokół dzielą twoją kulturę, łatwo jest wpaść w rutynę i przyjąć pewne sprawy jako oczywiste. Kiedy jednak opuszczasz ten kraj i żyjesz w innym środowisku, zaczynasz patrzeć na świat z innej perspektywy. To może pomóc w lepszym zrozumieniu swojej kultury i wartości, wyrobić swoje własne przekonania i porzucić te, które wpoili nam rodzice czy szkoła.

Pierwszym krokiem do zachowania swojej tożsamości jest zrozumienie, że emigracja to nie porzucenie swojego kraju, ale jego poszerzenie o nowe doświadczenia. Nie trzeba rezygnować z kultury, która nas ukształtowała, aby stać się częścią nowej. Warto zamiast tego zacząć poznawać i szanować kulturę kraju, do którego się przeprowadzamy. Przyjęcie nowych tradycji i zwyczajów pozwala nam na zrozumienie ludzi i ich historii.

Poznawanie nowych kultur nie oznacza rezygnacji z naszej tożsamości.

Wręcz przeciwnie, pozwala nam na odkrycie nowych aspektów nas samych. Emigracja daje nam możliwość spojrzenia na nasze życie z innej perspektywy i odświeżenia naszej tożsamości. Zaczynamy odkrywać, co jest dla nas naprawdę ważne, jakie wartości kształtowały nasze życie, i które z nich chcemy przekazać dalej.

Emigracja jest procesem, który może skłonić do przewartościowania wielu aspektów życia, ale też daje wiele możliwości rozwoju osobistego i kulturowego. Dlatego, po powrocie do kraju, wielu emigrantów widzi swój kraj i rodzinne miasto w zupełnie nowym świetle, dostrzegając piękno i wartość, których wcześniej nie zauważali. Wyjazd za granicę jest więc okazją do spojrzenia na świat w sposób bardziej otwarty i zróżnicowany. Osoby, które powracają do macierzystego kraju często podkreślają, że przewartościowanie życia przyniosła im właśnie emigracja. Oczywiście, nie oznacza to, że każdy emigrant musi przewartościować swoje życie i zrewidować swoje wartości. Jednak często to właśnie kontakt z inną kulturą i perspektywą może być dobrym impulsem do takiej refleksji.

Podsumowując, emigracja to zmiana nie tylko miejsca zamieszkania, ale także stylu życia, relacji z bliskimi i przyjaciółmi, a nawet sposobu myślenia. Jest to okazja do lepszego zrozumienia siebie samej i swojej tożsamości, a kontakt z inną kulturą może pomóc w przewartościowaniu własnych przekonań i wartości, co może prowadzić do bardziej świadomego podejmowania decyzji i życia. Jednocześnie warto pamiętać, że taki proces może być trudny i wymagać wsparcia ze strony specjalisty.

Karolina Krajnik

PRZEDSPRZEDAŻ!

Jedyny taki książkoplaner dla każdej kobiety ciekawej świata!

TERAZ W PROMOCYJNEJ CENIE

Kalendarz Polki – kalendarz bez granic to nie jest zwykły kalendarz!

Wyrusz z nami, Polkami na Obczyźnie w niezwykłą, całoroczną podróż. Zabierzemy Cię w najdalsze zakątki globu, opowiemy o lokalnych tradycjach, kulturach, świętach, smakach, a także o lokalnych absurdach i dziwactwach. Odsłonimy kawałek naszej emigracyjnej codzienności, opowiemy o smutkach i radościach. Z nami każdy dzień roku będzie pełen podróżniczych emocji.

W planerze znajdziesz:

  • ciekawostki o świecie,
  • kalendarium z lokalnymi świętami i ważnymi wydarzeniami,
  • lokalne przepisy,
  • zdjęcia z różnych zakątków świata,
  • wspomnienia i refleksje z migracji i podróży Polek na Obczyźnie,
  • cytaty,
  • niezwykłe miejsca,
  • 60 pytań rozwijających samoświadomość,
  • matrycę Eisenhowera na każdy miesiąc.
5 2 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
trackback

[…] głowa jak i serce mogą uważać za “dom” różne miejsca. Przecież skoro jest nam dobrze na emigracji – to jeden “dom” znajduje się właśnie tam, inny natomiast może pozostać w kraju […]