Poradnikiwhite and red flowers on white wooden chair

Skoro czytasz ten artykuł i przeglądasz nasz portal istnieje szansa, że sama doświadczyłaś w przeszłości życia na obczyźnie bądź też ciągle doświadczasz małych radości i frustracji związanych z byciem imigrantką lub imigrantem. A może po prostu jesteś zainteresowany kulturami, wyjazdami zagranicznymi i zwyczajami w innych krajach? Może od jakiegoś czasu marzysz o wyjeździe, ale zrobienie tego w ciemno totalnie cię przeraża? A może myśl, żeby spróbować czegoś tak nowego i odmiennego jak wyjazd za granicę na dłużej niż wakacje tli ci się z tyłu głowy, ale nie dopuszczasz jej do głosu, bo przecież jak miałbyś to wszystko zorganizować, skoro nigdy tego nie robiłeś i “w sumie to chyba się nie nadajesz”?

Napisałam ten artykuł na zlecenie Wszechświata, który właśnie w ten sposób daje ci znak, że się nadajesz. Potrafisz. Możesz. Że poprzez wyjazd, rzucenie się na głęboką wodę i wytorpedowanie ze swojej strefy komfortu gdzieś hen daleko nauczysz się niesamowicie dużo o sobie samym i przeżyjesz rzeczy, które będziesz wspominać do końca życia. Odkryjesz nowe miejsca i smaki, poznasz osoby o zupełnie odmiennym spojrzeniu na świat, nawiążesz trwałe, ponadnarodowe przyjaźnie i (możliwie) złapiesz emigracyjnego bakcyla. Albo wrócisz do domu, by w poczuciu, że spróbowałaś w życiu wszystkiego, leżeć w hamaku.

Wyprowadzka, czy to za granicę, czy po prostu do innego miasta jest przytłaczająca i wymaga ogromnej odwagi, szczególnie, jeżeli robisz to po raz pierwszy. Dlatego poniżej przedstawiam kilka programów, w których biorąc udział, nigdy nie będziesz na emigracji pozostawiony samemu sobie, zawsze będzie w okolicy mentor, koordynatorka bądź po prostu grupa międzynarodowych wolontariuszy czy studentów przechodzących przez to, co ty. Może któraś z poniższych okazji czeka właśnie na ciebie?

Erasmus

Od lat nie tracący popularności Erasmus jest programem wymiany studenckiej, który pozwala studentom i studentkom wszystkich poziomów studiów na spędzenie semestru, dwóch lub odbycie praktyk studenckich w innym kraju Unii Europejskiej lub spoza UE, jeśli został przyjęty do programu (m.in. Norwegia, Islandia, Turcja). Od twojej uczelni, a raczej umów międzynarodowych zawartych przez nią, zależy, które kierunki, w jakich językach i w których krajach będą dla ciebie dostępne. Wymiana jest finansowana przez Komisję Europejską, więc każdy student otrzymuje kieszonkowe, które przy odrobinie gimnastyki pozwala pokryć koszty wynajmu pokoju i przeżycia w twoim nowym kraju. Istotne jest również to, że dzięki wprowadzeniu systemu bolońskiego w edukacji wyższej, zaliczenie semestru podczas Erasmusa w większości przypadków zalicza ten sam okres studiów w Polsce. Więcej informacji: Erasmus.

MOST

Nie każdy student czuje się gotowy, by spędzić miesiące, studiując za granicą. Nie każda studentka zna język wystarczająco dobrze, by móc w nim zaliczać egzaminy. Niektórzy wybrali kierunek – np. filologia polska – którego siłą rzeczy nie mogą studiować za granicą. Te osoby nie są jednak skazane na spędzenie wszystkich lat studiów na jednym uniwersytecie, ponieważ na ratunek przychodzi im MOST, czyli program mobilności studentów i doktorantów, który daje możliwość realizacji swojego (lub pokrewnego) kierunku studiów na innej polskiej uczelni. Program jest bezpłatny i dostępny zarówno dla studentów studiów licencjackich i magisterskich. A co najlepsze: MOST i Erasmus się nie wykluczają! Jeżeli po MOST-cie zacznie cię nosić, Erasmus otworzy przed tobą kolejne drzwi. A jeżeli po Eramusie nadal będziesz miał za mało wrażeń, MOST nadal jest w zasięgu twoich możliwości.
Więcej informacji: MOST.

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service)

Nie wszystkie programy finansowane z projektów Komisji Unii Europejskiej dostępne są tylko dla osób studiujących. Wolontariat Europejski (działający w ramach Erasmus+) kierowany jest do osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, które chciałyby zostać częścią organizacji pozarządowej w innym kraju Europy (lub Kaukazu czy Afryki Północnej). Tematyka projektów jest bardzo zróżnicowana: można pracować na rzecz środowiska, osób starszych, prowadzić zajęcia z dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami, w organizacjach zajmujących się kulturą i sztuką – możliwości jest bez liku. Koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia i kieszonkowego pokrywane są przez Erasmus+, a czas trwania projektu waha się od 2 tygodni do 12 miesięcy. Zdecydowani i niepewni mogą najpierw spróbować swoich sił na projekcie krótkoterminowym (od 2 tygodni do 2 miesięcy), by później skorzystać z pozostałych 10 miesięcy na projekcie długoterminowym.

Listę dostępnych projektów można przejrzeć TUTAJ. Pamiętajcie jednak, by przed aplikowaniem na projekt skontaktować się z potencjalną organizacją wysyłającą – to oni są waszymi przewodnikami w Polsce i to ich zadaniem jest przygotowanie was do wyjazdowych przeciwności.

Długoterminowe Wymiany Młodzieży

Znacie powiedzenie “czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”? Wielu ludzi poprzez umożliwienie młodzieży nawiązania przyjaźni z osobami z innych krajów i zdobycia kompetencji międzykulturowych, widzi sposób na zbudowanie pokoju na świecie. Co roku tysiące osób w wieku od 15 do 19 lat wyjeżdża ze swoich krajów, by przez jeden rok akademicki chodzić do amerykańskiej, brazylijskiej, tajwańskiej czy jakiejkolwiek innej szkoły średniej, mieszkać z lokalną rodziną goszczącą i doświadczać bogactw różnorodności kulturowej.

Z własnego doświadczenia bardzo polecam program Rotary Youth Exchange, który jest darmowy, ale zakłada przyjęcie ucznia lub uczennicy z zagranicy w zamian za każdego wysłanego nastolatka/ę. Do innych najpopularniejszych organizacji umożliwiających taką wymianę należy YFU (Youth For Understanding) czy CIEE (The Council on International Educational Exchange).

Międzynarodowe treningi i szkolenia

My kobiety mamy tendencję do niedoceniania się i umniejszania swojej wiedzy, inteligencji, wykształcenia, znajomości języków. Hamujemy swój rozwój twierdząc, że “przecież nic nie wiemy” albo “ktoś inny zrobi to lepiej”. Od tego myślenia o sobie samych nie uda nam się odejść z dnia na dzień, nie zaczniemy przenosić gór i wyprowadzać się nagle do Peru (chociaż kto wie…). Dobrym sposobem może być zastosowanie metody małych kroków i zdobycie doświadczenia w wyjeżdżaniu, posługiwaniu się obcym językiem, budowaniu relacji z osobami z innych krajów przy jednoczesnym powiększaniu wiedzy poprzez wyjazdy na międzynarodowe treningi i szkolenia. Sporą bazę (często darmowych i zwracających koszta dojazdu i zakwaterowania) szkoleń można znaleźć na Salto Youth. Kto wie, może wyjazd do Armenii, by uczyć się metod rozwiązywania konfliktów zbuduje podwaliny do twoich dalszych podróży?

Programów umożliwiających dalsze i bliższe, krótsze i dłuższe wyjazdy jest bez liku, wiele z niewymienionych wyżej możliwości można znaleźć na stronie Eurodesk. Czy znacie jakieś inne programy lub strony ułatwiające wyjazd za granicę? Podzielcie się w komentarzach, bo, jak głosi przysłowie, “sharing is caring”!

Maria Stankiewicz / cały świat* / Kochać bezgranicznie

* Maria obecnie mieszka w Maroku. Na swojej emigracyjnej liście odhaczyła już wymianę międzynarodową w USA, wolontariat na Węgrzech oraz studia w Anglii, które nadal kontynuuje.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Paula
Paula
6 lat temu

Erasmus plus jest dzisiaj również dedykowany dla ludzi pracujących, umożliwia wymianę i szkolenia. EVS już od dawna mnie korci, zwłaszcza że w kulturze możliwości są czasami niesamowite.

I am Katarzyna
5 lat temu

Spędzenie czasu za granicą bardzo otwiera horyzonty – jeśli oczywiście faktycznie żyje się życiem mieszkańców wówczas.

trackback

[…] przygodzie z Erasmusem nauczyłam się oddychać. Nie po to, żeby żyć z dnia na dzień. Po to, aby te dni […]