[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]

Tirana- miasto przepięknie położone pomiędzy górami a morzem, na tym samym równoleżniku co Neapol, Madryt, Stambuł i Nowy Jork oraz na tym samym południku co Budapeszt i Kraków…. co o nim wiecie?

W większości przypadków, gdy mówimy o europejskich stolicach, Tirana nie będzie znajdowała się wśród pierwszej dziesiątki wymienionych, prawdopodobnie nie będzie jej nawet w drugiej dziesiątce. Bo przecież kto w ogóle pamięta o jakimś skrawku na dole mapy, gdzie w dodatku “nikt nie mieszka i nic nie ma” (cytat z mojego znajomego). I faktycznie, umówmy się co do jednego- choć Tirana jest stolicą jednego z europejskich krajów, to takiej Europy jaka znana jest nam Polakom w tym miejscu nie zobaczymy. Wszystko tu jest względne- choć cała Albania to zaledwie około trzy miliony ludzi, to 600 tysięcy zamieszkujące stolicę to całkiem spora liczba i na tle reszty kraju Tirana wyrasta na metropolię. Tirana to odrestaurowany centralny plac plus zbiór wąskich zaniedbanych uliczek, które jednak mają w sobie jakiś element atrakcji. Tirana to bazary i uliczni sprzedawcy. Tirana to słońce (temperatura praktycznie nigdy nie spada poniżej zera). Tirana to pozostałości architektoniczne po okresie głębokiego komunizmu, ale także budowle z czasów Imperium Ottomańskiego. Tirana to zbiór kościołów różnych religii stojących tuż koło siebie- meczet, kościół katolicki i prawosławna bazylikę dzieli od siebie dosłownie kilkaset metrów. Tirana to bujna roślinność. Tirana to niesamowite balkony i szalona plątanina kabli elektrycznych. Tirana to chaos ulic i lenistwo południowej drzemki.

collage

A jeśli znudzi się Wam betonowe miasto, w 15 minut znaleźć się możecie w górach. Najdłuższa na Bałkanach kolejka linowa Dajti Express (jej trasa to ponad 4600 m długości!), którą jedzie się około 20 minut, zabierze Was na wysokość 1230 m.n.p.m., skąd podziwiać można niesamowitą panoramę okolicy.

Natomiast jeśli gustujecie bardziej w klimatach morskich, koniecznie wybierzcie się do oddalonego o jakieś 40 km od Tirany miasteczka Durres oferującego zaskakująco czystą plażę i mnóstwo knajpek z przepysznym jedzeniem.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row][cmsmasters_row data_shortcode_id=”34kmew6irq” data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”deiz7ziaa8″ data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_divider shortcode_id=”9nz60za1o” width=”long” height=”1″ style=”solid” position=”center” margin_top=”10″ margin_bottom=”10″ animation_delay=”0″][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row][cmsmasters_row data_shortcode_id=”yderqkcshk” data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”gogsq3y58″ data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_text shortcode_id=”5b2ef6ds87″ animation_delay=”0″]

O AUTORCE

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row][cmsmasters_row data_shortcode_id=”dvmdqzou7″ data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”prc3f348f8″ data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_profiles shortcode_id=”eax54u3vnm” orderby=”date” order=”DESC” count=”4″ categories=”danuta” layout=”vertical” animation_delay=”0″][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze