Edirne było jednym z pierwszych tureckich miast, w których miałam okazję spędzić trochę więcej czasu. Co prawda słyszałam jego nazwę od miłośniczek serialu „Wspaniałe stulecie”, ale nie wiedziałam, czego się spodziewać. Okazało się, że choć nie jest tak spektakularne jak Stambuł czy Ankara, to przecież także jest dawną turecką stolicą i splendor czasów Imperium Osmańskiego nadal jest w nim wyczuwalny.
Główną atrakcją Edirne jest gigantyczny meczet Selimiye, wzniesiony około roku 1575 dla sułtana Selima II przez genialnego architekta Sinana, obejmujący prócz świątyni z potężnym dziedzińcem, także szkołę koraniczną, prawniczą oraz halę targową. Meczet poszczycić się może między innymi czterema minaretami o wysokości 71 m każdy (jedne z najwyższych minaretów w świecie islamu), ogromną wyłożoną mozaikami kopułą oraz dekoracjami ścian godnymi dworu sułtańskiego.
Niedaleko znajduje się dużo skromniejszy, ale mój ulubiony meczet Eski Camii (czyli Stary Meczet), w fascynujący sposób ozdobiony mozaikami i kaligrafiami. Tuż obok niego mamy ogromny targ i stare miasto z masą wąskich uliczek, pozwalające na dokonanie najdziwniejszych zakupów (dla turystów obowiązkowe są różnokolorowe, pachnące mydełka o fantazyjnych owocowych kształtach, które kupić można na sztuki lub w zestawie) i spróbowanie typowych dla regionu potraw, ze smażoną na głębokim oleju wątróbką na czele. Uwierzcie mi, nie cierpię wątróbki, ale taką jej wersję pochłonęłam w mgnieniu oka! Z tej części miasta, majestatyczny most prowadzi na drugą stronę rzeki Tunca, gdzie w kompleksie budynków powstałych za sułtana Bajazyda II, w dawnym osmańskim szpitalu, znajduje się muzeum historii medycyny.
Na koniec ciekawostka – Edirne jest największym tureckim miastem położonym całkowicie w Europie! (Przyznajcie się, nie przyszło wam to do głowy, bo przecież Turcja kojarzy się z Azją!) Niestety, Edirne nie leży obecnie na popularnych szlakach komunikacyjnych, a szkoda, bo jak widać ma wiele atutów. Może na bazie „Wspaniałego stulecia” jego sława znowu rozbłyśnie nieco mocniej?
Danuta / Turcja – Gruzja / Inna Gruzja