[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]

Bardzo lubię miasta, które są niejednoznaczne. Takie, w których mieszają się różne wpływy i symbole będące świadkami różnych etapów historii. Takim właśnie miejscem jest Białe Miasto – Beograd/Београд, czyli po prostu Belgrad. Mieszają się tutaj języki, alfabety i style architektoniczne, a skomplikowane losy miasta widać jak na dłoni nawet po krótkim spacerze.

Belgrad – obecnie stolica Republiki Serbii, wcześniej stolica Serbii i Czarnogóry, stolica Jugosławii, stolica Królestwa Serbów Chorwatów i Słoweńców, jeszcze wcześniej własność Habsburgów Austriackich, własność Turków, własność Węgrów, Greków, Celtów… tak, przez prawie 7000 lat historia zataczała tu ogromne koła.

Miasto leży w bardzo dogodnym strategicznie miejscu, u ujścia Sawy do Dunaju, więc trudno się dziwić, że tyle razy zmieniało właścicieli. I właśnie nad rzeką znajduje się jedno z ciekawszych miejsc w Belgradzie, spadek z czasów rządów Imperium Osmańskiego – wzgórze i twierdza Kalemegdan. Tak naprawdę twierdza powstała w tym miejscu dużo wcześniej, bo już w czasach rzymskich, ale współcześnie znany kształt przybrała właśnie za rządów tureckich. Tereny obok twierdzy otoczone są ogromnym, pięknym parkiem i stanowią jedno z ulubionych miejsc spacerów i wypoczynku miejscowych mieszkańców.

Całkowitym kontrastem do spuścizny tureckiej jest inna charakterystyczna belgradzka budowla – ogromna bizantyjska cerkiew św. Sawy ozdobiona osiemnastoma ogromnymi pozłacanymi krzyżami, z których największy ma aż 12 metrów wysokości. Jest to trzecia co do wielkości prawosławna cerkiew w Europie, a jej ogrom sprawia, że choć prace nad budową zakończyły się w 2004 roku, to wnętrze nadal nie jest ukończone.

Przejmującym świadkiem historii najnowszej miasta są natomiast dwa ministerialne biurowce zniszczone podczas nalotów NATO na Belgrad w marcu 1999 roku, podczas serbsko-albańskiego konfliktu o Kosowo. Podczas odbudowy zniszczeń postanowiono, że zniszczone budynki pozostaną swoistymi pomnikami tych strasznych dni i nie zostaną odbudowane.

p1160858p1160881 p1160889 p1160891 p1160796

Belgrad to nie tylko budynki historyczne. To mnóstwo parków, deptaków, szerokich alei z całą paletą sklepików i kawiarenek, to cała masa księgarni, to fantastyczne bałkańskie jedzenie, to gwałtownie rozwijające się nowoczesne centra handlowe… To także paskudne blokowiska z czasów Marszałka Tito, odrapane, ledwo sunące autobusy, brudne targowiska, szare, ohydne biurowce i wszechobecny dym papierosowy. To miasto, które ma w sobie nieuchwytne coś, miasto tętniące życiem, miasto o wielu twarzach. Miasto bardziej wschodnie niż zachodnie… Warto tam być choć przez chwilę.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row][cmsmasters_row data_shortcode_id=”767kecu25″ data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”szcd228xrn” data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_divider shortcode_id=”kqgnytjzm” width=”long” height=”1″ style=”solid” position=”center” margin_top=”10″ margin_bottom=”10″ animation_delay=”0″][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row][cmsmasters_row data_shortcode_id=”3bgk6d9z5y” data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”se52yhmin” data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_text shortcode_id=”507ukj2kae” animation_delay=”0″]

O AUTORCE

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row][cmsmasters_row data_shortcode_id=”yd2v1pjftj” data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”6n7m732zbt” data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_profiles shortcode_id=”7hvtgd7b29″ orderby=”date” order=”DESC” count=”4″ categories=”danuta” layout=”vertical” animation_delay=”0″][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

0 0 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze