EMIGRACJApeople holding shoulders sitting on wall

Przebywając na emigracji, często odczuwamy samotność. Jesteśmy daleko od naszych rodzin, bliskich osób, przyjaciół. Musimy odnaleźć się w nowym państwie, kulturze, miejscu pracy, środowisku. Nawiązanie nowych relacji zajmuje znacznie więcej czasu niż w Polsce, również ze względu na różnice kulturowe. 

Niemniej jednak warto skorzystać z kilku źródeł, które pomogą nam znaleźć ludzi o podobnych zainteresowaniach, a z czasem zbudować swój własny krąg znajomych czy nawet przyjaciół. 

MeetUp https://www.meetup.com/ to platforma internetowa (dostępna również w formie aplikacji na telefon) przeznaczona głównie dla ekspatów.

Logując się, wybieramy państwo, w którym mieszkamy, a następnie nasze zainteresowania. Na tej podstawie otrzymujemy rekomendacje o grupach, które mogą nas zainteresować. Są one zwykle podzielone na konkretne sporty, hobby czy przeznaczone dla miłośników podróży czy życia nocnego. Dołączając do wybranej grupy, otrzymujemy zaproszenia na organizowane przez nią eventy. Warto również dodać, że w aplikacji meetup możemy sami założyć grupę oraz utworzyć wydarzenie. Należy jednak pamiętać, że popularność tej aplikacji zależy w dużej mierze od państwa, w którym mieszkamy i od ilości ekspatów. 

Podobnie jak MeetUP działa aplikacja Internations https://www.internations.org/.

Niemniej jednak w tym przypadku wiele dość podstawowych funkcji, takich jak możliwość dołączenia do wybranych grup, odpowiadania na wiadomości itd., jest płatna.

Kobiety przebywające na emigracji mogą również skorzystać z platformy Girl Go International https://girlgoneinternational.com/.

Jest to międzynarodowa społeczność ekspatek. Działa na zasadzie grup na Facebooku podzielonych na konkretne miasta. Wystarczy dołączyć do grupy, która odpowiada naszym okolicom i można wymieniać się doświadczeniami czy umawiać się na wspólne wyjścia. Jeśli w danym mieście nie ma grupy Girl Go International można ją założyć.

Warto również śledzić polskie społeczności kobiet zagranicą jak Polki na siedmiu kontynentach https://www.facebook.com/polkina7kontynentach/ oraz oczywiście Polki na Obczyźnie https://klubpolek.pl/

Można także dołączyć do grup w mediach społecznościowych zrzeszających ekspatów w danym mieście lub państwie lub grup przeznaczonych dla Polonii w okolicach naszego zamieszkania. 

Aktywność na jednym z tych platform pozwoli na pewno znacznie łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która często z początku może nas przytłaczać. Dzięki nim możemy poznać wiele wartościowych osób żyjących tak jak my na emigracji, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, posłuchać o ich doświadczeniach, a nawet nawiązać przyjaźnie na całe życie.

Anna Biernacka-Rygiel

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze