Emigracja

Odwiedzając wystawę Experience Brussels, odkryłam, że Polacy w Brukseli stanowią piątą albo szóstą mniejszość narodową pod względem liczebności. Myślę, że jest to całkiem sporo i przyznam szczerze, że byłam pozytywnie zaskoczona tym faktem. 

Dlatego też w Brukseli znajdziemy wiele instytucji, przedstawicielstw, stowarzyszeń czy sklepów i innych miejsc dla Polonii. 

Mówiąc o polskich instytucjach w Brukseli, należy przede wszystkim wymienić: 
  • Ambasadę RP w Brukseli znajdującą się przy Rue Stevin 139, czyli placówkę odpowiedzialna za dwustronne relacje polityczne oraz poniekąd ekonomiczne między Polską a Belgią, 
  • Wydział Konsularny Ambasady RP w Brukseli przy Rue des Francs 28, czyli główny punkt kontaktowy dla Polonii w Belgii w razie konieczności pomocy,
  • Instytut Polski w Brukseli przy Avenue des Gaulois 29 promujący polską kulturę w Królestwie Belgii,
  • Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystyki przy Av. de la Renaissancelaan 20/25 promujący turystykę przyjazdową do Polski.

Ponadto w Brukseli znajdują się również przedstawicielstwa Polski przy organizacjach międzynarodowych – Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO. Niemniej jednak należy pamiętać, że takie instytucje mają na celu koordynacje członkostwa Polski w danej organizacji, a nie współpracę z Polonią. 

Ze względu na fakt, że Bruksela jest siedzibą właściwie wszystkich instytucji Unii Europejskiej znajdziemy tu również wiele przedstawicielstw regionów polskich m.in.:
  • Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Brukseli,
  • Biuro Regionalne Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli,
  • Przedstawicielstwo Województwa Lubelskiego w Brukseli,
  • Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli,
  • Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego w Brukseli,
  • Przedstawicielstwo Województwa Małopolskiego w Brukseli,
  • Biuro Regionalne Województwa Mazowieckiego w Brukseli,
  • Biuro Informacyjne Województwa Opolskiego w Brukseli,
  • Biuro Informacyjne Województwa Podkarpackiego,
  • Biuro Regionalne Województwa Podlaskiego,
  • Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli,
  • Biuro Regionalne Województwa Śląskiego,
  • Biuro Regionalne Województwa Świętokrzyskiego,
  • Przedstawicielstwo Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
  • Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli,
  • Biuro Regionalne Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli.

Biura te są źródłem informacji związanych z polityką regionalną Unii Europejskiej, zmianami prawnymi oraz decyzjami zapadającymi w organach unijnych. Często też promują dany region, więc organizują wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym jak koncerty czy przedstawienia teatralne. 

Ponadto w Brukseli znajdziemy wiele przedstawicielstw ekonomicznych jak np. Biuro Konfederacji Lewiatan zrzeszone w BusinessEurope, czyli europejskiej organizacji pracodawców. Znajduje się tutaj również Przedstawicielstwo Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Business and Science Poland. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak przedstawicielstwa regionalne, placówki te mają na celu głównie reprezentację interesów firm zrzeszonych w instytucjach Unii Europejskiej. Niemniej jednak często organizują wiele ciekawych tematycznych wykładów i zapraszają znanych gości ze świata nauki, biznesu i polityki. Nawet Polska Akademia Nauk ma swoje przedstawicielstwo w Brukseli. 

Nawiązując do instytucji naukowych, w Brukseli działa również filia Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, która prowadzi w Brukseli poza studiami również Dom Polski pomagający Polonii w Belgii głównie w zakresie spraw prawnych. 

Bruksela jest również siedzibą wielu stowarzyszeń Polonii.

Działa tu m.in. BeKAP, czyli Brukselski Klub Polek, który jest oficjalnym stowarzyszeniem i prowadzi polskie przedszkole. Poza tym w ramach swojej działalności organizuje warsztaty kulinarne, wspólne wyjścia na wydarzenia kulturalne oraz prowadzi klub książki. W Brukseli znajdziemy także przedstawicielstwo Kongresu Kobiet. Oczywiście należy dodać, że Polki na Obczyźnie zrzeszają wiele aktywnych klubowiczek właśnie z Brukseli i okolic. Wspominając o Polkach na Obczyźnie, powinno się jeszcze wymienić Nomadniczy Klub Frankolubnych prowadzony przez jedną z naszych klubowiczek, która na jego forum stara się promować kulturę frankofońską wśród Polaków zarówno we Francji jak i w Brukseli poprzez wspólne uczestnictwo w wielu wydarzeniach kulturalnych. 

Bardzo ciekawe jest Stowarzyszenie Network PL zrzeszające polskich pracowników organizacji międzynarodowych. Organizuje ono wiele warsztatów i wykładów dotyczących pracy w organizacjach międzynarodowych, głównie instytucjach Unii Europejskiej. Często też zamieszcza informacje o praktykach, stażach i ofertach pracy właśnie w organizacjach międzynarodowych. 

Sklepów polskich w Brukseli jest bardzo dużo.

Praktycznie w obrębie do 1-1,5 km można znaleźć polski sklep. Do najbardziej znanych mogę zaliczyć:

  • Polskmaak – chyba najpopularniejszy polski sklep w tym mieście, ma kilka filii, więc na pewno można łatwo do którejś z nich trafić,
  • Kubuś Market – polski sklep, który odwiedziłam w Brukseli najczęściej, w mojej ocenie wydaje się być najlepiej zaopatrzony,
  • Supermarket Groszek – otwarty stosunkowo niedawno wg informacji jednej z klubowiczek Polek na Obczyźnie mieszkającej w Brukseli,
  • Madamoiselle Meringue – polska cukiernia polecana również przez jedną z moich koleżanek z Klubu Polek na Obczyźnie z Brukseli, 
  • Podlasiak – sklep wskazany przez tę samą koleżankę z Klubu Polek na Obczyźnie z Brukseli,
  • U Karguli – sklep, który znalazła inna koleżanka z Klubu Polek na Obczyźnie z Brukseli.

Co ciekawe w Brukseli nie znajdziemy wielu polskich restauracji. Jest kilka typu bistro jak np. Chez Bogna, Mniam Mniam Pizza, Chez Mirka, Local 63. Zdecydowanie jednak przydałaby się tutaj również polska restauracja na miarę tych najdroższych warszawskich, serwująca przysmaki polskiej kuchni, podane w sposób elegancki i wyszukany. 

Dla osób uczęszczających do kościoła warto również wspomnieć, że w Brukseli działa Kościół Wspólnoty Dominikanów.

Msze w języku polskim odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10:00 w kościele przy Avenue de la Renaissance 40. W Brukseli działa także bardzo prężnie Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Można zgłosić się tutaj jako wolontariusz/-ka. Pracownicy sztabu niedawno otworzyli również Centrum Wszechświata w Brukseli, które stanowi główną siedzibę ich wolontariatu. Ponadto w Brukseli działa również Polska Biblioteka.

Powyższe zestawienie jest subiektywne i zostało stworzone w wyniku własnego researchu i rozmów ze znajomymi w Brukseli. W mieście można zapewne znaleźć również inne miejsca stanowiące skupiska Polonii. Wszelkie komentarze i dodatkowe informacje w tym zakresie będą bardzo mile widziane.

Linki do miejsc wymienionych w artykule:

Anna Biernacka-Rygiel

5 3 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze