PrzewodnikŚwięta i tradycjeJarmark bożonarodzeniowy

Atmosfera bożonarodzeniowych jarmarków jest jedyna w swoim rodzaju. Ta feeria smaków, kolorów i zapachów jest nie do podrobienia. Kolorowe stoiska z zachwycającymi wyrobami rękodzielniczymi, ozdobami i dekoracjami świątecznymi, regionalne przetwory i przysmaki, a to wszystko przy towarzyszących dźwiękach koncertów i występów. Chcesz poczuć magię świąt? Marsz na jarmark bożonarodzeniowy w Polsce!

Tradycja organizowania jarmarków świątecznych sięga średniowiecza i przywędrowała do Polski z Niemiec. Dzisiaj organizuje je już każde większe miasto. Organizatorzy jarmarków prześcigają się w pomysłach, by były one jak najbardziej atrakcyjne. Jak przedstawia się nasz rodzimy rynek świąteczny? 

Klimatyczny Kraków

W Polsce najdłuższą historią pochwalić mogą się Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe organizowane na Rynku Głównym w Krakowie. Ich niezwykły klimat został doceniony już przez “The Times”, CNN Travel i Travelist. Jeśli więc macie ochotę spróbować grillowanego oscypka lub galicyjskiego grzańca z widokiem na Sukiennice, pakujcie walizki i pędźcie do Krakowa. Oprócz polskich kupców swoje stoiska wystawiają również Litwini, Ukraińcy, Słowacy i Węgrzy. Co więcej, organizatorzy targów udostępnili kilka stoisk targowych przeznaczonych dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych. Jarmark już trwa od 26 listopada i zakończy się 2 stycznia 2022.

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe
Baśniowy Wrocław

Niezwykłą popularnością i wielkim uznaniem cieszy się odbywający się na zabytkowym Starym Rynku i Placu Solnym baśniowy jarmark we Wrocławiu. Charakterystycznym jego obiektem tradycyjnie jest już ogromny wiatrak oraz Bajkowy Lasek dla dzieci, gdzie odgrywane są sceny najbardziej znanych bajek świata. Unoszący się zapach polskiego jadła i grzanego wina z pewnością nastroi do zakupów na straganach rękodzielników z Polski i świata. Tymi wszystkimi atrakcjami we Wrocławiu cieszyć się będzie można do końca roku. 

Atrakcyjny Gdańsk

Z południa wędrujemy do Gdańska, bo czy Północ prezentuje się przed świętami gorzej? Bynajmniej nie! Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, który zdobył 3. miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2020, ruszył, podobnie jak we Wrocławiu, 19 listopada i potrwa do 24 grudnia. W tym roku charakterystyczne domki zlokalizowane będą nie tylko na Targu Węglowym. Znaleźć je będie można również przy ulicy Tkackiej i Bogusławskiego oraz w tunelu z Targu Węglowego do Forum Gdańsk. Targ świąteczny został podzielony na trzy strefy – zakątki: łosiowy (spotkać tam można łosia Lucka), mikołajowy (gdzie zobaczycie zbudowaną na wzór karuzel weneckich Karuzelę Jarmarkowa, przy Świetlistym Tronie spotkacie się z Mikołajem, a dzięki śnieżnej kuli zaznacie śniegu) oraz radosny (tam odbywa się prawdziwa świąteczna biesiada). 

https://www.instagram.com/p/CWqFJ9WIA-r/
Rozświetlona Warszawa

Ze stolicy bursztynu jedziemy do stolicy Polski, Warszawy. Tam na pełnej świątecznej petardzie 26 listopada ruszył Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy, organizowany na Starym Mieście w Międzymurzu Piotra Biegańskiego od placu Zamkowego do pomnika Kilińskiego. Co w Warszawie? Oprócz uginających się od bogactwa rękodzielniczych cudów, jadła i napitku, stolica przygotowała lodowisko na Starym Rynku. Na Trakcie Królewskim natomiast czeka na nas świetlna instalacja bożonarodzeniowa.

Jarmark Warszawa, fotopolska.travel.pl
Bogaty Poznań

Co na to wszystko Poznań? Poznań mówi – dajemy nie jeden a trzy! – Plac Wolności (do 26 grudnia), Rynek Łazarski (4-19 grudnia) i Park Kasprowicza przy Arenie (10-19 grudnia). Aby ułatwić przemieszczanie się między targowiskami, Poznań oferuje Betlejemską Bimbę, czyli świąteczny tramwaj. Jakie atrakcje szykuje Betlejem Poznańskie oprócz tony pysznego jedzenia i miliona rękodzielniczych cudów? Rozświetlenie choinki miejskiej, potańcówki na Christmas Silent Disco, zimowe Fire Show! A jeśli będzie Wam mało, warto zobaczyć Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – Poznań Ice Festival (10-12 grudnia), podczas którego rynek poznański zamienia się w krainę lodu i staje się sceną dla najlepszych rzeźbiarzy lodowych z całego świata. Te wszystkie poznańskie atrakcje zostały zauważone, dlatego Poznań znalazł się na podium najlepszych jarmarków w konkursie European Best Christmas Market 2021.

To jaki kierunek obieracie w tym roku? 

5 1 vote
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze