TOP 5 KRAJU
1. Kompleks świątyń w Tarxien
Pora roku na zwiedzanie:
całorocznie, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, 1 stycznia oraz Wielkiego Piątku
Koszt/rezerwacja: dorosły 6 EUR, dzieci 3 EUR, rezerwacja nie jest konieczna
Któregoś dnia w 1913 roku, rolnik orał swoje pole, kiedy natrafił na przeszkodę w postaci kamieni. W ten sposób została odkryta najstarsza budowla świata – megalityczne świątynie w Tarxien. Pierwsze użyciu kompleksu w Tarxien datuje się na rok ok. 4100 p.n.e. Faza rozkwitu świątyń to zaś ok. 2500 p.n.e. Do świątyń można dostać się autobusem z Valletty. Wysiadając z autobusu w Tarxien i podążając za znakiem ‘TARXIEN MEGALITHIC TEMPLES’ należy być uważnym, ponieważ główne wejście do świątyń bardzo łatwo przeoczyć. Wygląda ono niepozornie, jak dom, czy jakiś inny budynek. Jedynie mała, szara tabliczka informuje zwiedzających, że to tutaj. Dopiero po wejściu do środka odczuwamy niesamowitą atmosferę tego historycznego miejsca. Gdyby te bloki skalne potrafiły mówić, miałyby zapewne niejedną ciekawą historię do opowiedzenia.
2. Buskett Gardens
Pora roku na zwiedzanie: wiosna i lato
Koszt/rezerwacja: darmowe wejście
Przed wiekami Malta była pokryta gęstym lasem, który jednak był wycinany dla drewna, niezbędnego do budowy statków. Jedynym ocalałym obszarem leśnym są Ogrody Buskett, obszar o powierzchni 47 hektarów, należący do rządu. Aby tam dotrzeć wystarczy pojechać autobusem do Rabatu (przedmieście Mdiny), później zaś przesiąść się do innego autobusu, w kierunku klifów Dingli, Dingli Cliffs, bądź pokonać pozostały odcinek drogi pieszo. W ogrodach znajduje się Pałac Verdala siedziba prezydenta Malty. Spotkamy tutaj takie rośliny typowe dla regionu jak dąb ostrolistny, drzewka oliwne, drzewka pomarańczowe i karobowe. To doskonałe miejsce na ucieczkę przed letnim upałem oraz piknik
3. Stolica Malty – Valletta
Pora roku na zwiedzanie: całorocznie
To jedno z najmniejszych miast z największą ilością zabytków na świecie, nie bez przyczyny Valletta otrzymała przydomek muzeum pod gołym niebem. Kamień węgielny pod budowę nowej stolicy (wcześniej stolicą Malty była Mdina, znana obecnie jako ciche miasto) położono w roku 1566, zaś inicjatorem budowy był nowy wielki mistrz Zakonu Joannitów, Jean Parisot de la Valette. W Valletcie mieszka ok. 6444 osób na obszarze zaledwie 0,8 km. To swoisty europejski rekord. Każdy, kto odwiedza Maltę musi spędzić tam przynajmniej jeden dzień. Miłośnicy kultury i sztuki znajdą w Valletcie liczne muzea, galerie, kościoły oraz teatry. Także niezainteresowani zwiedzaniem mogą miło spędzić czas w stolicy, pijąc kawę, wydając pieniądze w licznych sklepach i rozkoszując się maltańskim słońcem.
4. Cytadela w stolicy Gozo
Pora roku na zwiedzanie: całorocznie
Koszt wejścia do cytadeli: dorosły 5 EUR, dzieci 2,5 EUR, rezerwacja nie jest konieczna
Victoria (Ir-Rabat Għawdex nazwa nieoficjalna, oficjalna nazwa brzmi od 1887 roku Victoria) to największe miasto na Gozo. Górująca nad miastem Cytadela dawała przez wieki schronienie przed wrogimi napadami. Aż do 1637 roku istniał prawny nakaz dla wszystkich mieszkańców wyspy, do spędzania nocy w jej murach. Dwa lata temu Cytadela została otwarta po długim i kosztownym remoncie i zachwyca dziś połączeniem tradycji z nowoczesnymi mediami, opowiadającymi jej niezwykłą historię. Aby tam się dostać, należy udać się najpierw promem na Gozo, a potem, najlepiej wziąć taksówkę do Viktorii, ponieważ komunikacja miejska na Gozo pozostawia wiele do życzenia. Koszt taksówki to ok. 10 EUR za dwie osoby. Stawki można negocjować.
5. Għar Dalam
Pora roku na zwiedzanie:
całorocznie, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, 1 stycznia oraz Wielkiego Piątku;
Koszt/rezerwacja: dorosły 5 EUR, dzieci 2,50 EUR, rezerwacja nie jest konieczna
Għar Dalam to podziemna jaskinia odkryta dopiero w XIX stuleciu. W jej wnętrzu znaleziono kości zwierzęce, a także artefakty wytworzone przez człowieka. Jaskinia miała być zamieszkana już w czasach prehistorycznych, dziś wraz z muzeum tworzy ciekawe miejsce dla wszystkich miłośników archeologii, paleontologii oraz zoologii. Na podstawie badań odkryto, że najniższa część jaskini, zawierała kości zwierząt żyjących ok. 500 tys. lat temu. Ślady człowieka w tym miejscu pochodzą z okresu przed 7.400 tys. lat i są najstarszym dowodem ludzkiego osadnictwa na Malcie. Aby dostać się do jaskini, należy wziąć autobus w kierunku miasta Birżebbuġa na południu Malty. Przystanek, na którym należy wysiąść nazywa się Dalam i znajduje się przy głównej ulicy, przy wjeździe do miasta. Łatwo go przegapić.
Szkoda, że nie ma zdjęć…
[…] pamiętam bardzo dokładnie. Jadłam sałatkę, popijając winkiem w restauracji w Balluta Bay na Malcie, kiedy rodzina zaczęła mnie zasypywać wiadomościami o zamknięciu granic i odwołaniu lotów z […]