CiekawostkiFelietony

Powrót

Kiedy astronauci wracają na ziemię po wymagającej i długotrwałej wyprawie w kosmos, zawsze potrzebują intensywnej regeneracji fizycznej i psychicznej. Doświadczenie powrotu ze stacji kosmicznej, gdzie życie odbywa się w ograniczonej przestrzeni i w wysokim stresie, jest trudne. Od momentu wylądowania kosmonautom towarzyszy poczucie dyskomfortu i ogólnego osłabienia. Niezbędne są bolesne niekiedy sesje fizjoterapeutyczne mające na celu pracę nad utraconą masą mięśniową i regulacja zdezorientowanego biorytmu. Nauczenie się, jak chodzić czy stać, nie tracąc równowagi po sześciu miesiącach “pływania” w innych warunkach grawitacyjnych, zajmuje bowiem trochę czasu.

Twarde lądowanie

“Próbuję wstać, najpierw odnaleźć krawędź łóżka. Stopy na dół. Usiąść. Podnieść się. Każdy z tych etapów jest jak walka w ruchomych piaskach. Gdy w końcu osiągam pion, ból nóg jest ogromny. Ale poza nim czuję jeszcze coś – jakby cała krew odpłynęła mi do nóg. To coś w rodzaju uczucia po długim staniu na głowie, ale w drugą stronę… Czuję dosłownie jak tkanki w moich nogach puchną. Człapię do łazienki, przesuwając ze sporym wysiłkiem ciężar ciała z jednej stopy na drugą. Lewa, prawa, lewa, prawa. Gdy docieram na miejsce i włączam światło, spoglądam na swoje nogi – wyglądają jak obce kikuty, a nie moje własne kończyny. Wołam narzeczoną by dotknęła kostki, a ona mówi mi, że nie może wyczuć nawet kości… Żeby wstać od stołu muszę się od niego odepchnąć i walczyć o to, by móc się podnieść zupełnie jak bardzo stary człowiek wydostający się z fotela”[1] – żali się Scott Kelly, amerykański astronauta, który ustanowił rekord czasu przebywania na orbicie okołoziemskiej.

Uciążliwe symptomy znikają zazwyczaj w ciągu sześciu miesięcy od powrotu na Ziemię. Kosmonauci wracają do formy pod warunkiem, że przejdą intensywny program rehabilitacyjny. Pierwsza faza trwająca od dwóch do trzech tygodni skupia się na odzyskaniu równowagi, poprawie funkcji kręgosłupa oraz przywróceniu prawidłowych funkcji układu krążenia. Druga część rehabilitacji to nic innego jak kontynuacja pierwszego etapu poszerzona o proces “uspołecznienia”, czyli powrotu astronautów do ich życia rodzinnego i doskonalenie biegłości w kontaktach interpersonalnych. Ta faza trwa około dwudziestu dni i odbywa się w ośrodku z profesjonalnym zapleczem spa i fizykoterapii.

A to ci niespodzianka

Naukowe analizy przeprowadzone przez zespoły medyczne wykazały, że idealne miejsce sprzyjające rekonwalescencji kosmonautów jest… na Krecie. Umiarkowany klimat, zdrowa dieta, fizjoterapia, siłownia, spa, sauna i masaże to właśnie to, co lekarze zalecają jako rehabilitację po powrocie z lotu kosmicznego, a legendarna gościnność autochtonów to miły do tego wszystkiego dodatek. “Badania”, a raczej obserwacje skutków greckiej „filoksenii” (gr. φιλοξενία), czyli naturalnej i autentycznej gościnności wykazują, że ułatwia ona zagubionym astronautom ponowne odnalezienie się w społeczeństwie i rzeczywistości. Ponadto rosyjscy lekarze przypatrują się coraz uważniej kreteńskiej diecie, która stanowi idealną odskocznię od specyficznego “kosmicznego jedzenia”.

Kto by pomyślał

To niesamowite, ale rzeczywiście grecka wyspa to oaza spokoju dla szukających relaksu i jednocześnie skarbnica ciekawych miejsc oraz ekscytujących rozrywek, która potrafi sprostać każdemu stylowi życia. Oferty usług są tak samo zróżnicowane jak tutejsze krajobrazy. Na Krecie można spędzać czas w niewyobrażalnym luksusie lub dla odmiany na dzikim pustkowiu z dala od zgiełku świata.

Kosmonauci to bardzo wymagający goście, w końcu przybywają nie z tego świata. Ich zszargane i przepracowane umysły i ciała bardzo dobrze czują się na Krecie i spośród mnogości zakątków naszej planety to właśnie Kretę nazywają oni w wywiadach swoim drugim domem, który sobie bardzo upodobali i do którego lubią wracać, aby naładować “człowiecze baterie”. Kreta oferuje im doskonałe środowisko naturalne, nieskazitelne warunki pod względem atmosfery spokoju, widoków i jakości jedzenia, które doskonale uzupełnia lista rzeczy do zrobienia i do zobaczenia  (wycieczki, wędrówki, doświadczenia związane z historią i kulturą, kąpiele morskie i słoneczne, sport i liczne rozrywki nocne) nie tyle nawet dla samych przybyszów ze stacji kosmicznej, co dla towarzyszących im w procesie “uspołeczniania” i powrotu do rzeczywistości członków rodzin. Nic dziwnego, że to nigdzie indziej, ale właśnie na Krecie astronauci  i ich bliscy znajdują to, czego potrzebują – wszystko w jednym miejscu.

Reklama prosto z kosmosu

Klimat Krety za sprawą rosyjskich kosmonautów zyskał sławę jako najlepszy do rehabilitacji astronautów, a lokalne władze i przedsiębiorcy bardzo się z tego powodu cieszą i twierdzą, że Grecja jest pierwszym krajem, który został wypromowany prosto z kosmosu.

Dobry początek

Wybór Krety jako ostoi dla astronautów został po raz pierwszy zainicjowany przez firmy Avgerinos i Roscosmos, lokalnych hotelarzy i przedsiębiorców oraz kluczowego facylitatora Minasa Liapakisa, dyrektora EyeWide Digital Marketing. Kiedy kosmonauta Anton Szkaplerow i jego zespół medyczny przybyli na Kretę, aby ustanowić ten program rehabilitacji, ich oczekiwania były bardzo wysokie, a wymagania rygorystyczne. Pilot testowy terapii kreteńskiej Jurij Malenczenko oraz jego zespół medyczny uznali, że Kreta jest idealnym miejscem na relaks, regenerację fizyczną i psychiczną, a raport medyczny sporządzony przez Centrum Szkolenia Kosmonautów po pierwszym programie rehabilitacji zrealizowanym na Krecie wykazał imponujące wyniki. Jurij i jego rodzina wzięli nawet udział w kreteńskim weselu, w którym uczestniczyło ponad 2500 osób. Astronauta przyznał, że to właśnie możliwość zanurzenia się w miejscowe życie przy jednoczesnej pełnej akceptacji ze strony tubylców, sprawiła, że dość szybko powrócił do swojego dawnego ja. Nie czuł się jak obcy gość, ale jak automatycznie adoptowany członek greckiej rodziny. Podobno ta specyficzna cecha wyróżnia program rehabilitacji na Krecie spośród innych miejsc.

W podsumowaniu postępów kosmonauty Antona Szkaplerowa doktor Potapow zauważył, że na greckiej wyspie wszystkie podstawowe parametry funkcji życiowych kosmonauty powróciły do ​​poziomu sprzed lotu już w szesnastym dniu pobytu. W samoocenie, jakiej dokonał po ukończeniu programu na Krecie, Szkaplerow określił swoją kondycję fizyczną jako doskonałą i zauważył, iż “sukces polega na tym, że w przeciwieństwie do przeszłości program łączył rehabilitację ruchową z wakacjami i zajęciami towarzyskimi”. Wcześniej rosyjska służba kosmiczna wysyłała swoich podopiecznych na programy regeneracji po locie w kosmos do kurortów w czeskich Karlowych Warach i do hoteli w Soczi oraz na Krymie. Aegeo Spas Leading Spa Management Solutions, firma zarządzająca spa w Creta Maris Beach Resort, podpisała umowę z Aerospace Medical Center z Rosji na rehabilitację  kosmonautów na Krecie. Zgodnie z umową Aegeo Spas Leading Spa Management Solutions podjęło się procesu rekonwalescencji kosmonautów po ich powrocie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Program rehabilitacji na Krecie rozpoczął się w 2015 roku i od tej pory jest nieprzerwanie kontynuowany i zachwalany.

Ciąg dalszy nastąpi

Tym sposobem greckie Ministerstwo Turystyki ochoczo wspiera programy readaptacji kosmonautów. Program rehabilitacji na Krecie zrealizowali już trzykrotnie kosmonauci Oleg Skripoczka i Aleksiej Owczinin, korzystając z udogodnień obiektu Aldemar Royal Mare Thalasso Resort w Hersonissos i Anemos Luxury Grand Resort w Georgioupolis w regionie Chania. Nie jest tajemnicą, że w obu tych miejscach wypoczywają zazwyczaj przeróżni celebryci, a grupa Aldemar oferując wakacje wellness najwyższej jakości, znajduje się w greckiej i światowej czołówce ośrodków wykorzystujących nadmorski klimat oraz czynniki terapeutyczne związane z morzem, takie jak piasek, wodę morską czy algi.

Idąc za ciosem, w październiku 2016 roku w parku na nabrzeżu kreteńskiego miasta Heraklion zainstalowano popiersie Jurija Gagarina – najsłynniejszego astronauty w historii eksploracji kosmosu. W uroczystości związanej z postawieniem pomnika i uczczeniem w ten sposób 55 rocznicy lotu Gagarina w kosmos wzięli udział wspomniani Oleg Skripoczka i Aleksiej Owczinin.

To nie koniec. Dążąc do rozwoju dalszej współpracy, 14 kwietnia 2019 roku, z okazji 85 rocznicy urodzin Gagarina przy fontannie Karavola w Heraklionie nad Morzem Kreteńskim minister turystyki Grecji Elena Kountoura i gubernator Krety Stavros Arnaoutakis w towarzystwie czterech wybitnych kosmonautów (Anton Szkaplerow, Oleg Artiemjew, Siergiej Prokofiew, Theodoros Yurtsichin-Grammatikopoulos) ustanowili Park Jurija Gagarina, a po oficjalnych przemowach honorowi goście – astronauci posadzili drzewa oliwne obok popiersia Gagarina.

Zgodnie z planem w kolejce do posadzenia kolejnych spersonalizowanych drzew na Krecie są już amerykańscy astronauci. Aktualnie trwają prace nad dalszym rozwojem programu readaptacji astronautów i rozszerzeniem jego zasięgu na inne części Grecji, z uwzględnieniem Aten oraz wizyt w miejscach kultu religijnego, które stanowią przedmiot zainteresowań wyznawców prawosławia..

Być może brzmi to nad wyraz promocyjnie, ale ten magnes, który przyciąga ludzi na Kretę, jest co raz bardziej zauważalny w bardzo różnych środowiskach społecznych. Moc przyciągania sięgnęła nawet poza naszą planetę. Filoksenia to nie są żadne greckie mity.

Z innej beczki, ale z tej samej orbity

Jakby tego było mało, to nie koniec kosmicznych powiązań greckiej wyspy. Na Krecie prężnie działa Cretan Astronaut – grupa pasjonatów kosmosu stworzona przez studentów i doktorantów, która zasłynęła z udokumentowania podróży do stratosfery[2].

To więcej niż pewne, że grecko-kosmiczna przygoda dopiero się rozpoczyna. Na Krecie już rośnie młody geniusz Nikolas Makrimanolakis, którego IQ wynosi 140. Pięciolatek marzy o tym, by zostać w przyszłości astronautą lub lekarzem astronautów. Nikolas zna już szczegółowo anatomię człowieka i detale układu słonecznego, mówi i pisze po angielsku, a swój wolny czas spędza na poznawaniu zawiłości ludzkiej anatomii.

[1] Źródło:  https://www.focus.pl/artykul/co-robi-z-czlowiekiem-prawie-rok-w-kosmosie-cialo-astronauty-przechodzi-koszmar

[2] https://www.youtube.com/watch?v=v0OyZ-CyO4o

Karolina Krajnik

Kreta

5 4 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gosia
Gosia
2 lat temu

Świetny tekst! Polecam dalej ?