Ogólnejesień bruksela

Okres jesienno-zimowy 2022/2023 miałam okazję właściwie w całości spędzać w Brukseli. Muszę przyznać, że Belgia w tym czasie oferuje wiele atrakcji i dlatego w ogóle nie czułam, że zazwyczaj jest to bardzo przygnębiający, a nawet depresyjny czas roku. 

Nie mam tutaj na myśli jedynie jarmarków bożonarodzeniowych, chociaż są bardzo piękne. Otwiera się je z początkiem grudnia, a w samej tylko Brukseli znajdziemy aż trzy duże w centrum miasta. Należy zaznaczyć, że są one bardzo oblegane zarówno w weekendy jak i w tygodniu. Na uwagę zasługują również jarmarki w Antwerpii, Brugii czy Gandawie. Każde belgijskie miasteczko ma swój jarmark, na którym tradycyjnie serwuje się grzane wino, gorącą czekoladę z domieszką innych alkoholi oraz typowe belgijskie potrawy. Na straganach można nabyć przeróżne produkty regionalne, ozdoby choinkowe, a nawet ciepłe kapcie i swetry. 

Jednak nie tylko jarmarkami Belgia w okresie jesienno-zimowym stoi. Na uwagę zasługują również ogrody świateł, których w okolicach Brukseli nie brakuje.

Lanterna Magica

To jeden z najpiękniejszych ogrodów. Instalacja znajduje się na terenie parku i ogrodów zamku w La Hulpe w regionie Walloon Brabant. Teren jest ogromny, więc na spacer warto zaplanować około dwóch godzin. Co roku instalacja świetlna jest inna. Odwiedziłam to miejsce w Halloween i muszę przyznać, że było bardzo dobrze przygotowane pod to święto – w jednej z części parku można było spotkać  duchy, a światła i dźwięk symulowały burzę, w innej zaś las wyglądał jak stare cmentarzysko.

Ta atrakcja spodoba się osobom w każdym wieku. Warto wiedzieć, że można dokupić miejsce parkingowe do biletu, jeśli decydujemy się na dojazd samochodem. 

Lightopia

Ta instalacja świetlna przypomina nieco warszawski Chiński Ogród Światła. Lightopia jest instalowana w ogrodach zamkowych Grand-Bigard. Spacer zajmuje około godziny pod warunkiem, że nie robi się zdjęć na każdym kroku. Co ciekawe, w okresie letnim w tym samym miejscu odbywa się Floralia.

Lightopia to wspaniała atrakcja dla dzieci, ogród zapełniony jest krasnalami, wróżkami,  można podziwiać ich domki i wielkie kwiaty. Duże wrażenie na pewno zrobi gigantyczny grający Manneken Pis. Do Lightopii można dotrzeć zarówno komunikacją miejską (pociąg S z centrum Brukseli, a następnie około piętnastominutowy marsz przez miasteczko) albo samochodem. Można wykupić dodatkowo miejsce parkingowe. 

Harry Potter –  A Forbidden Forest Experience 

Instalacja przygotowana jest w rozległych ogrodach zamku Groenenberg i jest dopracowana w każdym calu. Wielbiciele Harry’ego Pottera będzie zachwyconi. Można wyczarować własnego Patronusa, spróbować słynnego piwa kremowego, spotkać jednorożce, Hagrida z jego psem, a nawet wystraszyć się wielkiego pająka. Jest to dość droga atrakcja, ale mimo to bilety rozchodzą się bardzo szybko i ciężko znaleźć wolne terminy.

Polecam dojazd samochodem. Jak w przypadku pozostałych atrakcji, można dokupić miejsce parkingowe. Poza Belgią taki las możemy znaleźć jeszcze w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. 

Dzięki takim miejscom można odkryć Belgię, poczuć jej klimat, odwiedzić mniejsze miasteczka oraz wesprzeć lokalną kulturę. To doskonała forma spędzenia czasu w długie jesienno-zimowe wieczory.

Anna Biernacka-Rygiel, Belgia

5 2 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze