PRZEWODNIKirlandia co zwiedzić carlow

CARLOW – TOP 10

Małgorzata Gajzler / My Carlow

Miasto Carlow (irl. Ceatharlach) – miasto w południowo-wschodniej Irlandii, w prowincji Leinster, stolica hrabstwa Carlow. Położone jest u zbiegu rzek Barrow i Burrin. 

Miasto ma bogatą historią sięgająca czasów Normanów. Odgrywało ważną rolę w historii – w XIV wieku było stolicą Irlandii. 

Mieszkam w Hrabstwie Carlow od 2014 roku, miasteczko Carlow poznałam bardzo dobrze, uważam że jest atrakcyjne pod względem turystycznym i warte odwiedzenia. Oprócz wymienionych powyżej dziesięciu najważniejszych moim zdaniem atrakcji, Carlow ma swój uroczy klimat małego irlandzkiego miasteczka, tętni życiem, można miło spędzić czas w licznych pubach i kawiarniach lub na zakupach. 

Jak dojechać 

Odległość pomiędzy Dublinem (stolicą Irlandii) i Carlow wynosi 71 km. Odległość drogowa wynosi 84 km. 

Z Dublina do Carlow można dojechać pociągiem – Irish Rail, autobusem – Bus Eireann lub samochodem. Bezpośredni pociąg odjeżdża ze stacji Heuston w Dublinie i dojeżdża do stacji Carlow Serwis, odjeżdża co 4 godz., działa codziennie, podróż zajmie w przybliżeniu 1 godz..  Bezpośredni autobus odjeżdża z Busáras w Dublinie i dojeżdża do stacji Carlow Coach Park Serwis, odjeżdża co 2 godz., działa codziennie, podróż zajmie w przybliżeniu 1 godz. 20 min. 

Zakwaterowanie

Najbardziej popularny i znany hotel w mieście to Dinn Rí Hotel 3 gwiazdkowy, zlokalizowany w samym centrum miasta Carlow – cena 110 euro.
Pensjonat B&B Charlotte Rooms 3-gwiazdkowy, zlokalizowany w samym centrum miasta Carlow – cena 60 euro.
Avlon House Bed and Breakfast to jedyny pensjonat w mieście Carlow który może poszczycić się 4 gwiazdkami, usytuowany 10 minut spacerem od centrum miasta – cena od 76 euro.
Pensjonat Racey Byrnes B&B zlokalizowany na głównej ulicy handlowej miasta Carlow, w samym centrum – cena 80 euro.
Red Setter Townhouse B&B położony jest w samym sercu centrum miasta Carlow – cena 100 euro.
Ewings Bar & Accommodation znajduje się w samym sercu miasta Carlow, tuż obok ratusza – cena 90 euro.
Barrowville Guest House usytuowany 5 minut spacerem od centrum miasta – cena 85 euro.
Seven Oak Hotel 4-gwiazdkowy, zlokalizowany 3 minuty spacerem od centrum miasta Carlow – cena 129 euro.
Jedna z najdroższych opcji w mieście Carlow – The Clink Boutique Hotel znajduje się 100 metrów od ratusza Carlow Town Hall – cena 170 euro.

Kiedy najlepiej odwiedzić miasto Carlow

Maj i czerwiec są najbardziej słonecznymi miesiącami w tym kraju i najlepszą porą na wycieczkę do Irlandii. Miasto polecam odwiedzić na początku czerwca. Czerwiec w Carlow można nazwać miesiącem kultury i sztuki, ponieważ to właśnie co roku na początku czerwca odbywa się tu Arts Festival (tydzień nowatorskich wystaw, premierowych spektakli teatralnych, pokazów komedii i muzyki na żywo). W czerwcu również odbywają się regaty: Carlow Regatta i Carlow Dragon Boat Regatta. 

carlow mapa zwiedzania

CO ZWIEDZIĆ – TOP 10 MIASTA

1. Carlow Castle

Carlow Castle jest jednym z najwcześniejszych kamiennych zamków w Irlandii, został zbudowany przez Williama de Marshall – hrabiego Pembroke i Pana Leinster między 1207 i 1213 roku na początku XIII wieku. Dziś z tej niegdyś imponującej twierdzy pozostały jedynie dwie baszty obronne oraz fragmenty murów. Zamek Carlow położony jest nad brzegiem rzeki Barrow. 

2. Liberty Tree

Symbol miasta Carlow – Liberty Tree jest pomnikiem upamiętniającym ponad 640 rebeliantów, którzy zginęli 25 maja w 1798 roku w Bitwie w Carlow. Jest to fontanna, w środku której jest konstrukcja w kształcie drzewa, ze szkieletami trzymającymi się pni i gałęzi. Stanowi centralny punkt kontaktowy w mieście. 

3. Carlow County Museum 

Carlow County Museum to najnowsze County Museum w Irlandii, otwarto je w 2012 roku. Mieści się ono w dawnym klasztorze Presentation. Muzeum posiada cztery sale wystawowe, w dwu większych mieści się stała kolekcja, a dwie mniejsze są wykorzystywane do wystaw czasowych. Wciąż rosnące zbiory muzeum zawierają już ponad 5000 eksponatów. Szczególnie polecana wśród eksponatów jest wspaniała dziewiętnastowieczna ambona z Katedry Carlow, która została m.in. umieszczona przez Irish Times w: „Historia Irlandii w 100 obiektach”. 

4. Carlow Cathedral

Katedra zbudowana w stylu neogotyckim, zaprojektowana przez architekta Tomasza Cobdena, została zbudowana w 1833 roku. Znana jest szczególnie ze swojej pięknej wysokiej wieży, co czyni ją jednym z najwyższych punktów w mieście. Wieża ma 46 metrów wysokości, a jej wygląd był inspirowany sukiennicami w Burges w Belgii. 

5. Saint Patrick’s College

Carlow College znany lokalnie jako Saint Patrick’s College, założony został w 1782 roku przez dr James`a Keefe oraz katolickiego biskupa Kildare i Leighlin, jego współ-adjutora Biskupa Daniela Delany otwarty dla studentów w 1793 roku. Obecnie kształci się w nim ponad 700 osób zarówno świeckich jak i duchownych. 

6. VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej & The George Bernard Shaw Theatre 

Usytuowane jest w samym centrum miasta Carlow, zajmuje powierzchnię 3130 m², znajdują się tu m.in. – galeria, teatr, restauracja, bar, księgarnia. Jest to największa przestrzeń wystawiennicza dla współczesnej sztuki wizualnej w kraju. Odbywają się tu liczne wystawy  lokalnych, krajowych i międzynarodowych artystów. 

7. Carlow Courthouse 

Gmach sądu w Carlow jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych przykładów architektury starożytnej Grecji w Irlandii, został zbudowany na przykładzie świątyni Llissus w Atenach. Budynek sprawia wrażenie świątyni z ośmioma jońskimi kolumnami ustawionej na wysokim cokole. Został zaprojektowany w końcu 1820 roku przez znanego architekta Willama Morrisona. 

8. Carlow Town Park 

Najbardziej znany i popularny park miejski w Carlow. Carlow Town Park zajmuje ponad dwanaście hektarów otwartej przestrzeni, nad brzegiem rzeki Barrow. Najbardziej charakterystyczną częścią tego parku jest plac zabaw dla dzieci, którego projekt był przedmiotem międzynarodowego konkursu. 

9. Carlow Shopping Centre

Doskonały przykład mieszanki historii i nowoczesności. Carlow Shopping Centre powstało na miejscu dawnego „The Old Carlow Gaol” czyli Więzienia w Carlow. Wejście, które teraz prowadzi do centrum handlowego, pierwotnie było główną bramą więzienia. Więzienie zostało zamknięte w 1897 roku, a następnie przebudowane przez firmę Thomas`a Thompsona. Odnowione fragmenty dawnego więzienia nadal znajdują się w środku centrum handlowego. Budynek jest nawiedzany przez ducha Lucy Sly – ostatniej kobiety, która została publicznie powieszona w dawnym więzieniu.

10. County Carlow Military Museum

Muzeum Wojska w Hrabstwie Carlow zostało umieszczone w starym, zabytkowym kościele na terenie Saint Hospital Dympnas. Jest to muzeum prywatne, prowadzone przez specjalną grupę wolontariuszy, w tym lokalnych historyków. Najstarsze artefakty pochodzą z końca XVIII wieku, a najnowsze z czasów współczesnych – można poznać szczegółową historię irlandzkiej armii lokalnych Rezerw Sił Obronnych, pokojowych ONZ, Carlow Milicji, I wojny światowej, wojny o niepodległość i wiele więcej. W muzeum znajduje się oryginalny mundur, który był wykorzystany w filmie „Szeregowiec Ryan” i noszony przez Toma Hanksa. 

Wszystkie w/w atrakcje są zlokalizowane bardzo blisko siebie, można je zobaczyć spacerując po mieście nieśpiesznie, w przeciągu półtorej do dwóch godzin.

LINKI:

GALWAY
ROCK OF CASHEL
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze