FelietonyHongkong

Hongkong – miasto kontrastów, przesycone kolorami i zapachami, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. To tutaj uchowała się najbardziej liberalna gospodarka na Ziemi, udowadniając, że można inaczej. Miasto, które zdecydowanie nie nudzi się, bo jakże można się nudzić w miejscu, gdzie między dzielnicami pływa się statkiem? To miasto ma w sobie coś magicznego, co przyciąga ludzi z całego świata. 

Tygiel kulturowy

Punktem, w którym krzyżują się drogi ogromnej ilości imigrantów i back-packerów z różnych stron świata, jest Chungking Mansions. Chungking Mansions to wielki kompleks mieszkalno-handlowy na Nathan Road w dzielnicy Tsim Sha Tsui po stronie Kowloon. Można tu znaleźć mnóstwo sklepów z elektronicznymi gadżetami, biżuterią, butami i ubraniami. Oprócz tego znajduje się tu wiele kantorów oraz restauracji z kuchnią bliskowschodnią i indyjską. Na górnym poziomie znajdują się tanie pokoje dla backpackerów i turystów. 

Zdaniem niektórych Chungking Mansions jest jednym z najbardziej zglobalizowanych miejsc na ziemi. Przebywa tutaj wielu imigrantów, ponad 120 różnych narodowości, takich jak Pakistan, Indie, Nepal, Nigeria, Ghana i Filipiny. Wiele osób przyjeżdża tu w celach zarobkowych, korzystając z niskich barier handlowych, braku podatków oraz stosunkowo łatwego do uzyskania legalnego pobytu turystycznego.

Mieszanka kulturowa

Chociaż Hongkong był brytyjską kolonią, to nadal zachował swoje korzenie. Ta niezwykła mieszanka kulturowa tworzy możliwość poznania fascynujących ludzi z różnych stron świata. W Hongkongu każdy może poczuć się jak w domu, niezależnie od swojego pochodzenia czy zawodu. Można w nim zetknąć się z autentyczną kulturą chińską, taką, której trudniej doświadczyć w Chinach po Rewolucji kulturalnej. Hongkong to miasto emigrantów z Chin, którzy przyjechali tutaj w poszukiwaniu lepszego życia i przywieźli ze sobą swoje tradycje, zwyczaje i święta. 

Spacerując między wieżowcami, można natknąć się na małe taoistyczne świątynie, zadymione od kadzideł. W wąskich uliczkach, które nocą ożywają neonowymi chińskimi napisami, ukryte są kantońskie restauracje, w których serwowane są dim sumy i yuenyeung (kawa wymieszana z herbatą). Miłośnicy tradycji chińskiej mają też okazję do zobaczenia bardzo hucznie obchodzonego Święta Smoczych Łodzi. Hongkong to miasto, w którym można poczuć klimat Chin, ale jednocześnie cieszyć się bogactwem kultury Zachodu.

Miejska oaza

Bliskość natury i różnorodne krajobrazy to kolejne atuty Hongkongu. Miasto kryje wiele tajemnic, w tym piękne plaże i miejsca do wspinaczki. Wystarczy wybrać się na plażę Repulse Bay położoną niecałą godzinę drogi od Central, która oferuje nie tylko piękne krajobrazy, ale także liczne sklepy i restauracje. Hongkong to raj dla miłośników wspinaczki, z pięknymi widokami na miasto i okolicę. Ten sport to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek. Miłośnikom górskich wędrówek spodoba się Sai Kung, gdzie można spróbować świeżych owoców morza i spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody.

HOME Kong

Przyjechałam tutaj pierwszy raz w 2018 roku jako turystka, ale los sprawił, że kilka lat później przeprowadziłam się na stałe. Mieszkam w Hongkongu od ponad dwóch lat, studiuję, pracuję i angażuję się w wolontariat. To miasto zawsze będzie miało dla mnie wyjątkowe znaczenie, bo to tutaj poznałam swojego najlepszego przyjaciela i chłopaka – Hongkończyka. Mimo że urodził się w Chinach kontynentalnych, zawsze podkreśla, że to właśnie z Hongkongiem czuje się bardziej związany. Jest wiele powodów, aby nie lubić Hongkongu, ale jeszcze więcej, aby go pokochać. Jeśli ktoś raz tutaj zamieszka, nie będzie patrzył na żadne inne miejsce tak samo.

Wanda Pawłowska

4.6 8 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maciek
Maciek
1 miesiąc temu

Jak zwykle bardzo spojrzenie Wandy.Pisz tak dalej