BARCELONA TOP 10 – EWA WESOŁOWSKA / Barcelona z dzieckiem
W ostatnich latach Barcelona jest jednym z miejsc w Europie, które przyciąga najwięcej turystów. Wiele osób już zwiedzało to miasto, wiele ma swoje ulubione i godne rekomendacji miejsca, a ja przedstawiam moją subiektywną listę najciekawszych 10 miejsc. Jako mieszkanka Barcelony mam już tu swoje ulubione zakątki, ale przy przygotowywaniu tego artykułu starałam się patrzeć z perspektywy gości, którzy często nas odwiedzają i stawiają swoje pierwsze podróżnicze kroki w tym mieście.
Sagrada Família
Dojazd: stacja metra Sagrada Família (linia fioletowa L2 i granatowa L5)
Nie byłoby dzisiejszej Barcelony bez Gaudíego i jego dzieł architektonicznych, a świątynia Sagrada Família jest dziełem życia Mistrza Antoniego. Budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku i trwa do dziś. Kolejne pokolenia architektów dodają swoją cegiełkę do zamysłu Gaudíego, a w ostatnich latach budowa nabrała tempa. Świątynia robi olbrzymie wrażenie od zewnątrz, ale i warto obejrzeć jej wnętrza.
Bilety i informacje na stronie http://www.sagradafamilia.org/, wstęp 15 euro, osoby do 30-go roku życia 13 euro, dzieci do 11 lat za darmo
Nabrzeże
Dojazd: spacer najlepiej rozpocząć w dzielnicy Diagonal Mar, stacja metra El Maresme Fòrum (linia pomarańczowa L4), a zakończyć w centrum miasta (w sumie około 5 km).
Barcelona to metropolia położona między morzem a górami. Spacerując po nabrzeżnej promenadzie można równocześnie patrzeć na iskrzące się w słońcu Morze Śródziemne, na zabudowę miasta oraz na pasmo górskie Collserola, zwieńczone Tibidabo. Można robić przystanki na kąpiel w morzu, zabawę na placach zabaw, ćwiczenia na plażowych siłowniach, a siły można regenerować w chiringiros (bary plażowe), które czynne są przez prawie cały rok.
Po nabrzeżu można spacerować przez cały rok. W lecie najlepiej późnym popołudniem lub wieczorem ze względu na mocne słońce i brak cienia.
Tibidabo i Collserola
Dojazd: autobusem T2A z Plaza de Catalunya bezpośrednio na szczyt Tibidabo (3 euro) lub pociągiem do stacji Av. Tibidabo, dalej autobus 196 do dolnej stacji kolejki linowo-terenowej Funicular (w pociągu i autobusie obowiązują normalne bilety na komunikację miejską, Funicular 7,70 euro).
Można też zrobić dłuższą wycieczkę górską rozpoczynając z przystanku Av d’Esplugues – Hospital St Joan de Déu (autobus 63, 68, 78), dalej w górę szlakiem na Sant Pere Màrtir, a stamtąd szczytami Collseroli, przez Vallvidrerę do Tibidabo (około 6 km).
Barcelona ma to szczęście, że zaczyna się na plaży, a wznosi się do wysokości 512 metrów, szczyt góry Tibidabo to bowiem najwyżej położony punkt miasta. Na Tibidabo można dojechać kolejką linowo-terenową, autobusem lub samochodem, ale najlepiej wspiąć się po jednym ze szlaków górskich. Będąc już na szczycie można wyjechać windą w kościele Sagrat Cor, a dalej pokonać jeszcze trochę schodów i podziwiać panoramę 360o z tarasu na dachu świątyni. Wspaniałe widoki na morze, miasto, góry Garraf, Montseny i Montserrat. Na Tibidabo jest też wesołe miasteczko.
Godziny otwarcia parku rozrywki i kolejki linowo terenowej na stronie www.tibidabo.cat Godziny zwiedzania kościoła i wizyty na tarasie widokowym (3,50 euro) na stronie https://tibidabo.salesianos.edu/.
Barri Gòtic
Dojazd: dzielnica jest położona w centrum miasta, w pobliżu przebiega kilka linii metra.
Barri Gòtic to dzielnica, w której dominuje średniowieczna zabudowa, ale wiele jest również budowli przypominających o rzymskiej historii miasta. Katedra, Ratusz czy Pałac Rządu Katalonii to miejsca, które warto obejrzeć, ale najlepszy sposób na zwiedzanie to zgubić się w labiryncie wąskich uliczek i odkrywać zakamarki pełne historii.
Spacerować i odkrywać można przez cały rok, ja najbardziej polecam miesiące zimowe, kiedy jest najmniej turystów.
Parc Güell
Dojazd: najbliższa stacja metra to Lesseps (linia zielona L3), dalej spacerem około 20 minut. Do wejścia do parku dojeżdża autobus 116.
Kolejne dzieło Gaudíego i kolejny symbol miasta. Architekt udowodnił, że park to niekoniecznie tylko regularne ścieżki i kwietniki. Gaudí w zbocze wkomponował kamienne estakady, salę kolumnową i bajkowe budynki, a wszystko przesączone zapachami egotycznej roślinności.
Do części historycznej parku (najważniejsze zabytki) wstęp jest płatny (8,50 euro w kasie, 7,50 online), a liczba zwiedzających jest limitowana. W okresie największego ruchu turystycznego bilety najlepiej kupować z kilkudniowym wyprzedzeniem. Informacje i bilety na stronie: https://www.parkguell.cat/
Parki i ogrody na Montjuïc
Dojazd: na stacji metra Parallel (linia fioletowa L2 i zielona L3) można przesiąść się na kolejkę linowo terenową Funicular (w ramach jednego biletu), która dojeżdża do stacji kolejki gondolowej Telefèric. Kolejka gondolowa dojeżdża na sam szczyt góry (bilet w dwie strony 12,70 euro w kasie, 11,43 euro online). Z Pl. Espanya można też dojechać na Montjuïc autobusem 150.
Montjuïc to wzgórze skalne, które dramatycznie wyrasta na linii brzegowej Barcelony. Na szczycie stoi Cytadela, która skrywa wiele mrocznych sekretów miasta, a na zboczach odwiedzić można niezliczone parki, każdy inny i każdy jest wart odwiedzin. Moim zdaniem szczególnie warto zajrzeć do Ogrodu Botanicznego, Historycznego Ogrodu Botanicznego, Jardins de Laribal i do parku kaktusów Jardines de Mossen Costa i Llobera.
Po wzgórzu spacerować można o każdej porze roku. Na wiosnę rozkwita najwięcej roślin, ale przez cały rok można podziwiać kwiaty w ogrodach. Wstęp do Cytadeli 5 euro, ulgowy 3 euro, informacje na stronie http://ajuntament.barcelona.cat/castelldemontjuic/en Wstęp do Ogrodu Botanicznego 3,50 euro, ulgowy 1,70 euro, do 16 roku życia gratis, informacje na stronie https://museuciencies.cat/ Do pozostałych parków wstęp gratis
Spacer Passeig de Gràcia, Plaça de Catalunya i Las Ramblas
Dojazd: spacer najlepiej rozpocząć od stacji metra Diagonal (linia zielona L3 i granatowa L5), a następnie schodzić w dół Passeig de Gràcia, przejść przez Plaça de Catalunya i Las Ramblas aż do nabrzeża i stacji metra Drassanes (linia zielona L3).
Z jednej strony są to najbardziej emblematyczne miejsca miasta, z drugiej strony najbardziej zatłoczone i zwykle omijane przez Barcelończyków. Passeig de Gràcia to najdroższa ulica miasta (warto zwrócić uwagę na domy Gaudíego i inne perełki modernizmu), Plaça de Catalunya (Plac Kataloński) to serce Barcelony, gdzie odbywają się demonstracje i wiece, a Las Ramblas to najbardziej znana ulica stolicy Katalonii. Znana, nie znaczy ciesząca się dobrą sławą. Ulica ta prowadzi do portu, a życie portowe nie bez powodów od wieków miało swoją sławę…
Spacerować można przez cały rok, ale odradzam miesiące letnie, kiedy ciężko jest się przecisnąć wśród tłumów.
Palau de la Musica Catalana
Dojazd: stacja metra Urquinaona (linia czerwona L1 i pomarańczowa L4)
Perełka modernizmu, ale tym razem to nie zamysł Gaudíego, a dzieło Lluisa Domènecha i Montanera. Wspaniała sala koncertowa zwieńczona dachem – witrażem, dzięki czemu w dzień oświetlona jest naturalnym światłem. Budynek można zwiedzać z przewodnikiem, ale najlepiej jest wybrać się na koncert.
Zwiedzanie z przewodnikiem 20 euro, ulgowy 16 euro (powyżej 65 roku życia), studenci 11 euro, dzieci do 10 roku życia gratis. Ceny biletów na koncerty są bardzo zróżnicowane, najtańsze od 11 euro.
Muzeum Morskie
Dojazd: stacja metra Drassanes (linia zielona L3)
Wybór muzeów w Barcelonie jest spory, ale do tego warto zajrzeć z kilku powodów. Przede wszystkim wspaniały budynek dawnych stoczni, a jego historia sięga XIII wieku. Ponadto rozwój Barcelony był ściśle związany z morzem, warto więc poznać morski wątek historii miasta, obejrzeć statki (w cenie wizyta na żaglowcu Santa Eulalia). Muzeum niedawno przeszło gruntowny remont, jest pięknie odnowione, oferuje wiele ciekawych zajęć (w tym rejsy), a patio jest miłą oazą w środku miasta.
Bliższe informacje na stronie http://mmb.cat/ Bilety 10 euro, ulgowy 8 euro, do 17 roku życia gratis.
Parc de la Ciutadella
Dojazd: stacja metra Arc de Triomf (linia czerwona L1) lub Barceloneta (linia pomarańczowa L4)
Barcelona ma tyle parków i tak różnych od siebie, że trudno jest wybrać te najbardziej godne polecenia. Parc de la Ciutadella jest jednak położony w samym centrum, jest jednym z największych w mieście (choć sporą część zajmuje ZOO) i oferuje też sporo ciekawostek. Tu znajduje się Parlament Katalonii, który w ostatnich miesiącach był centrum wydarzeń politycznych związanych z próbą uzyskania przez region niepodległości, ponadto warto przysiąść w kawiarence z widokiem na monumentalną fontannę, można też popływać łódką po jeziorze, przywitać się z Mamutem, pobawić na planu zabaw…
Wstęp bezpłatny, warto zwiedzać przez cały rok.