Francja: LGBT, edukacja seksualna, aborcja i antykoncepcja

Francja: LGBT, edukacja seksualna, aborcja i antykoncepcja

Jakiś czas temu podczas mojego pobytu w Polsce doznałam silnego bólu zęba i musiałam udać się do dentysty. W pięknym prywatnym gabinecie przyjął mnie młody i uśmiechnięty doktor, na powitanie uścisnął, tak jak to robią lekarze we Francji, moją dłoń. 

Kiedy siedziałam w fotelu z rozdziawioną gębą, dodatkowo opadła mi szczęka, bo doktor po krótkim wywiadzie, kiedy odkrył, że jestem z Francji, zapytał mnie bezpośrednio o dwie rzeczy, mianowicie, czy nie boję się we Francji ze względu na imigrantów oraz jak się żyje w tak zdemoralizowanym kraju, który lubuje się w prześladowaniu chrześcijan oraz w promowaniu ideologii LGBT. Doktor oczywiście we Francji nigdy nie był, zapewne jeszcze odpracowuje kredyt za pięknie urządzone wnętrza, a wiedzę o świecie czerpie z wielkiego telewizora powieszonego tuż nad moją rozdziawioną gębą. Tak sobie wtedy pomyślałam. Niestety porozmawiać o Francji nie mogłam, bo jedyne na co było mnie stać z rozciętym dziąsłem to przytłumione dźwięki “a” i “e”. Pomyślałam też wtedy, że takich ludzi jak doktor jest w Polsce mnóstwo i że obraz kraju w którym żyję i w jaki wierzą, nijak ma się do rzeczywistości. A ta jest całkiem nudna i zwyczajna. 

Wydarzenia w Białymstoku sprzed kilku tygodni dobitnie pokazały, że ludzie boją się Francji. Na jednym z transparentów kontrmanifestantów obok hasła sprzeciwu wobec seksualizacji dzieci, pojawiło się hasło: Nie dla drugiej Francji w Polsce.  

Prywatnie w zaciszu mojego francuskiego mieszkania oglądając tę fotorelację, pomyślałam, że ja bym właśnie chciała, żeby Polska pod niektórymi względami trochę bardziej przypominała Francję. W tym artykule chciałabym wam przybliżyć jak następujące aspekty: sytuacja społeczności LGBT, edukacja seksualna, dostęp do aborcji i antykoncepcji wyglądają we Francji.

LGBT

Społeczność ta dysponuje we Francji w porównaniu do Polski sporymi prawami. Zawieranie małżeństw przez pary homoseksualne możliwe jest od 2013 roku. Pary te mogą zawierać związki na trzech poziomach, tak jak pary heteroseksualne. Pierwszy poziom to wspólna deklaracja konkubinatu, drugi to związek partnerski zawierany notarialnie lub w urzędzie stanu cywilnego, trzeci to wspomniane małżeństwo, które daje również prawo do adopcji dzieci. Umożliwienie parom jednopłciowym dostępu do in vitro jest w planach rządu na 2019 rok.

Prawo chroni osoby przed wszelkimi aktami dyskryminacji, pomimo tego co roku odnotowuje się około trzystu aktów agresji wobec osób LGBT. W zeszłym roku rząd powołał specjalną brygadę antydyskryminacyjną na Facebooku, której celem jest walka z dyskryminacją na portalu społecznościowym jak i wsparcie osób jej doświadczających. 

Najciekawszy jest rozwój poparcia Francuzów dla małżeństw jednopłciowych oraz adopcji dzieci przez te pary. Według oficjalnych sondaży poparcie dla ślubów zwiększyło się z 40% w 2000 roku przed legalizacją, do prawie 70% obecnie. W przypadku adopcji dzieci poparcie zwiększyło się z 20 do 57 %.  

Edukacja seksualna 

Edukacja seksualna w obecnej formie istnieje we francuskich szkołach od 2001 roku i obejmuje szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Rzetelne informacje na temat programu nauczania można znaleźć na stronach Ministerstwa Edukacji. 

Pełna nazwa przedmiotu brzmi: Wychowanie do seksualności i życia uczuciowego. Program nie przewiduje zastąpienia rodzica jako najważniejszego w procesie przekazywania wiedzy o seksualności, lecz dostarczenie naukowej wiedzy oraz poznania przez uczniów zachowań odpowiedzialnych z naciskiem na szacunek do siebie i innych

Przedmiot ten ma na celu skupienie się nie tylko na naukowych aspektach seksualności, ale również zdrowotnych, prawnych, kulturowych, etycznych czy uczuciowych. Jego celem jest również wyćwiczenie postaw asertywnych, odpowiedzialnych, które mają na celu ochronę siebie i innych przed niebezpieczeństwami. 

Celami edukacji seksualnej są również działania przeciw ryzyku zakażenia wirusem HIV, niechcianym ciążom, infekcjom przenoszonym drogą płciową, przeciw przemocy seksualnej, homofobii oraz działanie na rzecz równości między kobietami i mężczyznami. Tak o przedmiocie pisze się na stronie ministerstwa: 

Edukacja seksualna nie jest nową dyscypliną: poruszana jest we wszystkich naukach, zwłaszcza naukach o życiu i Ziemi, edukacji moralnej i obywatelskiej, geografii, historii  francuskiej i w kontekście życia szkolnego. Ma na celu pracę z uczniami opartą na zaufaniu i dostosowaną do ich umiejętności. Ma na celu rozwijanie poczucia własnej wartości i umiejętności dokonywania osobistych wyborów. Edukacja seksualna przybiera formę zaproszenia do dialogu w pozytywnej i życzliwej atmosferze.

Edukacja seksualna dostosowana jest do wieku uczniów. W szkole podstawowej jest częścią nauk o Ziemi i biologii oraz zajęć specjalnych, np. poświęconych dniu walki z Aids, a prowadzenie lekcji spoczywa na wychowawcy klasy. W liceum i gimnazjum każdego roku przewidywane są dodatkowo minimum trzy lekcje poświęcone tylko i wyłącznie edukacji seksualnej i mogą być one prowadzone przez pielęgniarki lub stowarzyszenia, które uzyskały specjalną zgodę Ministerstwa Edukacji. Na przykład zajęcia poświęcone chorobom przenoszonym drogą płciową mogą odbyć się podczas lekcji  biologii lub podczas specjalnych zajęć z edukacji seksualnej. Dodatkowo, w każdym liceum powinien znajdować się dystrybutor prezerwatyw. 

Podczas zajęć w liceum młodzież informowana jest również o metodach antykoncepcji, miejscach, do których można zwrócić się po pomoc i informacje, o specjalnych numerach alarmowych czy portalach informacyjnych oraz o tym, że pigułkę awaryjną można otrzymać anonimowo w szkole, bez informowania rodziców. W takim przypadku opieka nad uczniem spoczywa na wychowawcy lub szkolnej pielęgniarce. 

Co roku w wakacje przed rozpoczęciem roku szkolnego w Internecie pojawiają się fałszywe informacje poświęcone edukacji seksualnej w szkołach podstawowych. Z tego powodu Ministerstwo przygotowało specjalną stronę z rzetelnymi informacjami oraz w telewizji publicznej wyemitowano film dokumentalny obrazujący, na czym polegają te zajęcia na tym etapie szkolnictwa.

Aborcja

Rzetelny dostęp do wszystkich informacji oraz procedur znajduje się na internetowych stronach rządowych. Ma to na celu głównie walkę z fake newsami oraz atakami organizacji pro life na osoby poszukujące informacji o tym, jak legalnie przerwać ciążę. 

We Francji aborcja na życzenie jest legalna do dwunastego tygodnia ciąży (do siódmego tygodnia proponowana jest metoda farmakologiczna), po tym okresie ciążę można przerwać jedynie z powodów medycznych lub zagrożenia życia matki, teoretycznie do końca trwania ciąży. W rzeczywistości jednak jest to zazwyczaj maksymalnie szósty miesiąc. We Francji od 2015 roku nie istnieje czas na tak zwane zastanowienie, czyli kilka wizyt kontrolnych przed aborcją, a aborcja pokrywana jest w całości przez podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Pomimo tak liberalnego prawa, Francuzki podróżują za granicę, by przerwać ciążę po dwuastym tygodniu ciąży. Ciekawy jest fakt, że od momentu wprowadzenia w 2001 roku edukacji seksualnej, zmalał procent młodych kobiet dokonujących aborcji. Tym samym potwierdza to związek między dostępem do informacji na temat antykoncepcji a liczbą aborcji. 

We Francji instnieje możliwość przerwania ciąży anonimowo przez kobiety niepełnoletnie. Wtedy wystarczy, że kobieta zamiast rodziców, uzyska zgodę wybranej przez siebie osoby pełnoletniej: krewnego, psychologa, lekarza, lub dowolnej przez siebie wybranej osoby. W przypadku niepełnoletnich obowiązkowa jest konsultacja psychologiczna oraz dwie wizyty kontrolne, mające na celu potwierdzenie świadomości podjętej decyzji.

Antykoncepcja

W 1967 roku Francja zalegalizowała do tamtej pory nielegalną antykoncepcję. Prawie 91% francuskich kobiet w wieku 15 – 54 lat deklaruje zabezpieczanie się podczas stosunków. Najpopularniejszą metodą jest pigułka antykoncepcyjna, na drugim miejscu plasuje się wkładka domaciczna, następnie prezerwatywa i inne metody.

Aby ułatwić dostęp do informacji, Ministerstwo Zdrowia stanęło na wysokości zadania i utworzyło specjalną stronę internetową – https://www.choisirsacontraception.fr// – czyli wybierz swoją metodę antykoncepcji. Strona ta grupuje wszystkie informacje oraz odpowiada na większość pytań i wątpliwości. Dodatkowo we Francji ginekolog przy każdej wizycie ma obowiązek pytać o wybór metody zabezpieczania i informować pacjentki o różnych jej formach. W tym celu dysponuje broszurami informacyjnymi, darmowymi prezerwatywami, specjalnymi katalogami.

Pigułka antykoncepcji awaryjnej 

Dostępna jest bez recepty w aptekach, w centrach planowania rodziny lub u pielęgniarki szkolnej. Jest bezpłatna dla nieletnich. Dla pełnoletnich jej koszt waha się od 5 do 10 euro. Jest refundowana w 65% przez Urząd Ubezpieczeń Społecznych, jeśli została przepisana przez lekarza lub położną. Za każdym razem do pigułki antykoncepcji awaryjnej dołączona jest broszura z informacjami o metodach antykoncepcji, skutkach ubocznych, numerach telefonów, pod którymi można uzyskać więcej informacji oraz o możliwości aborcji w razie niechcianej ciąży. Często w komplecie znajdują się również prezerwatywy. Ma to na celu informowanie kobiet o tym, że jest to antykoncepcja awaryjna i że w celu ciągłego zabezpieczenia należy zwrócić się do ginekologa. 

_______________________________________________________

Informacje do powyższego artykułu pochodzą z poniższych stron 

 1. https://fr.wikipedia.org/wiki/Interruption_volontaire_de_grossesse_en_France
  https://solidarites-sante.gouv.fr/prevention-en-sante/preserver-sa-sante/sante-sexuelle-et-reproductive/
 2. https://ivg.gouv.fr/ 
 3. .https://fr.wikipedia.org/wiki/Droits_LGBT_en_France
 4. https://federation-lgbt.org/
 5. https://www.ouest-france.fr/education/seances-d-education-sexuelle-en-primaire-attention-aux-fausses-informations-5940932
 6. https://www.education.gouv.fr/cid115029/education-a-la-sexualite.html&xtmc=lycee&xtnp=2&xtcr=23   
 7.  https://www.lecrips-idf.net/professionnels/dossier-thematique/dossier-contraception/contraception-donnes-chiffrees.htm
 8. https://www.santepubliquefrance.fr/les-actualites/2017/les-francaises-et-la-contraception-premieres-donnees-du-barometre-sante-2016
 9. http://www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2000/mag0707/sa_1919_pilu_lendemain.htm
Paula Sauer

Paula Sauer

AUTORKA TEKSTÓW

Rocznik 90, skorpion. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jeana-Jauresa w Tuluzie. Animatorka kultury. Laureatka konkursów literackich. Z pamięci recytuje Wiktora Hugo w dwóch językach, biegle posługuje się czterema. Lubi koty, komparatystykę literacką i duże ilości kawy. Balansuje na pograniczu kultur, w tekstach i w rzeczywistości. Emigrantka, Polka, Ślązaczka, Niemka, Francuzka, Europejka, Włóczęga. Człowiek paradoksu z fobią etykietek. Mieszka na południu Francji.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JulitaAnialili Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lili
Gość
lili

Normalne społeczeństwo i tak powinno być wszędzie

Ania
Gość

Jak dobrze to przeczytać…

Julita
Gość
Julita

I tak to powinno wygladac. A dentysta – szczyt bezczelnosci!