Felietony

5 ciekawostek o kraju czekoladą i serem płynącym

Po dwunastu latach bycia związaną ze Szwajcarią i po trzech i pół roku mieszkania tutaj, uważam ten kraj za swój drugi dom. Niemniej, do dziś pamiętam, jak niektóre podstawowe, wydawałoby się, kwestie okazały się dla mnie niemałym zaskoczeniem. 

Populacja Szwajcarii osiągnęła swój rekord dziewięciu milionów w 2023 roku i wciąż dynamicznie rośnie. Głównie ze względu na liczną imigrację. Mniejszości narodowe w Szwajcarii stanowią ponad 25% populacji. Imigracja pochodzi głównie z sąsiadujących z krajem Włoch, Niemiec i Francji, ale też w znacznej mierze z Portugalii, byłej Jugosławii i Turcji.

Szwajcaria jest podzielona na 26 kantonów, które posiadają bardzo szeroką autonomię. (Porównywalnie do stanów w USA.)

Niektóre z kantonów zostały podzielone m.in. ze względu na ich wielkość i są określane jako tzw. “półkantony”, co znaczy że mają połowę głosu oraz jednego reprezentanta – zamiast dwóch – w parlamencie. Są to: Bazylea-Miasto i Bazylea-Okręg (kiedyś jeden kanton Bazylea), Obwalden i Nidwalden (dawniej jako jeden Unterwalden) oraz Appenzell Innerrhoden i Appenzell Ausserrhoden (niegdyś Appenzell).

Szwajcaria ma aż cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. W tym ostatnim mówi zaledwie około 0,5% populacji. Co więcej, ma on pięć dialektów: Sursilvan, Sutsilvan, Surmiran, Puter i Vallader. W romansz mówi się tylko w jednym kantonie – w Gryzonii, gdzie używa się również języka niemieckiego.

Szwajcaria nie ma stolicy! Jednak funkcję stolicy kraju pełni Berno, które jest siedzibą rządu. Największym miastem natomiast jest Zurych, tzw. stolica finansowa Szwajcarii, druga co do wielkości jest Genewa, gdzie znajdują się największe organizacje międzynarodowe, jak ONZ, Czerwony Krzyż czy CERN, a trzecia Bazylea, słynąca z biznesu farmaceutycznego – tutaj swoje siedziby mają m.in. Novartis czy Roche.

Funkcja prezydenta jest nieistotna w systemie politycznym Szwajcarii.

Prezydent wybierany jest co roku, urząd ten jest obejmowany przez członka Rady Federalnej. To stanowisko jest głównie utrzymywane ze względu na stosunki międzypaństwowe – ponieważ w kontaktach zagranicznych oczekuje się przedstawicielstwa w postaci najwyższego reprezentanta.

Szwajcaria potrafi zaskoczyć. Ten niewielki kraj w sercu Europy funkcjonuje w wielu kwestiach bardzo odmiennie od innych państw, przy czym świetnie sobie radzi. Słynie ze swojej neutralności oraz z jednego z najwyższych poziomów satysfakcji z życia.

Justyna

5 1 vote
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gosia
Gosia
9 miesięcy temu

Zawsze dziwie się, że prezydent jest wybierany co roku 😁 poza tym to świetnie zebrane najważniejsze informacje.