Lubię ten świąteczny czas w Szwecji. Wprawdzie spędzamy tu pierwsze Święta Bożego Narodzenia, bo wcześniej wyjeżdżaliśmy do Polski do rodziny. Tym razem role się odwróciły. Od kiedy przeprowadziliśmy się do leśnego domku na przedmieściach Sztokholmu moje myślenie znacznie się zmieniło. Przyroda na wyciągnięcie ręki, bose spacery po śniegu przed domem, obserwowanie ptaków.

To jest teraz moja codzienność. Coś do czego tęskniłam, coś co wyobrażałam sobie jako niedościgniony cel. Doceniam każdy moment, zaczęłam celebrować krótkie chwile w ciągu dnia.

 

W tym roku jestem bardziej. Czuję bardziej i plecenie świątecznych wianków i robienie ozdób sprawiało mi jeszcze tak wiele przyjemności.

W tym roku śnieg przychodzi do nas falami. Pierwszy raz kiedy nasypało, nasz samochód ugrzązł w śniegu i droga do leśnego domku została odcięta. Mąż z córką wracał z przedszkola na piechotę, a ja z młodszą siedziałam i słuchałam relacji jak to Sztokholm jest sparaliżowany, a kolejki do wymiany opon ciągną się kilometrami.

W tym roku spełniłam swoje małe marzenie i w końcu kupiłam swoje pierwsze biegówki. Pierwsze wyjście do lasu skończyło się na mocno obitym tyłku, ale szczęście było tak ogromne, że spędziłam później kilka godzin na wynajdowaniu nowych tras i oglądaniu tutoriali na Youtube.

Okres świąteczny w Szwecji jest dla mnie o wiele spokojniejszy niż w Polsce. Lubię przejść się na Jarmark Bożonarodzeniowy, napić się glögga, upiec pierniczki i pójść na spacer do Tyresta National Park z termosem pełnym gorącej herbaty.

A już najbardziej na świecie kocham posiedzenia przy kominku z rodziną i przyjaciółmi.

W tym roku jak tylko przyjedzie nasza rodzina, będziemy lepić pierogi, może i jakąś cytrynówkę się zrobi, będzie po naszemu, na naszych zasadach. Czego chcieć więcej w te święta?

Marta /Szwecja / Veganama

Share: