Ponoć, aby być blisko codziennego życia mieszkańców danego kraju warto wybrać się do… zakładu fryzjerskiego. Tam panie nie tylko robią się na bóstwo, ale też spędzają miło czas na babskich pogadankach. Im bardziej “gorąca krew”, tym dyskusje bardziej żywe.

Gdy byłam w Casablance zaproszono mnie na marokańskie wesele. Byłam ciekawa, trochę się denerwowałam, ale chciałam też fajnie wyglądać. Pożyczyłam tradycyjny kaftan od teściowej, który nosiła w młodości. No i przydałoby się jakoś ładnie uczesać. Polecono mi zakład fryzjerski w nieturystycznej dzielnicy. Nie jakiś drogi i prestiżowy, tylko skromny, zwyczajny, na przeciętną kieszeń. Zaskoczyło mnie, że fryzjer damski i męski były osobno. Pracownicy również byli tej samej płci, co klienci. Okna damskiego salonu były przyciemnione lub za zasłonami. 

Maroko to kraj muzułmański, gdzie większość kobiet nosi hijab. Ale tak samo dba o urodę. Choć nie pokazuje włosów, a na wesele w mieszanym gronie nie musi ich tak jak ja specjalnie układać, to też sobie coś z nimi robi. Choćby podcina czy farbuje. Idąc do fryzjera zdejmują chusty i nie chcą, aby z zewnątrz je jakiś obcy mężczyzna podejrzał. Tam gdzie poszłam przede wszystkim fryzjerka nosiła hijab. Jej salon to też osobista prywatna przestrzeń, gdzie przy swoich klientkach go zdejmowała. Ciekawe, co myśli robiąc wystrzałowe fryzury kobietom, które nie noszą chust? – tak sobie wtedy snułam.

Wnętrze zakładu było bardzo tradycyjne. Całe wyłożone arabską ceramiką więc bardzo kolorowe. Na ścianie obowiązkowo portret króla Mohameda VI. Mimo przyciemnianych szyb to we wnętrzu wcale nie było ciemno. Zaplecze niewielkie. Magazyn i toaleta (dziura na kucka) jednocześnie. Przychodziły inne kobiety i tak, jak myślałam, snuły ze sobą i z fryzjerkami pogawędki o życiu codziennym, głośno się śmiejąc. Bo Marokanki są zazwyczaj bardzo pogodne i świetnie się czują w swoim towarzystwie. Fryzjerka też była wesoła i sympatyczna. Ja też się uśmiechałam, przytakiwałam i robiłam różne dziwne gesty, by czuły, jakbym uczestniczyła w rozmowie. Cudzoziemka w tym salonie, w dodatku blondynka, to dla nich atrakcja.

Szkoda, że nie bardzo mogłam zrozumieć rozmowy czy pogadać. Ona nie znała angielskiego ani hiszpańskiego. Nikt z nas nie mówił wspólnym językiem. Dlatego wyzwaniem było określić fryzjerce jak ma mnie uczesać. Próbowałam na migi albo przez pokazywanie jej przykładowych fryzur w gazetach. Chciałam, aby włosy były fajnie upięte. Mój – wtedy jeszcze chłopak – był jedynym tłumaczem. Niestety do salonu nie miał wstępu, więc jak mam się z fryzjerką komunikować? Miał przyjechać po mnie jak skończę, ale na wszelki wypadek poczekał chwilę na zewnątrz. 

Był moment, kiedy w ogóle nie mogłam się dogadać i dałam znać fryzjerce, że tym razem potrzebny tłumacz. Nie ma problemu. Fryzjerka, aby wyjść ze mną na zewnątrz do mojego chłopaka, zarzuciła sobie na głowę… ręcznik. Tak powtarzało się parę razy i ona za każdym razem paradowała w ręczniku. Bo ja byłam uparta i chciałam się dogadać. Jednak wykazała się ogromną cierpliwością. Nie odebrała tego jak zawracanie głowy, że musi za każdym razem się zakrywać i odkrywać by zrozumieć parę słów. Wypracowała sobie na to szybki sposób właśnie z ręcznikiem, który łatwiej zarzucić niż upinać chustę. Niestety nie bardzo umiała sobie poradzić z moimi prostymi jak druty włosami, kompletnie niepodatnymi na układanie. Większość jej klientek ma puszyste i kręcone, więc z takimi jak moje nie miała wcześniej do czynienia (a podobno Marokanki marzą o prostych). Ostatecznie zrobiła mi zwykły kok za pomocą wsuwek, nie próbowała mi włosów zakręcać. Ale jak inne Marokanki określiły – według nich moje uczesanie było z klasą i dostojnie. Będę ładniejsza niż panna młoda – takim komplementem mi pochlebiały.

To nie moja jedyna wizyta u marokańskiej fryzjerki. Innym razem przyszłam zafarbować włosy. Chciałam pasemka, a ona zrobiła mi jednolity kolor. Na opak, jak to Maroko i różnice językowe. Jednak postanowiłam nie narzekać. Uprzejmość i cierpliwość fryzjerek pozwala olać niedociągnięcia, no i sam fakt wybrania się w kraju o innej kulturze do miejsca, gdzie toczy się codzienne życie, gdzie możesz podglądać ludzi też jest atrakcją, o której się opowiada.

Teraz lepiej rozumiem marokański dialekt “derija” i parę słów po francusku. Może następnym razem uda mi się określić fryzjerce czego chcę i nie będzie musiała niepotrzebnie paradować z ręcznikiem.

Czy salony fryzjerskie w Waszych krajach też się czymś wyróżniają?

Dorota “Dorkita” Strzelecka / Maroko / Kropla Arganu

Share: