CIEKAWOSTKI

TULIPANY: Z SUŁTAŃSKICH OGRODÓW DO HOLENDERSKICH SZKLARNI

Możliwe, że widzieliście już kiedyś oficjalne logo Turcji. Nie zastanowił Was przypadkiem symbol tulipana wkomponowany w ozdobne litery? Ja uznałam je za swój dobry omen w momencie, gdy przyszło mi w tym kraju zamieszkać. Nie wiem, jakie są Wasze ulubione kwiaty, ale dla mnie są to tulipany. Uwielbiam ich świeżość i prostotę, kojarzącą się z radością i słońcem pierwszych wiosennych dni. W powszechnej świadomości tulipany kojarzą się przede wszystkim z Holandią, jednak nie zawsze tak było. Może zdziwicie się (tak, jak i ja się zdziwiłam), ale tak naprawdę tulipany pochodzą z Azji Centralnej, a do nas trafiły dzięki dworom sułtanów tureckich!

Ale może po kolei. Cebulki kolorowych tulipanów były bardzo cenione już jakieś tysiąc lat temu. Wierzono nawet, że te kwiaty mają moc usidlania i łamania ludzkich serc! Szczególną popularność tulipany zyskały w czasach sułtana Sulejmana I około roku 1500 (tak, tak! właśnie tego sułtana ze „Wspaniałego Stulecia”!), z kolei z czasów jego syna Selima II pochodzi legenda o budowie meczetu Selimiye w Edirne. Podobno właściciel pola, na którym miała powstać budowla, odmówił jego sprzedaży, gdyż miał tam piękny ogród tulipanów. W końcu poszedł na ugodę, ale tylko pod warunkiem, że w powstającej świątyni zostanie uwieczniony pod postacią kwiatu tulipana. Sułtan zgodził się, ale aby ukarać pychę tego człowieka, nakazał umieścić wzór kwiatu do góry nogami, aby pokazać, że poddany musi pokornie spuścić głowę przed swoim władcą. I faktycznie, do dziś w dwóch miejscach w meczecie znaleźć można symbole tak odwróconych tulipanów. Właśnie tulipany stały się także ulubionym elementem słynnej tureckiej tradycyjnej ceramiki.

Dwieście lat później na dworze sułtana Ahmeda III tulipany stały się oficjalnym symbolem władcy. Sułtańskie pałace otaczano wymyślnymi kompozycjami z tych kwiatów, wprowadzono też przepisy zezwalające na handel tulipanami tylko w stolicy i za koncesją. Za sprzeniewierzenie się tej zasadzie groziła kara wygnania! W tym okresie narodziła się tradycja organizowania “Festiwalu tulipanów”, podczas którego prezentowano najpiękniejsze odmiany tych kwiatów w wymyślnych kompozycjach i oświetleniu, a zaproszeni goście musieli pojawiać się w kolorystycznie dobranych strojach. Tradycja ta powróciła obecnie do łask, choć w zmienionej oprawie: od 2006 r. co roku w Stambule w ramach „Festiwalu Tulipanów” sadzi się ponad 20 milionów cebulek tych kwiatów, które kwitną w kolorowych kompozycjach przez cały kwiecień. Widok jest absolutnie przepiękny!

Pozostaje jeszcze pytanie, skąd w takim razie tulipany wzięły się w Europie i jak to się stało, że obecnie to Holandia a nie Turcja jest kwiatowym imperium. We wczesnym XVII wieku wiedeński biolog Carolus Clausius został zatrudniony przez Uniwersytet w Leiden (dzisiejsze Królestwo Niderlandów), aby zająć się badaniem rozmaitych roślin leczniczych. Na potrzeby badań ambasador Konstantynopola podarował mu cebulki tulipanów, a biolog zasadził je w ogrodzie przy uniwersytecie. Fantazyjne kolory i kształty kwitnących na wiosnę kwiatów momentalnie podbiły serca Holendrów, którzy przez kolejne wieki z pasją rozwijali tulipanowe hodowle, dominując rynek tych kwiatów.

Danuta / Turcja / Okiem nieobiektywnym

TagsTURCJA
Share: