W tym roku przyjdzie mi po raz pierwszy spędzić święta Bożego Narodzenia w Norwegii. Ten wyjątkowy czas przeżywa się tu tradycyjnie w gronie najbliższych. Rodzice z dziećmi pieką ciasteczka i przygotowują choinkowe ozdoby oraz koszyczki, do których wkładają łakocie, orzechy, owoce i własnoręcznie wykonane kolorowe łańcuchy. Czego więcej mogę się spodziewać po Gwiazdce w „Krainie Lodu”?

W napięciu…

Nordyk przygotowuje się do świąt już podczas adwentu. Utarło się, że w każdą z czterech niedziel przyjaciele i członkowie rodziny zbierają się, by zapalić świecę, która ma symbolizować oczekiwanie narodzin Jezusa. Co ciekawe, niektóre dzieci chodzą przez cały miesiąc do szkoły w charakterystycznych czapkach a`la św. Mikołaj. W wielu domach popularne jest także czytanie dzieciom przed snem wigilijnych opowieści. Co ważne! Dom należy przystroić „julestjerne” – czyli gwiazdą bożonarodzeniową, prawie każde okno w Norwegii jest przyozdobione takim elementem.

Dzień Świętej Łucji

13 grudnia – czyli w najkrótszy dzień roku, tzw. przesilenie zimowe, obchodzi się w Skandynawii Dzień Świętej Łucji. Święto to najczęściej celebrowane jest w szkołach i przedszkolach, ale ostatnio zostało one przyjęte do liturgii Adwentu przez państwowy Kościół Norwegii, dzięki czemu także w kościołach organizowane są tradycyjne dla tego dnia uroczyste procesje dziewcząt z płonącymi świecami.

Święta od kuchni

Głównym daniem na wigilijnym stole jest „pinnekjøtt” – solone jagnięce żeberka lub „ribbe” – wieprzowe żeberka. Tradycyjne napoje to norweskie piwo i norweska wódka – „aquavit” – to dla dorosłych. Dzieci zwykle rozkoszują się smakiem niezwykle słodkiego napoju gazowanego – „julebrus”. Ulubionym deserem na stole norweskim jest „riskrem „ lub „multekrem„ i „krumkake” – czyli krem ryżowy. Szczęśliwy ten, ko znajdzie w swoim półmisku ukryty przez gospodynię migdał – dla niego nagroda w postaci świnki z marcepanu.

Wigilia

W Wigilię Norwedzy zwykle do późna włóczą się po domu w piżamach. To dzień przed Wigilią poświęcają na ostatnie przygotowania. Wieczerza rozpoczyna się około godziny 17.00, wtedy to zaczynają bić dzwony kościelne, obwieszczając początek Świąt Bożego Narodzenia. Po wieczerzy cała rodzina tańczy wokół udekorowanej choinki i śpiewa tradycyjne norweskie kolędy. Wiele rodzin udaje się wtedy do kościoła na modlitwę.

Jak udobruchać gnoma?

Więcej o tradycji… w każdym gospodarstwie na wsi – czyli mniej więcej w takim, w jakim mieszkamy z mężem, żyje ukryty w stodole gnom. Jeśli gospodarz nie zatroszczy się odpowiednio o swojego gnoma, może go spotykać wiele psot i złośliwości. Dlatego też wielu Norwegów wystawia w Boże Narodzenie dla gnoma miseczkę z kaszką ryżową okraszoną cukrem i cynamonem.

Ważna informacja dla przygotowujących się do świąt!

W Norwegii są aż dwa adresy, na które można słać listy w sprawie życzeń i prezentów. Adresatem jest norweski odpowiednik Świętego Mikołaja – Julenissen, którego siedziby znajdują się w Savalen (Julenissen i Norge, Savalen, 2500 Tynset, Norway) i w Drøbak (Tregaarden’s Julehus, Havnebakken 6, 1440 Drøbak, Norway). Obydwa biura są czynne przez cały rok, ale myślę, że to ostatni moment, by wysłać tam Wasz list z życzeniami. Zatem… do dzieła! God jul og godt nytt år!

Tekst : Karolina Borkowska z bloga About Movie

Zdjęcie : Edyta Dka z bloga Zapiski spod poduszki

Share: