ISLANDIA:  Z powodu bardzo silnej zorzy polarnej, w Reykjaviku wyłączyli światła na ulicach, żeby było lepiej widać.

FRANCJA: Strajk lekarzy szpitalnych, skarżących się na długi czas pracy (w tygodniu nawet 60h) i zbyt niskie zarobki.

NIEMCY: W Bundestagu głosowanie na temat tzw. Erbschaftsteuer-Kompromiss, czyli kompromisu w sprawie podatku od otrzymania w spadku firmy. Kompromis ma polegać na całkowitym zniesieniu powyższego podatku, jeśli firma będzie dalej prowadzona, a miejsca pracy zapewnione.

NIEMCY: Proces przeciwko tzw. samozwańczemu jasnowidzowi w Hamburgu. Jasnowidz – 53- letnia kobieta jest oskarżona o wyłudzenie od klientki ze Szwajcarii ponad 300.000 Eur za tzw. Lifecoaching, który polegał na… nawiązaniu duchowego kontaktu z wybrankiem klientki. Cel tego kontaktu to skłonienie delikwenta do małżeństwa.

RPA: Od wielu dni trwają zamieszki i protesty studentów, którzy okupują kampusy i protestują na ulicach przeciw opłatom za studia.

komentarz: W zasadzie trudno się im dziwić, bo ponad 20 lat temu nowy, demokratycznie wybrany rząd RPA obiecał wszystkim obywatelom darmową edukację, nie uscislając do którego poziomu. Niewykluczone, że za parę lat domagać się będą więc bezpłatnych studiów MBA 🙂 Niestety, protestując niszczą też obiekty, twierdząc, że protesty nie mogą się obejść bez zniszczeń… Smutne, że nie widzą związku ze swoim zachowaniem i koniecznością utrzymania opłat, bo w jakiś sposób trzeba pokryć koszty zniszczeń.

EGIPT: Prezydent Sisi podniósł wysokość kary za obrzezanie dziewczynek, które w Egipcie jest niestety wciąż bardzo częste z min. 2 m-cy / max 2 lata do min. 5 /max 7 lat.

Komentarz: Mam nadzieję, że będą to też częściej egzekwować, aż wytłuką tym xxx babsztylom takie działania z głowy.

EGIPT: Prezydent Sisi na oficjalnym przemówieniu poprosił Egipcjan o przekazywanie reszty z zakupów do kasy państwa. W Egipcie wylądował też dziś pierwszy rosyjski samolot od prawie roku, czyli od czasu katastrofy rosyjskiego czarteru lecacego z Sharm el-Szejk, po ktorej załamała się egipska gospodarka. Być może przyniesie to małą poprawę i napływ zagranicznej waluty.

WŁOCHYSwoje 80. urodziny obchodzi Silvio Berlusconi.

Komentarz: pewnie zorganizuje jakieś bunga-bunga.

Orlando, USA: W bieżącym tygodniu, z funduszu OneOrlando, utworzonego przez prezydenta miasta, mają wpłynąć datki dla ofiar czerwcowego ataku na klub Pulse. Do tej pory na rzecz poszkodowanych zebrano blisko 30 milionów dolarów. Dla osób, które zostały ranne na skutek strzelaniny przeznaczono sumy w wysokości od 300 do 35 tysięcy dolarów, w zależności od długości pobytu w szpitalu. Tym, którzy byli obecni w klubie, ale nie odnieśli ran fizycznych, mają być wypłacone sumy w wysokości 25 tysięcy dolarów. W miniony wtorek około połowa rodzin osób, które zginęły 12 czerwca wszczęła spór o to, komu należy przyznać pieniądze z funduszu. Jeśli nie dojdzie wkrótce do porozumienia, sprawa zostanie przekazana do sądu dla spraw spadkowych.

KANADA: Narodowy Dzień Kawy. W bardzo popularnej sieci sklepów 7-Eleven można ją dostać za darmo.

AUSTRIA: Alen R. został skazany na dożywocie i wysyłany do zakładu dla umysłowo chorych przestępców.

Komentarz: Alen R. wjechał na deptak w Grazu w czerwcu 2015 r. Trzy osoby zginęły, dziesiątki innych zostało rannych. Werdykt był oczekiwany ze szczególnym zainteresowaniem, dlatego, że w sumie czterech recenzentów – trzech psychiatrów i psycholog – nie byli zgodni co do poczytalności.

KOLUMBIA: Rząd podpisał ustawę o pokoju z partyzantką FARC. Przełom dla Kolumbii!!!

AUSTRALIA: Cały stan bez prądu bo wiało…

HOLANDIA: Raport ze śledztwa dotyczącego zestrzelenia MH-17. Katastrofę pasażerskiego samolotu spowodowała rosyjska rakieta wystrzelona przez tzw. ukraińskich rebeliantów.

USA / FLORYDA: meteorolodzy przyglądają się z niepokojem huraganowi Matthew, który aktualnie zmierza w stronę Jamajki.

Komentarz: Jest to huragan kategorii 3. Modele meteorologiczne nie są jeszcze na tyle dokładne, żeby przewidzieć czy i z jaką siłą Matthew może uderzyć we Florydę. Lokalne władze radzą jednak, aby mieszkańcy przygotowali się na potencjalne niebezpieczeństwo gromadząc zapas wody i jedzenia oraz przygotowując się do ewentualnej ewakuacji.

IRLANDIA: drużyna Dundalk FC odniosla historyczne pierwsze zwycięstwo w fazie grupowej europejskich pucharów piłki nożnej. Wygrali 1-0 z Maccabi Tel Aviv.

WŁOCHY: Niedaleko Neapolu, w domu jednego z mafiosów z Camorra, włoska policja odnalazła dwa obrazy autorstwa Van Gogha, zaginione w 2002roku tzn. skradzione z Museum Van Gogh w Amsterdamie.

SZWECJA: Na wyspie Öland dożynki, co oznacza masowe kilkukilometrowe korki (w innych wypadkach w Szwecji praktycznie nie znane) w południowych częściach kraju, z największym na moście łączącym stały ląd z wyspą.

FRANCJA / BORDEAUX: Odkryto kilka sarkofagów Merowingów w pobliżu kościoła Sainte Croix. Wstępnie mówi się, że cmentarz może pamiętać VI-VII wiek naszej ery.

***

NIEDZIELA: Dziś wieczorem zaczynamy odliczanie, bowiem już jutro rozpoczyna się żydowski Nowy Rok 5777, czyli Rosh ha-Shana??Życzymy sobie słodkiedo Nowego Roku i jak nakazuje tradycja dziś spożywać należy potrawy symbolizujące słodycz, błogosławieństwo i pełnię na przykład Chała(chałka) maczana jest w miodzie, podaje się marchew w słodkim sosie, czy też tradycyjne ciasto miodowe.

***

NIUS TYGODNIA

SZWECJA PÓŁNOCNA (tam, gdzie wiecie.. ptaki latają do góry brzuchem) / AGNIESZKA (KRAMFORS)  Ha. Mam niusa. Facebook jest teraz bliżej Europy w sensie geogaficznym, a kto ma do niego realnie najbliżej?? Nooo kto??? Agusia vel Mahomet z szuwarów. (LINK)

Komentarz Karoliny: Ważne żeby podkreślić dlaczego właśnie tam. FB lokuje swoje punkty w “chłodnych miejscach”, oszczędzając w ten sposób energię do chłodzenia swoich urządzeń.

***

Kto zna tego uroczego starszego Pana ze zdjęcia głównego?

zdj. pochodzi z gazety Al Maqal / 2.09.2016

TagsNEW
Share: