KALENDARIUM

Styczeń w Carlow – Kalendarium

Pierwszy miesiąc Nowego Roku już za nami. O tym, co wydarzyło się w styczniu w Carlow (Irlandia), informuje nas Gosia.

Irlandia

Gosia / http://mycarlow.blog.pl/

 

01.01. / New Year`s Day

Nowy Rok – Święto Narodowe – 1 stycznia

W Irlandii pożegnanie starego roku i przywitanie nowego nie jest tak huczne jak w Polsce. Nie organizuje się tu imprez na rynkach ani pokazów sztucznych ogni, sprzedaż fajerwerków jest tu zabroniona. Irlandczycy spędzają Sylwestra na uroczystych kolacjach, imprezach w domach prywatnych, pubach lub hotelach, a Nowy Rok wśród rodziny i przyjaciół. W Nowy Rok w niektórych wsiach, miasteczkach i miastach odbywają się parady.

 

06.01. / Little Christmas

Little Christmas, irl. Nollaig Bheag (dosł. „Małe Boże Narodzenie”) to jedno ze zwyczajowych irlandzkich określeń obchodzonego 6 stycznia święta Trzech Króli, które tradycyjnie kończy w Irlandii dwunastodniowy okres świąt Bożego Narodzenia. W dniu tym rozbiera się choinkę i składa się wszelkie dekoracje świąteczne do przechowania na następny rok. Zgodnie z przesądem, rozpoczęcie ściągania ozdób bożonarodzeniowych wcześniej ma przynosić pecha. 6 stycznia kończą się również w Irlandii na ogół ferie świąteczne dla szkół podstawowych i średnich.

Nazwa Little Christmas może wiązać się z faktem, iż do czasu przyjęcia kalendarza gregoriańskiego (1752) Boże Narodzenie obchodzono według starego stylu w dzień obecnie wypadający 6 stycznia.

Święto przypadające 6 stycznia określane jest również często w Irlandii mianem Women’s Christmas lub po irlandzku Nollaig na mBan (dosł. „Boże Narodzenie Kobiet”) albo Lá Cinn an Dá Lá Dhéag (dosł. „Noc kończąca dwanaście dni Bożego Narodzenia”). Zgodnie z tradycją (wciąż popularną w hrabstwie Cork, choć mniej znaną w innych rejonach) mężczyźni przejmują od swoich żon na ten jeden dzień obowiązki domowe, dając im okazję do odpoczynku. Kobiety zaś spotykają się we własnym gronie w domach prywatnych albo w pubach i restauracjach.

 

01.-31.01. Zimowe – poświąteczne wyprzedaże

Większość świątecznych wyprzedaży w Irlandii zaczyna się  już w drugi dzień Świąt – 26 grudnia czyli w St. Stephen’s Day zwany także Boxing Day (nazwa ta wywodzi się od tradycyjnego, datującego się od średniowiecza zwyczaju darowania służbie lub biednym podarunków zapakowanych w pudełka z ang. box).

Z bloga Gosi: Dom towarowy Shaws w Carlow

Share: