NASZA TWÓRCZOŚĆNOWE

STAMBUŁ. W OPARACH MIEJSKIEGO ABSURDU

O książce

Stambuł. W oparach miejskiego absurdu opowiada o surrealistycznym pięknie prawie dwudziestomilionowej tureckiej metropolii. Kapryśnej pogodzie, mieszkańcach-indywiduach oraz wariackim pędzie dnia codziennego. Architekturze, która przypomina często sen szalonego cukiernika. Wreszcie o tych, którzy wybrali tę krainę absurdu dobrowolnie i nie zamieniliby jej na żadną inną.

O mnie

Jestem absolwentką socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, mieszkam w Stambule od dziesięciu lat. W lipcu 2011 roku wydałam napisaną z Agatą Bromberek książkę Turcja. Półprzewodnik obyczajowy (druga edycja: lipiec 2015).

Mogę uznać się za weterankę unijnych programów, z których aż trzy przywiodły mnie do Anatolii. Spędziłam rok w Kayseri, konserwatywnym mieście w centralnej Turcji, gdzie pracowałam w biurze wymian międzynarodowych Uniwersytetu Erciyes. Swoją przygodę ze Stambułem zaczęłam od stażu w tureckim oddziale Amnesty International. Zajmowałam się badaniami rynku, uczyłam języka angielskiego. Od dziesięciu lat prowadzę popularnego bloga (agaty) Tureckie Kazania poświęconego Miastu Miast oraz piszę na temat Turcji do magazynów i portali podróżniczych.

 

Once an İstanbullu, always an İstanbullu – stwierdza nieco patetycznie popularna turecka pisarka. Buket Uzuner, bo o niej mowa, sama przyznałaby pewnie, że niełatwo stać się stambulczykiem dojrzałym i zintegrowanym, pogodzonym z miastem. Po prawie dekadzie wzlotów i upadków mogę z czystym sumieniem uznać, że do takich się zaliczam.

Choć cały czas nie mogę zdecydować, która strona Bosforu bardziej mnie pociąga.

Link do sklepu i FB

Agata Wielogaska / Turcja / Tureckie kazania 

TagsTURCJA
Share:
  • Polecam pierwszą książkę, której Agata jest współautorką. A po tą wymienioną z pewnością kiedyś sięgnę.

  • Tytuł świetny, a wszystko, co surrealistyczne mnie pociąga, wiec z pewnością chętnie sięgnę po te książkę.