Holandia: złodziej w Westland nie miał ostatniej nocy dobrej passy w swojej przestępczej „karierze”. Mężczyzna praktycznie sam wydał się w ręce policji. Policja w Westland poinformowała na facebooku, że sprawcą włamania okazał się 35-latek z Monster. Sprawca włamał się do jednego z domów, ale swoim zachowaniem zbudził mieszkańców. Mężczyzna szybko zbiegł więc z miejsca zdarzenia, ale zgubił w domu swój dowód osobisty. Dzięki temu funkcjonariusze mogli szybko go znaleźć i zatrzymać.

Gruzja: rząd z entuzjazmem ogłosił projekt budowy 30-km odcinka drogi rowerowej z miasta Zugdidi do nadmorskiego „kurortu” Anaklia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w Gruzji nikt nie jeździ rowerem, a kurort Anaklia składa się z plaży, dwóch pustych hoteli, wielkiego trzypasmowego ronda, kasyna i szklanego mostu donikąd.

Gruzja: 9 kwietnia obchodzona jest BZOBA, coś na kształt naszej Niedzieli Palmowej, z tym że zamiast palm przynosi się do cerkwi gałązki bukszpanu. Po gruzińsku bukszpan to „bza”, stąd nazwa święta.

Holandia: holenderski „król” frytek, Bram Ladage z okazji 50 jubileuszu oferuje ciekawą akcję dla swoich klientów. Już od poniedziałku, 10 kwietnia każda osoba obchodząca urodziny otrzyma darmową porcję frytek. Warunek? Wystarczy pokazać swój dowód, aby w ten sposób udowodnić, że faktycznie jest się danego dnia jubilatem. Jubileuszowa akcja potrwa okrągły rok. W ten sposób każdy będzie mieć okazję na otrzymanie prezentu od Bram Ladage. Firma świętuje swoje urodziny dokładnie w taki sam sposób, w jaki wypromowała swoją działalność po raz pierwszy w 1967 roku. Wówczas założyciel firmy rozdawał na rotterdamskim rynku darmowe porcje świeżych, ciepłych frytek, aby przyciągnąć jak największą liczbę klientów. Od tego czasu, w ciągu 50 lat Bram Ladage urosło do marki znanej nie tylko w samym Rotterdamie, ale i w całym kraju oraz firmy jednoznacznie kojarzącej się z najwyższej jakości posiłkami przygotowanymi ze świeżych ziemniaków. Obecnie firma może pochwalić się posiadaniem w sumie 30 filii w całej Holandii.

Holandia: oferta pracy, znany brytyjski kucharz, Jamie Oliver niedługo otwiera swoją restaurację w Hadze i w związku z tym obecnie poszukuje do niej wykwalifikowanego personelu. Lokal nazwany Jamie’s Italian powstanie na Grote Marktstraat, a dokładniej w budynku Sijthoff City, naprzeciwko sklepu Marks & Spencer. Wielkie otwarcie restauracji już z początkiem lata. Przebudowa knajpki wydaje się już zbliżać do końca. Ujęcia remontowe można podziwiać na facebookowym profilu znanego kucharza. Ta sama restauracja wystartowała już w Markthal w Rotterdamie. Była to pierwsza holenderska siedziba sieci Jamie’go. Do haskiej restauracji poszukiwany jest szef kuchni, barman, kelner oraz osoby na zmywak. Wszystkie wakaty są dokładnie rozpisane na stronie domowej restauracji Jamie’s Italian. Sieć Jamie’s Italian została założona w 2008 roku przez Jamie’go Olivera i jego mentora Gennaro Contaldo. Ich kuchnia stawia na świeże, sezonowe składniki od lokalnych dostawców.

USA: w niedzielę 9 kwietnia doszło do bardzo nieprzyjemnej sytuacji na pokładzie samolotu odlatującego z Chicago do Louisville. Linia lotnicza sprzedała więcej biletów niż miejsc w samolocie (tzw. overbooking, częsta praktyka linii lotniczych). Jak poinformował przedstawiciel United Airlines, lot z Chicago do Louisville był przepełniony i na pokładzie nie było miejsc dla załogi. Z tego powodu zapytano pasażerów, czy dobrowolnie zwolnią fotele. Obsługa lotu zdecydowała, że zostaną wylosowane trzy osoby z listy pasażerów. Dwie opuściły pokład dobrowolnie. Jeden ze wskazanych mężczyzn nie zgodził się na opuszczenie samolotu i został wyprowadzony z pokładu siłą, a dokładnie – wyciągnięty i wyniesiony z samolotu przez funkcjonariuszy ochrony lotniska O’Hare. W trakcie zdarzenia mężczyzna uderzył głową w oparcie fotela i zranił sobie twarz. Incydent został zarejestrowany przez innych pasażerów, a wideo trafiło do sieci. Chicagowski Wydział Lotów uznał,  że jeden z funkcjonariuszy ochrony lotniska w czasie zajścia przekroczył kompetencje i został zawieszony w obowiązkach. Ta sama linia lotnicza kilka tygodni temu trafiła na czołówki gazet, ponieważ odmówiła dwóm nastolatkom ubranym w legginsy wejścia na pokład samolotu.

Watykan: na 20 kwietnia Watykan zapowiedział konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka, w sprawie kanonizacji m.in. rodzeństwa pastuszków z Fatimy, uważanych za świadków objawień maryjnych. Papież ogłosi ich świętymi zapewne 13 maja, w setną rocznicę objawień.

Wielka Brytania: mieszkanka Birmingham Saffiyah Khan stanęła w obronie muzułmanki podczas manifestacji skrajnie prawicowej Angielskiej Ligi Obrony (EDL) w Wielkiej Brytanii. Fotografia w błyskawicznym tempie obiegła sieć i zyskała popularność w mediach społecznościowych. Zdjęcie wykonał Joe Giddens, fotograf Press Association. Skrajnie prawicowa, antyislamska Angielska Liga Obrony (EDL) zorganizowała 8 kwietnia 2017 r. manifestację w Birmingham. Podczas marszu grupa ponad 20 mężczyzn otoczyła muzułmankę w chuście. Saffyah Khan była jedyną osobą, która stanęła w obronie kobiety. „Policja nie reagowała, dlatego weszłam pomiędzy nich” – powiedziała w rozmowie z „The Guardian”. Fotografia uśmiechniętej Saffyah Khan, która odważnym wzrokiem patrzy w oczy lidera antyislamskiej organizacji, szybko obiegła sieć. Na Twitterze pod zdjęciem pojawiły się wpisy: „i kto tutaj wygląda, jakby miał więcej siły?”, „to najlepsza odpowiedź na nienawiść Angielskiej Ligi Obrony: spokój, hardość
i uśmiech”, „ona nad nim góruje w każdy możliwy sposób”.

Holandia: Muzeum Kunsthal w Rotterdamie planuje zorganizować bardzo nietypowy sposób na zwiedzanie jednej z tamtejszych wystaw. Ekspozycję zdjęć znanego fotografa – Roberta Mapplethorpe’a, która niedługo zostanie otwarta w muzeum będzie można podziwiać … na golasa. Specjalne oprowadzanie po wystawie odbędzie się pod koniec czerwca, jednak dokładna data nie została jeszcze ustalona. Wystawę oczywiście będzie można podziwiać także w pełnym odzieniu. Ekspozycja fotografii nowojorskiego artysty wystartuje 22 kwietnia. Robert Mapplethorpe zasłynął czarno-białymi portretami i kontrowersyjnymi aktami, które po dziś dzień wywołują wiele emocji. Wystawę tę można już było oglądać w Los Angeles i Montrealu. Docelowo odbędzie się jedno nagie oprowadzanie w Rotterdamie. Plan ten jednak może ulec zmianie, jeśli zainteresowanie taką formą podziwiania prac artysty będzie bardzo duże. Pomysł zwiedzania nago dotarł do Rotterdamu z Kanady. Tam taki sposób oprowadzania po wystawie fotografii Mapplethorpe’a przygotowało montrealskie muzeum Montreal Museum of Fine Arts.

RPA: w ubiegły piątek w całym kraju odbywały się marsze przeciwko skorumpowanemu prezydentowi RPA, bo takim z pewnością jest Jacob Zuma. Marsze były odpowiedzią ludności RPA na zmiany w gabinecie ministrów – głównie na usunięcie z urzędu Pravina Gordhana, który prowadzi otwartą walkę z korupcja w RPA. Prezydent Zuma w zasadzie nie odniósł sie do meritum – jedyny jego komentarz na ten temat to to, że marsze to… rasistowski wymysł opozycji. Piątkowy marsz był jedna z niewielu pokojowych manifestacji w której rasa nie grała roli. Wiecej informacji znajdziecie pod hashtagiem: #zumamastfall .

Tajlandia: wśród backpackerów modne staje się… żebranie na dalsze podróże. Popularnym miejscem do takich praktyk jest Khao San Road. Wzbudza to dużą frustrację wśród mieszkańców.

Australia: mężczyzna zjadł w restauracji z owocami morza ogromne ilości jedzenia – 2 homary, ośmiornicę, 17 ostryg i zakropił to sporą ilością piwa. Jego rachunek wynosił 600$. Mężczyzna postanowił uciec bez płacenia. Wskoczył do oceanu i zaczął płynąć. Nurkował by uniknąć policji. Później tłumaczył, że był niezadowolony, bo w ostrydze była skorupka i że zgubił portfel. Obecnie ma on sądowy zakaz pojawiania się w restauracji, z którą zadarł. Kolejna rozprawa sądowa odbędzie się w maju.

Wietnam: upały w południowym Wietnamie. Zaczyna się najgorętszy czas w roku. W tym tygodniu w Ho Chi Minh City temperatura ma wzrosnąć do 39 stopni i więcej.

Tajlandia: od 13 do 15 kwietnia w Tajlandii i Laosie obchodzone jest święto Songkran, czyli tajski i laotański nowy rok. Tradycja tego święta jest podobna do polskiego lanego poniedziałku. Ważną częścią obchodów nowego roku jest oblewanie się wodą.

Tajlandia: ustanowione zostały dwa nowe święta narodowe: 28 lipca – dzień urodzin króla Mahy Vajiralongkorna oraz 13 października – rocznica śmierci króla Bhumibola Adulyadeja.

Holandia: wielkiego pecha miał włamywacz, który próbował wejść do ogrodu zoologicznego Artis w Amsterdamie. Mężczyzna zahaczył o płot i w efekcie stracił jądro. Do incydentu doszło w sobotę. Mężczyzna miał pecha, ale z drugiej strony też wielkie szczęście. Jak powiedział dyrektor zoo, wykrwawiłby się na śmierć, gdyby ostrze wbiło się o centymetr dalej. To już kolejna w ostatnim czasie nietypowa sytuacja w Artis. Przed kilkoma dniami nieznany sprawca ukradł kilka jaj pelikana. Sam ptak zmarł z powodu poniesionych obrażeń – włamywacz złamał mu nogę.

Szwajcaria: nawet w Szwajcarii zdarzają się akty wandalizmu. We wtorek 86 – letnia kobieta namalowała czerwonym sprayem na murze szwajcarskiego banku narodowego napis „Pieniądze na broń zabijają”. Okazuje się, że wiekowa szwajcarka jest aktywistką społeczną, walczącą o pokój. Kiedy na miejscu zjawiła się policja, winna sama zgłosiła się do aresztowania, ale policjanci nie chcieli uwierzyć, że graffiti to jej dzieło.

Holandia: w tym tygodniu w Rotterdamie otworzyła się nietypowa kawiarnia. Zlokalizowana jest ona na Nieuwe Binnenweg, a jej nazwa jest już sama w sobie zaskakująca: Brownies & Downies. Będzie to pierwsza filia tej sieci w Rotterdamie oraz już 42 w całej Holandii. Wielkie otwarcie kawiarni zainaugurował aktor Martin van Waardenberg. Towarzyszyli mu właściciel kawiarni – Eric Tournier i jego 15-letnia córka Sterre chorująca na zespół Downa, która przecięła wstęgę i symbolicznie otworzyła nowe miejsce. Lokal oferować będzie kawę, lunch, przekąski i pyszne ciasta dla swoich klientów, zapewni także miejsca pracy dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności umysłowej. Już od dzisiaj kawiarnia działa pełną parą. Sieć Brownies & Downies funkcjonuje od 2010 roku w kilkudziesięciu miejscach w Holandii. Jej filie można znaleźć także w Belgii i Afryce Południowej. Pierwsza placówka powstała w Veghel, natomiast w prowincji Holandia Południowa filię Brownies & Downies, poza Rotterdamem można już od zeszłego roku znaleźć także w miejscowości Spijkenisse.

Świat: przywrócenie od piątku szczegółowych odpraw przy przekraczaniu granic strefy Schengen spowodowało problemy w niektórych krajach członkowskich. Kilka z nich poinformowało Komisję Europejską, że częściowo zawiesza stosowanie ostrzejszych regulacji. W środę o wdrażaniu nowych zasad rozmawiali w Brukseli eksperci państw członkowskich. Reforma kodeksu granicznego strefy Schengen, która weszła w życie 7 kwietnia, stworzyła procedury pełnej kontroli obywateli unijnych na granicach zewnętrznych UE. Rozwiązanie to było próbą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom niektórych państw członkowskich po serii zamachów terrorystycznych. Wiązało się też
z zaangażowaniem obywateli państw członkowskich o korzeniach imigranckich w działalność islamistycznych organizacji terrorystycznych. Państwa unijne zgodziły się na zmiany, aby móc szczelniej chronić swoje granice m.in. wobec zagrożenia terrorystycznego.

Świat: brytyjski tabloid „Daily Mail” zgodził się w środę zapłacić amerykańskiej pierwszej damie Melanii Trump nieokreśloną sumę i przeprosił za opublikowanie fałszywych informacji o tym, jakoby usługi, które oferowała w latach 90., „wykraczały poza zwykły modeling”.

Turcja: na pokładzie samolotu tureckich linii lotniczych (THY) przyszło na świat dziecko! Podczas zeszłotygodniowego rejsu Konakri (Gwinea Francuska) – Ouagadougou (Burkina Faso) – İstanbul jedna z pasażerek zaczęła mieć intensywne skurcze porodowe. Personel pokładowy, czyli tureckie stewardessy – jak się okazało przeszkolone w temacie – zaraz po zakończeniu serwisu na pokładzie przystąpiły do pomocy i odebrały poród. Dziewczynka o imieniu Kadiju urodziła się bez większych problemów. Turecki kapitan powiedział mediom, że wszystko działo się bardzo szybko. Zanim piloci podjęli decyzję czy kontynuować lot czy wracać, poród już się dokonał. Ponieważ dystans do Burkina Faso nie był duży, lot przebiegł bez zmian i wylądowano planowo na miejscu. Świeżo upieczona mama i jej pociecha czują się dobrze.

Singapur: hinduska rodzina wypożyczyła krowę, aby ta pobłogosławiła znajdujące się na piątym piętrze mieszkanie. Podobne sytuacje zdarzały się w Singapurze już wcześniej. Jak taka krowa „błogosławi” mieszkanie, można się dość łatwo domyślić.

Holandia: w przyszłym miesiącu rotterdamska policja uruchomi program eksperymentalny, w ramach którego dwa polskie owczarki nizinne będą pocieszać ofiary lub świadków poważnych zbrodni, np. przestępstw seksualnych. Od pięciu do dziesięciu minut z psem wystarczy, aby zmniejszyć stres – mówi rzecznik policji. Eksperyment potrwa do sierpnia przyszłego roku. Czworonogi imieniem Twix i Kyara spróbują przynieść pocieszenie w 20 sytuacjach. Do 20 innych nie zostaną wykorzystane. W ten sposób będzie można porównać reakcje ofiar na ich obecność. Psy zostały „zatrudnione” przez policję mniej więcej trzy tygodnie temu. Od tego czasu mieszkają ze swoimi nowymi właścicielami. Przechodzą też specjalny trening policyjny – tak samo jak funkcjonariusze.

Holandia: według oficjalnych statystyk w ubiegłym roku wykonano w Holandii 6,091 zabiegów eutanazji. To wzrost aż o 10% w porównaniu z rokiem 2015. W 87% przypadków śmierć na życzenie poniosły osoby chore na raka, choroby serca, płuc i układu nerwowego (np. ALS). Odnotowano też 32 przypadki wśród ludzi chorych na demencję oraz 60 przypadków pośród cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne. Eutanazja jest w Holandii legalna, ale pacjent musi spełniać szereg warunków, aby można go było jej poddać. Lekarz musi stwierdzić, że zmaga się z bólem nie do zniesienia. Konieczna jest też pewność, że decyzja chorego jest w pełni świadoma. Poza tym zgodę na zabieg wydaną przez pierwszego lekarza musi zaakceptować drugi. Eutanazja w Holandii jest legalna od 2002 roku.

Austria: Hans Böck, były szef magazynu tv, został okradziony z dorobku swojego życia. Od 1996 roku zbierał cytaty sławnych osób. Na stronie zitate.eu uzbierał 250000 wpisów. Pewna ukraińska strona skopiowała całą bazę danych. Böck zgłosił to na policję i do Google, ale żadna z tych instytucji nic nie zrobiła w tej sprawie.

Turcja: 11.04-03.05: w Stambule odbywa się festiwal tulipanów. W wielu parkach jednocześnie pojawiają się kobierce tulipanów, a największa ich „wystawa” znajduje się w parku Emirgan – aż 545.000 sztuk!

Turcja: 16.04 W referendum w sprawie poważnych zmian w konstytucji prowadzących do zmiany z systemu parlamentarnego na prezydencki 51,3% ludności (przy frekwencji ok. 86%) opowiedziało się ZA. Na ulicach większych miast wieczorem rozpoczęło się celebrowanie zwycięstwa przez zwolenników prezydenta Erdoğana. Klaksony były tak głośno, jak podczas wieczoru po nieudanym puczu 15.07.2016.

Gruzja: 19.04. tbiliskie metro przywitało pasażerów bezpłatnymi egzemplarzami książek dwóch gruzińskich autorów. Pisarze będą ponadto jeździć metrem i czytać fragmenty swoich powieści oraz dyskutować o nich z czytelnikami.

Holandia: 22.04 odbył się kolejny, tulipanowy zjazd Polek. Gospodarzem spotkania jest nasza koleżanka Marta, która dba o nasze klubowiczki. Kilka razy w roku, Polki na Obczyźnie spotykają się, aby wspólnie wymienić się doświadczeniami i opowiedzieć na żywo o swoim życiu z dala od Polski.

Korea Pn./USA: w Korei Północnej zatrzymano obywatela Stanów Zjednoczonych o imieniu Kim poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Do zatrzymania doszło wczoraj na lotnisku w stolicy kraju Pjongjangu. Mężczyzna był profesorem na Yanbian University of Science and Technology w Chinach. Pracował tam w końcu lat pięćdziesiątych i zajmował się programamipomocy dla Korei Północnej. Nie podano przyczyn zatrzymania.

Francja: 23.04, dziś pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Zgłoszonych zostało w sumie jedenastu kandydatów, ale największe szanse na przejście do drugiej tury ma czterech z nich: Marine Le Pen, Emmanuel Macron, Francois Fillon i Jean Luc Melenchon. Druga – ostateczna tura już 7 maja.

Wielka Brytania: Partia Konserwatywna ma przewagę 25 pkt. procentowych nad laburzystami – wynika z opublikowanego w sobotę wieczorem sondażu ośrodka ComRes, przygotowanego dla dziennika „Sunday Mirror”. W ankiecie YouGov dla „Sunday Timesa” przewaga ta wynosi 23 pkt. W sondażu pracowni ComRes, przeprowadzonym 19 i 20 kwietnia wśród 2074 potencjalnych wyborców, 50 proc. zadeklarowało poparcie w wyborach dla Partii Konserwatywnej. W porównaniu z poprzednim badaniem w ubiegłym tygodniu – jeszcze przed ogłoszeniem przez premier Theresę May chęci przeprowadzenia przedterminowych wyborów – poparcie dla konserwatystów wzrosło o 4 pkt. procentowe i było dla nich w tej pracowni najwyższe od 1991 roku. Poparcie dla opozycyjnej Partii Pracy w sondażu ComRes wyniosło 25 proc. I nie zmieniło się w porównaniu do poprzedniego.

Świat: dwa japońskie niszczyciele rozpoczęły dziś w rejonie zachodniego Pacyfiku wspólne ćwiczenia wojskowe z amerykańską jednostką USS Carl Vinson. Grupa okrętów amerykańskiej marynarki wojennej, do której dołączyli Japończycy, zmierza w stronę Półwyspu Koreańskiego. Okręty: Samidare i Ashigara w geście solidarności z Amerykanami dołączyły dziś do amerykańskiego lotniskowca i towarzyszących mu jednostek, które zmierzają w stronę Półwyspu Koreańskiego. USS Carl Vinson został wysłany w rejon Półwyspu Koreańskiego decyzją prezydenta Donalda Trumpa. Amerykańska administracja oświadczyła, że era cierpliwości USA wobec Korei Północnej zakończyła się. Wiadomo, że na terenie Korei Północenj są złoża metali rzadkich stąd zainteresowanie Rosjii, USA, Chin oraz innych popleczników.

Szwajcaria: coś dla miłośników nietypowych muzeów. Kraj sera jest mały, ale nie ustępuje najlepszym pod wzgledęm atrakcji turystycznych, a tych nietypowych ma całkiem sporo. Łącznie, w Szwajcarii znajduje się 1111 muzeów w tym jedno które przykułą moją uwagę – Muzeum (wypchanych) Żab w Estavayer-le-Lac! Otwarte w 1927 roku ma w swoich zbiorach 108 żab, ucharakteryzowanych w sceny z życia dziewiętnastowiecznej społczeności.

Share: