NOWEWYDARZYŁO SIĘ W ŚWIECIE

PRASÓWKA POLEK: 8.05.-14.05.2017

Holandia: Centralne Biuro Statystyczne, podało, że Holandia jest zaraz po USA największym importerem awokado. Z tego około 80% jest następnie transportowanych do innych europejskich krajów.

Holandia: Holenderka Mirande Bakker-Brouwer wygrała wczoraj wybory Mis(s) 2017. Mis(s) to gra słów, gdzie “mis” oznacza w języku holenderskim brak, wadę, coś niepełnego. Są to wybory Miss z niepełnosprawnością fizyczną. Osiem kobiet walczyło w finale o złoty diadem, który ostatecznie został wreczony Mirande z rąk premiera Marka Rutte. 41-letnia kobieta od trzech lat jeździ na wózku inwalidzkim wskutek błędu lekarskiego.

Turcja: w lesie w południowej prowincji Diyarbakir znaleziono szóstkę porzuconych szczeniąt wilka. Maluchami zajęli się pracownicy parku narodowego. Za to na plażach w zachodniej prowincji Mugla pojawiły się pierwsze tegoroczne gniazda z jajami żółwi caretta.

Belgia: władze miasta i nadmorskiego kurortu Oostende, postanowiły walczyć z nagminnym niesprzataniem po pupilach. Będą analizować DNA próbek psich odchodów, aby znaleźć właściciela psa i wlepić mu kare.

Europa: Dzień Europy. Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950.

Kolumbia: zdesperowana kobieta jest gotowa zrobić wszystko. Nawet zjeść 90 studolarówek. Pewna kobieta w Kolumbii dowiedziała się że oszukuje ją mąż. Postanowiła się na nim zemścić i schowała przed nim oszczędności ich życia – 9 tysięcy dolarów amerykańskich. Mężczyzna znalazł kryjówkę. Kobieta się nie poddała i zdecydowała, że zje te pieniądze. 90 banknotów wylądowało w jej żołądku. Następnego dnia została przewieziona na ostry dyżur do szpitala z bólami brzucha. Lekarze przeprowadzający operacje odzyskali 57 banknotów. Reszta została rozpuszczona przez soki żołądkowe i strawiona. Kobieta dochodzi do sobie po operacjach, lekarze mówią ze jej zdrowiu nic nie zagraża. Niestety mąż nie wypowiedział się co myśli o całej sytuacji…

Holandia: dziś nastąpi otwarcie największego na Morzu Północnym parku wiatraków. 150 wiatraków będzie zapewniać energię dla 1.5 miliona mieszkańców Holandii.

Holandia: polski generał Stanisław Sosabowski został uhonorowany przez Holandię. Jedna z nowo wyhodowanych odmian tulipanów oficjalnie otrzymała jego imię. Równocześnie uczczono w ten sposób 125 rocznicę urodzin wojskowego, przypadającą na 8 maja. Sosabowski to zresztą nie pierwszy Polak, który doczekał się tulipana o swoim imieniu. Taki zaszczyt spotkał m. in. generała Stanisława Maczka, Fryderyka Chopina, Irenę Sendlerową, a niedawno również Marię Kaczyńską oraz Annę Komorowską. Oficjalne nadanie nazwy odbyło się w Driel. W uroczystości na placu Polenplein wzięli udział holenderscy wojskowi, miejscowy burmistrz, przedstawiciele stowarzyszenia Driel-Polen oraz krewni generała, w tym żona jego wnuka – Sława Tomczyk – Sosabowska. Kwiat uzyskał czerwono-pomarańczową kolorystykę, a we wrześniu tego roku trafi on do sprzedaży.
Generał Sosabowski to znana w Holandii postać, związana z bitwą o Arnhem. 31 maja 2006 roku królowa Beatrix odznaczyła go Medalem Brązowego Lwa za znaczący udział w wyzwoleniu Holandii, zaś dowodzona przez niego 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa otrzymała Wojskowy Order Wilhelma.

Holandia: Kobieta, która świętowała niedawno swoje setne urodziny w towarzystwie króla Wilhelma Aleksandra, zmarła w kilka dni po uroczystej kolacji w Pałacu Królewskim w Amsterdamie. Ernestine Richardson-Bryan skończyła 27 kwietnia dwa razy tyle lat, ile obchodzący pięćdziesiątkę król Niderlandów. Następnego dnia była jednym ze 150 gości specjalnych, urodzonych tego samego dnia, co Wilhelm Aleksander, którzy zostali zaproszeni na posiłek do pałacu. Córka stulatki powiedziała, że pomimo złego stanu zdrowia była ona bardzo zdeterminowana, aby pojawić się na kolacji. Do amsterdamskiego pałacu zabrała ją karetka, a w końcowej fazie podróży eskortowała policja. Była w pełni świadoma tego, co się dzieje, cieszyła się każdą chwilą. Żyła pełnią życia, a to było jej ostatnie życzenie – oświadczyła córka. Pani Richardson-Bryan zmarła w ubiegły piątek, 5 maja.

Holandia: w Kunsthal w Rotterdamie powstanie ekspozycja poświęcona postaci znanego muzyka Prince’a.
Na ekspozycji „Prince LOVE LIVE” znajdzie się ponad 230 przedmiotów pamiątkowych pochodzących z kolekcji fanów, w tym plakaty koncertowe, fotografie, magazyny ze zdjęciami muzyka i wywiadami, płyty winylowe, bilety z koncertów, instrumenty, koszulki z występów. Nie bez powodu na lokalizację wystawy wybrano Rotterdam. Prince kilkakrotnie odwiedzał to miasto – wystąpił tam w hali Ahoy 1986 roku, w Kuip w 1988 roku oraz kilka razy podczas North Sea Jazz. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 13 maja. W tym dniu zorganizowana zostanie specjalna wycieczka z oprowadzeniem – Special Prince Tours oraz afterparty w Kunsthalcafé. Podczas wydarzenia obowiązywać będzie dresscode „Peach or Black.”

Holandia: kac po wczorajszej imprezie? W Lab111 w Amsterdamie otwarty zostanie tymczasowy lokal Hangover Cinema – miejsce, w którym będzie można odpocząć i nabrać sił po piątkowych szaleństwach na parkiecie. Na miejscu zorganizowana będzie przestrzeń z wygodnymi kanapami, gdzie będzie można wypoczywać sącząc bloody mary, w tle zaś grać będzie kojąca muzyka.
Zaplanowane zostały także projekcje filmowe. Co będzie można zobaczyć na ekranie? Pozostaje to tajemnicą, jednak z pewnością będzie to przyjemny, niezmuszający do myślenia film.
Nie będzie to coś z gatunku filmów akcji, a raczej obraz do spokojnego relaksowania się.
Poza tym serwowane będą tam także specyfiki pomagające wyleczyć kaca, takie jak sycące tosty, lekkostrawny popcorn, odżywcze drinki bloody mary oraz nawadniająca woda kokosowa.
W Hangover Cinema panować będzie swobodny dresscode, będzie można nawet ubrać się w wygodne domowe stroje. Inicjatorzy akcji chcą w ten sposób promować przeżywanie kaca w miłym towarzystwie, zamiast samotnego przesiadywania w domu i odcinania się od świata.

USA: Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (Department of Homeland Security – DHS) rozważa wprowadzenie zakazu posiadania laptopów na wszystkich lotach z Europy do Stanów Zjednoczonych. Dyskusje między liniami lotniczymi a DHS wciąż trwają. Ale według Reutersa wprowadzenie zakazu jest bardzo realne. Zakaz dotyczyłby laptopów w bagażu podręcznym. Nie wiadomo czy zakaz dotyczyłby również tabletów. Podobny zakaz obowiązuje już na lotach z 10 lotnisk z Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki.

USA: siedmioklasista z Ohio został zawieszony w prawach ucznia na 10 dni za polubienie na Instagramie repliki broni palnej, strzelającej plastykowymi kulkami.

Holandia: w mieście Akkrum w holenderskiej prowincji Friesland został otwarty największy na świecie dmuchany zamek. Całość mierzy 325 metry długości, a aby go ustawić, potrzeba było ponad 4 godzin.

Szwajcaria: straż pożarna w Zurychu ma ostatnio pełne ręce roboty – już dwa razy podjęli akcję ratowania… kaczek! Kacze rodziny usadawiają się na balkonach lub parapetach,a kiedy małe kaczątka tracą równowagę i spadają na ulicę, straż pożarna jest alarmowana przez mieszkańców. Iris Schärer, rzecznik prasowy straży pożarnej w Zurychu mówi, że ratowanie zwierząt to jedno z postawowych zadań strażaków, a każdej wiosny spotyka się kacze rodziny potrzebujące pomocy.

Turcja i Szwajcaria: 14 maja obchodzony jest Dzień Matki.

 

Share: