Belgia
Belgijska poczta jak co roku udostępniła adres św, Mikołaja:
Saint-Nicolas, Rue du Paradis1, 0612 Ciel. Ponoć każde dziecko, które wyśle list bądź rysunek, otrzyma coś w prezencie od najbardziej zapracowanego dziadka na świecie (oczywiście jeśli nie zapomni napisać swojego adresu na kopercie).

Holandia
Sint Maarten, czyli dzień św. Marcina obchodzony jest w Holandii co roku 11 listopada.
Choć ma on chrześcijańskie podłoże – są to imieniny św. Marcina z Tours, to dziś święto to pozbawione jest zupełnie religijnego podtekstu. Znane jest również w Polsce, głównie na obszarze Wielkopolski.

W Holandii, na ulicach małych i dużych miast można spotkać dzieci niosące kolorowe, własnoręcznie wykonane lampiony. Kierując się od drzwi do drzwi śpiewają piosenki (Sint-Maartenliedjes) i proszą dorosłych o coś słodkiego lub owoce. Dawnej zwyczaj ten był obecny tylko na północy kraju, obecnie chętnie praktykowany jest w całej Holandii. Sint Maarten to dla wielu Holendrów również doskonała okazja, aby zaszyć się w domu i porządnie odpocząć. Jedną z dawnych tradycji popularnych w Holandii tego dnia było tak zwane Sint-Maartensdronk. Wówczas pracownicy np. urzędów otrzymywali butelkę świeżego wina, a powszechnym widokiem byli ludzie w miejscach publicznych w stanie nietrzeźwym.

Uważano również, że tego dnia zdecydowanie nie powinno się odmawiać kieliszka dobrego trunku. W niektórych częściach Holandii dawniej świętowano także wigilię św. Marcina, zwaną Schuddekorfsdag. W ten dzień częstowano żebraków chlebem i rozpalano jesienne ogniska z liści, orzechów i kasztanów. Po dziś dzień najlepiej utrzymuje się zwyczaj dzieci chodzących z lampionami. Według badaczy tradycja ta może mieć różne pochodzenie.

Komentarz: jutro też będę chodzić z dziećmi, już mają przygotowane lampiony 🙂 A 13-go, w niedzielę, Św. Mikołaj przypływa do naszej wsi.

USA
Wybory 45 prezydenta kraju zakończone. Wyniki wyborów zdecydowały: prezydentem elektem jest Donald Trump.

Hiszpania
12.11 Rządząca w Hiszpanii Partia Ludowa przedstawiła pomysł reformy, która może skutkować wprowadzeniem zakazu rozpowszechniania internetowych memów. Formalnie celem proponowanych zmian ma być “ograniczenie rozprzestrzeniania obrazów, które naruszają szacunek do człowieka”.

Izrael
Jest już dostępne nagranie wideo w języku angielskim, pokazujące nowy dworzec kolejowy w Jerozolimie. Ma być położony 80 m pod ziemią i w razie potrzeby służyć także jako schron. Linia szybkiej koleji, która jest w trakcie budowy, łączy Jerozolimę z Tev Aviv.

Kolumbia
W Kolumbii powstała nowa, tania linia lotnicza: Wingo. Serwis rusza 1 grudnia 2016. W ofercie linii znajduje się 16 miast w 10 krajach w Ameryce Południowej, centralnej i na Karaibach.

USA
W rezultacie wyborów w USA i ich wyniku padła strona kanadyjskiego urzędu do spraw imigracyjnych. Możliwe, że została przeciążona wejściami Amerykanów szukających sposobów emigracji do Kanady.

Polska
W poniedziałek 14 listopada czeka nas największa od połowy XX wieku pełnia księżyca. Znajdzie się on w perygeum, czyli najbliżej z możliwych odległości Ziemi. To spektakularne widowisko ostatni raz mogliśmy obserwować w 1948 roku. Superksiężyc pojawia się w chwili, gdy pełnia Księżyca łączy się z obecnością naturalnego satelity w perygeum, czyli w punkcie orbity najbliższym względem Ziemi. Kolejny raz podobne zjawisko będziemy mogli zaobserwować dopiero w 2034 roku. Orbita Księżyca wokół Ziemi ma eliptyczny kształt, co sprawia, że w różnych miejscach względem naszej planety dzieli ją mniejsza lub większa odległość. Dzięki temu powstały dwa pojęcia: apogeum i perygeum. Apogeum oznacza punkt najbardziej oddalony od Ziemi, a perygeum przeciwnie – najbliższy naszej planecie.

Szwecja
Stolica Szwecji zasypana. Takiej ilości śniegu w listopadzie (a to zaledwie początek miesiąca) nie odnotowano od 111 lat. Media prześcigają się w podawaniu grubości warstwy śnieżnej, która wynosi obecnie około pół metra.

Holandia
Maszt transmisyjny Gerbrandytoren zlokalizwany w IJsselstein już po raz 19 z rzędu zamieni się w gigantyczną choinkę. Jak co roku, ponad 360-metrowa wieża przystrojona zostanie lampkami, a cała konstrukcja stanie się najwyższą choinką na świecie. Spektakularny widok będzie można podziwiać nawet z odległości kilkunastu kilometrów. W tym roku maszt zostanie przystrojony w sobotę, 10 grudnia. Tego samego dnia w centrum Ijsselstein odbędzie się doroczny jarmark świąteczny. Piękną iluminację będzie można podziwiać do piątku, 6 stycznia.

Co roku, w pierwszą sobotę przypadającą zaraz po dniu świętego Marcina, Sint Maarten do Holandii z Hiszpanii przybywa Sinterklaas. Na miejscu witają go setki śpiewających dzieci, burmistrz miasta oraz stacja telewizyjna kręcąca reportaż z całej wizyty Mikołaja w Holandii. W tym roku Sinterklaas oficjalnie pojawi się w Holandii w sobotę, 12 listopada. Tegorocznym pierwszym przystankiem w jego podróży będzie Maassluis.

Niemcy
Sobotnie wydania niemieckich gazet komentują pierwszą rozmowę telefoniczną kanclerz Angeli Merkelz przyszłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zdaniem monachijskiego Münchner Merkur: “jakby nie było kanclerz przeprowadziła już pierwszą rozmowę telefoniczną ze zwycięzcą wyborów w USA Donaldem Trumpem. Jej treść nie jest na razie znana. Ale można mieć nadzieję, że po swoim “gratulacyjnym wystąpieniu” w środę, nie udzieliła mu dalszych nauczek w kwestii demokracji i wartości podstawowych, które powinna była skierować raczej pod adresem Ankary. Trump jest grubianinem, ale żadnym dyktatorem. Niemcy dobrze by zrobiły, gdyby szybko rozpoczęły z nim współpracę. Zamiast udzielać Amerykanom pouczających rad na temat wierności sojuszom, minister obrony von der Leyen powinna raczej pilnować, żeby Berlin dotrzymał nareszcie obietnic wobec NATO i USA odnośnie wydatków na zbrojenia”.

TURCJA
Jak co roku na kilka minut zatrzymał się ruch na tureckich ulicach. Turcy stoją na baczność, rozlega sie dźwięk syren, oddawany jest hołd zmarłemu 78 lat temu pierwszemu prezydentowi i twórcy Republiki Tureckiej. Mustafa Kemal Atatürk zmarł dokładnie o tej godzinie i od tego czasu co roku wspomina się jego życie i dokonania.

USA
Jak co roku obchodzi się Dzień weterana – święto ustalone ku czci (żyjących) kobiet i mężczyzn, którzy służyli/służą w armii i marynarce wojennej. W tym dniu, w wielu restauracjach, weterani mogą zjeść obiad za darmo.

Wietnam
Wietnam, Ho Chi Minh City – mężczyzna pod wpływem środków wyskokowych podpalił budynek w najbardziej uczęszczanym przez turystów rejonie miasta. Zapanował chaos, ludzie zaczęli wszczynać bójki. Szczęśliwie nikt nie ucierpiał.

Share: