WYDARZYŁO SIĘ W ŚWIECIE

PRASÓWKA POLEK: 5.03.-11.03.2017

Wielka Brytania: Album z nieznanymi dotąd zdjęciami Adolfa Hitlera wystawiony zostanie na aukcji w Wielkiej Brytanii. Niespotykane znalezisko zostało zabrane z jego bunkra w Berlinie w 1945 roku przez brytyjskiego fotografa Edwarda Deana. Album ozdobiony jest swastyką i zawiera 73 fotografii. Na wielu z nich pojawia się Adolf Hitler, zarówno w oficjalnych okolicznościach, jak i w bardziej prywatnie. Zdjęcia przedstawiają także jego bliskich współpracowników, Himmlera i Goebbelsa, a zrobione zostały głównie na terenie i niedaleko prywatnej rezydencji Berghof na południu kraju.

Ponieważ na żadnej fotografii nie pojawia się jego żona Ewa Braun, powstała teoria, że to ona mogła być autorką zdjęć. Na pewno wykonał je ktoś z najbliższego kręgu Hitlera

Szwajcaria: W grudniu w 2014 roku w jeziorze Brienz odkryto ciało kobiety. Do dzisiaj policja prosi o pomoc ze strony opinii publicznej, aby zidentyfikować ciało, które być może leżało na dnie przez kilka dekad. Ciało kobiety zostało odkryte na brzegu jeziora Brienz w kantonie Berno. Mimo śledztwa w Szwajcarii i za granicą, w tym na podstawie analizy przypadków osób zaginionych,nie zostało ono zidentyfikowane. Z badań wykonanych prze policję wynika, że była w wieku między 30 a 50 lat i miała 160-170cm wzrostu. W chwili śmierci ubrana była w pończochy i podwiązki. Przyczyna śmierci nie została ustalona, ​​a nic nie wskazuje, że ktoś był w nią zaangażowany.

Holandia: Policjanci z Rotterdamu otrzymali informację porzuconej w lesie trumnie.
Trumnę na leśnej ścieżce w rejonie Rotterdam-IJsselmonde znaleźli spacerowicze. Po przybyciu na miejsce policjanci otworzyli trumnę, która na szczęście okazała się pusta. Na razie nie udało się ustalić, kto porzucił drewnianą trumnę w lesie.

Chicago, USA, 06.03: Chicago świętowało pierwszy od 5 lat tydzień bez ofiar zabitych na skutek strzelanin. Niestety radość nie trwała długo, bo już kilka godzin później okazało się, że dwóch mężczyzn zostało zastrzelonych w ciągu zeszłego tygodnia, jedynie ich ciała odnaleziono nieco później.

Holandia: W niedzielę, chwilę przed północą na autostradzie A10 gwałtownie zatrzymało się auto, z którego wybiegła kobieta. Następnie zaczęła biec po autostradzie. Nadjeżdżające z wielką prędkością samochody nie miały szans zareagować i kobieta została potrącona przez kilka z nich. Zmarła na miejscu. Mężczyzna, który wybiegł za nią, aby ją zatrzymać, został poważnie ranny. Okazało się, że w aucie podrozowalo pieciu Polaków, a ofiarą jest 25-letnia Polka. W trakcie jazdy doszło do kłótni.

Wietnam: wielkie oczyszczanie chodników w Sajgonie! Przestrzeń przeznaczona do spacerowania w HCMC jest używana inaczej. Ludzie rozstawiają swoje stoiska z jedzniem, sprzedają różne rzeczy, parkują motocykle, wystawiają niepotrzebne graty. W rezultacie chodnikiem przejść się zwyczajnie nie da, a jeśli już podejmuje się próby – to tylko slalomem. Władze miasta postanowiły się rozprawić z problemem. Do 10 marca z chodników mają być usunięte wszelkie uliczne biznesy, graty sprzątnięte, a motocykle mają być parkowane tylko w wyznaczonych miejscach. Nieprzestrzegającym nowego przepisu będą wypisywane surowe mandaty.

Wietnam: W Ho Chi Minh City trwa Festiwal Ao Dai. W niedzielę 5 marca, podczas ceremonii otwarcia w centrum miasta wystąpiło 3000 kobiet ubranych w tradycyjny wietnamski strój – ao dai. Festiwal potrwa do 17 marca i w tym czasie w różnych miejscach w mieście (głównie w muzeach) można oglądać specjalne wystawy i pokazy.

Holandia: Po 59 latach spędzonych w Kanadzie obywatel Holandii został deportowany i we wtorek wylądował na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Len van Heest został wydalony z Kanady za przestępstwa popełnione w latach 1976-2013. Mężczyzna urodził się w kraju tulipanów, ale jako niemowlę przeniósł się z matką za ocean. Nie zna języka niderlandzkiego i nikogo nie ma w Holandii rodziny ani przyjaciół. – To jedyny dom, jaki kiedykolwiek znałem. A teraz mnie stąd wyrzucają. Wysyłają mnie do obcego kraju, zabierają mi matkę i wszystkich przyjaciół. Jestem zdruzgotany – mówił 59-latek na lotnisku w Vancouver przed wylotem do Holandii. Na Schiphol mężczyznę odebrała Armia Zbawienia, który wyprowadziła go bocznym wyjściem, aby uniknąć kontaktu z mediami.

Van Heest od dawna walczył o prawo do pozostania w Kanadzie, argumentując, że musi się opiekować 81-letnią matką. W ubiegły czwartek sąd zdecydował jednak, że musi opuścić kraj.

Holandia: Pomimo obiekcji zgłaszanych przez spółdzielnię mieszkaniową mężczyzna wynajmujący mieszkanie w Amsterdamie może hodować marihuanę do celów medycznych – zdecydował sąd okręgowy. 58-letni Rudolf Hillebrand jest nosicielem wirusa HIV, a marihuana pomaga mu zwalczać nudności i wymioty. Używa około 5 gramów dziennie i musi mieć stale 51 roślin, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie. Wirusem HIV mieszkaniec stolicy Holandii został zarażony w trakcie pracy na oddziale intensywnej terapii w 1992 roku. W 2015 r. policja przeprowadziła nalot na wynajmowane przez niego mieszkanie, a jego samego oskarżono o nielegalną uprawę konopi. Hillebrand wyjaśniał wtedy, że dostępna w sprzedaży medyczna marihuana na niego nie działa, a na kupowanie jej w coffee shopach po prostu go nie stać. W lutym ubiegłego roku są zdecydował, że mężczyzna może kontynuować hodowlę. Wtedy jednak spółdzielnia Eigen Haard stwierdziła, że będzie musiał opuścić mieszkanie, jeśli nadal zamierza to robić. W poniedziałek sąd przyznał rację w tym sporze Hillebrandowi. Podkreślił, że 58-latek w żaden sposób nie uprzykrza życia sąsiadom. Spółdzielnia jak na razie nie planuje podjąć żadnych kolejnych kroków w tej sprawie.

Holandia:  Z okazji 50 urodzin holenderskiego króla Willema-Alexandra, które przypadają 27 kwietnia uwarzono już 2.000 litrów specjalnego piwa – „oranje koningsbier.” Jego twórcą jest 25-letni Niels Beekhuizen, właściciel browaru Crooked Spider z Wassenaar. Piwna nowość to 5% pils z lekkim owocowym posmakiem. Ta niezwykła nuta, nawiązująca kolorystycznie do królewskiego koloru, to zasługa użytych w procesie warzenia skórek pomarańczy. Do produkcji piwa wykorzystano także specjalny czeski chmiel. Ambicją Beekhuizena jest oczywiście poczęstowanie swoim autorskim trunkiem króla Willema-Alexandra. Póki co piwo nie posiada jeszcze swojej oficjalnej nazwy. W wymyśleniu chwytliwego tytułu mogą pomóc wszyscy amatorzy złotego trunku – wystarczy do niedzieli, 19 marca podesłać swoją propozycją na maila: info(at)bierista.nl. Królewskie piwo będzie dostępne w sprzedaży od początku kwietnia.

Holandia; Wyniki loterii Mega Jackpot niewątpliwie ucieszyły jednego z mieszkańców w Południowej Holandii. Osoba ta wzbogaciła się o 27 milionów euro! Kwota podatku została też zapłacona.

W piątek szczęśliwcami okazali się również mieszkańcy Tilburga i Hagi. W Brabanckiej miejscowości padła pierwsza milionowa wygrana w loterii. Szczęśliwiec który zgarnie sumę 27 milionów zawarł swój kupon „XL” w Hadze. Ostatni raz tak duża wygrana w Mega Jackpot miała miejsce w lipcu, a wówczas zwycięski kupon zawarto w Groningen. Szczęśliwiec zgarnął wówczas 26,1 miliona. Nie są to jednak najwyższe wygrane w historii. W maju 2013 roku mężczyzna z Utrechtu wygrał 38,4 miliona euro.

Zwycięzca nie musi martwić się o płatność. W tym tygodniu obawiano się przez chwilę, że wypłata będzie opóźniona z racji problemów i wykorzystaniem już większej ilości środków w loterii niż 120 milionów. Władze zdecydowały się jednak na powiększenie tej sumy. Tylko pozazdrościć!

Wietnam: W weekend 11-12.03 w Ho Chi Minh City odbywa się wietnamski konwent tatuażu. Impreza organizowana jest w kraju po raz czwarty. Do Sajgonu zjechało się około 100 tatuatorów z różnych krajów.

Holandia: Według szacunków rocznie palonych jest około 400 milionów zużytych pampersów. Inicjatorzy projektu Diapercycle chcą jednak lepiej wykorzystać takie odpady i zadbać o ich recykling.

Z tego powodu zaplanowali wprowadzenie specjalnego serwisu dostaw świeżych pieluszek dla dzieci i odbioru tych zużytych. Projekt wystartuje w Utrechcie już 19 kwietnia, w dzielnicy Noordoost. Jeśli się sprawdzi, ruszy także w innych dzielnicach miasta. W przyszłości być może rozwinie się to nawet w akcję ogólnokrajową. Jak będzie wyglądać taka usługa? Raz w tygodniu będzie mieć miejsce odbiór starych pampersów połączony z wręczeniem świeżej porcji nowych produktów. Zużyte pieluszki będą następnie odpowiednio przetwarzane, tak aby jak najlepiej przysłużyć się środowisku, np. ich zawartość posłuży jako kompost. Serwis będzie odpłatny w wysokości 27,50 euro miesięcznie. Świeże pampersy dostarczane klientom będą marek Pampers lub Bambo. Dla jeszcze bardziej ekologicznego efektu pracownicy Diapercycle będą przywozić i odwozić wszystkie dostawy na rowerze cargo.

Tajlandia:  W Nakhon Pathom odbył się doroczny festiwal tatuażu. Dzieła wykonywane są przez buddyjskich mnichów za pomocą zaostrzonych bambusowych patyczków i metalowych igieł. Nie posługują się oni tradycyjnymi maszynkami. Tatuaż odgrywa dużą, duchową rolę w tajskiej kulturze. Wierni co roku gromadzą się w Nakhon Pathom aby odnowić zawarte w tatuażach ochronne moce. Niektórzy z uczestników wpadają w trans i wykonują tańce bestii – naśladują między innymi krokodyle, tygrysy, czy różne bóstwa.

Tajwan: W Tajpej, stolicy Tajwanu, wprowadzono zakaz używania w restauracjach węgla drzewnego. Bardzo popularne są tam restauracje BBQ, gdzie jedzenie grilluje się bezpośrednio na stole właśnie na węglu drzewnym. Zakaz ten jest krokiem ku czystszemu powietrzu w stolicy.

Tajwan: Urząd miasta Tajpej podał oficjalny minimalny koszt utrzymania jednej osoby w stolicy. Wynosi on NT$15,544, czyli ok. US$500.

Japonia: 6 lat mija od tragicznego trzęsienia ziemi, które przyczyniło się do tsunami, które z kolei spowodowało awarię elektrowni nuklearnej w Fukushima.

Belgia: Donald Tusk będzie pełnił funkcję szefa Rady Europejskiej przez drugą kadencję – zdecydowali podczas czwartkowego szczytu unijni przywódcy. Spośród przedstawicieli 28 krajów, tylko premier Beata Szydło zagłosowała przeciw reelekcji Tuska.

Niemcy; W centrum handlowym w Essen zamiast klientów od rana pojawili się policjanci i służby specjalne. Rzecznik prasowy tamtejszej policji potwierdził, że służby są w posiadaniu wiarygodnych informacji, których nie można było lekceważyć. Zamknięto 200 sklepów, ewakuowano wszystkich sprzedawców, oraz pierwszych klientów z centrum oraz z podziemnych garaży.

Świat; Świat stoi w obliczu największego kryzysu humanitarnego od 1945 roku – tak wynika z raportu ONZ. Organizacja wydała prośbę o pomoc w celu uniknięcia “katastrofy”.
Szef pomocy humanitarnej Stephen O’Brien powiedział, że ponad 20 milionów ludzi stoi w obliczu groźby głodu między innymi: w Jemenie, Somalii, Sudanie Południowym i Nigerii.

Unicef ​​już ostrzegł, że 1,4 mln dzieci mogą umrzeć z głodu jeszcze w tym roku. O’Brien powiedział:

“Stoimy w krytycznym momencie w historii. Już na początku roku mamy do czynienia z największym kryzysem humanitarny od czasu powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych.”

“Teraz, ponad 20 milionów osób w czterech krajach dotkniętych głodem i bez zbiorowych i skoordynowanych globalnych wysiłków, ludzie po prostu umrą z głodu.”

Australia: Bill Leak, twórca jednych z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych kreskówek Australii, zmarł z podejrzeniem zawału serca w szpitalu. Miał 61 lat.

W ubiegłym roku jego karykatura mężczyzny z piwem, niepamiętającym imienia syna, została skomentowana jako “obrzydliwa” i “dyskryminująca” przez liderów grupy Aborygenów. Artysta dostawał również pogróżki z groźbami śmierci i został zmuszony do opuszczenia swojego domu po opublikowaniu wizerunku proroka Mahometa po atakach Charlie Hebdo w Paryżu.

“[Był] gigantem w swojej dziedzinie cartooning i portretowania. Góruje nadal i od ponad dwóch dekad,” powiedział Paul Whittaker, redaktor naczelny gazety The Australian, gdzie pracował Leak.

Bliski Wschód: Donald Trump zaprosił ”bardzo szybko” palestyńskiego przywódcę Mahmuda Abbasa do odwiedzenia Białego Domu.

Przywódcy obu państwa odbyli rozmowę telefoniczną w piątek. To była ich pierwsza rozmowa od kiedy Trumpa objął urząd.

Wielka Brytania: Mężczyzna przebrany za papugę próbuje sprzedać dom. Tak, to nie żart! Nieruchomość z trzema sypialniami, w Bolton z atrakcyjną lokalizacją robi wrażenie. W celu przyciągnięcia jeszce większej uwagi do wartego 225.000 £ domu, tajmniczy pan zgodził się ubrać w kostium tropikalnego ptaka, które są popularne wśród brytyjskich gospodarstw domowych.

Papuga wielkości człowieka dodaje nieco koloru to ponurych pomieszczeń, ale wygląda to dość dziwnie. Właściciel agencji nieruchomości powiedział, że akcja zadziała poniewać w mediach społecznościowych liczba wyświetleń przeszła ich najśmielsze oczekiwania. Dodał, że papuga nie jest na sprzedaż. Konkurencja na wieść o tych poczynaniach, nie zamierza przebierać swoich agentów.

USA, Nashville, 11.03; Pierwsze w tym roku opady śniegu. Nastąpiły w sobotę, co oznacza, że nic nie zostało zamknięte – ani szkoły, ani miejsca pracy, ani sklepy, nie nastąpiła też żadna większa klęska żywiołowa. Dorośli mieszkańcy są rozczarowani, dzieci, jak to dzieci, szaleją na ulicach i podwórkach. Władze proszą o nie wyjeżdżanie samochodami z domów na ulice i autostrady, jeśli nie ma takiej konieczności. Śnieg ma się stopić do jutra, najpóźniej do poniedziałku.

Share: