Włochy Referendum konstytucyjne – Włosi ruszyli do urn by ‘wypowiedzieć się’ odnośnie proponowanych przez rząd zmian w konstytucji. Włosi odrzucili zmiany w konstytucji, a rząd podał się do dymisji. W ciągu 70. lat istnienia Republiki Włoskiej upadły aż 63 rządy.

Szwajcaria 1200 Mikołajów zjechało ze szczytu w Verbier. Impreza odbyła się z okazji oficjalnego otwarcia ośrodka narciarskiego. Tylko tego dnia można było skorzystać z wyciągu za darmo, ale pod warunkiem, że będzie się miało na sobie kostium św. Mikołaja. Impreza już trzeci rok zyskuje liczne grono fanów.

Francja Premier Francji Manuel Valls ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich w 2017 roku – podała kancelaria premiera, na którą powołuje się AFP i telewizja francuska.

Holandia Wczoraj w Leiden wystartowała budowa poruszającego się lodowiska, zlokalizowanego na kanale rzecznym. Jego kolejne warstwy będą rozkładane każdego dnia aż do piątku. Lodowisko będzie częścią wielkiego zimowego wydarzenia Winter WonderWeken. Oficjalne otwarcie ślizgawki będzie mieć miejsce 16 grudnia– wówczas wszyscy lokalni łyżwiarze będą mogli wypróbować nowy tor. Cena za wejście na lodowisko wynosić będzie 6 euro, a za dodatkowe jedno euro będzie można wypożyczyć łyżwy.

Wielkie otwarcie lodowiska zainauguruje świetlna parada: dzieci z tamtejszych szkół podstawowych przemaszerują przez centrum miasta trzymając w rękach świecące lampiony. W okolicach lodowiska na Nieuwe Rijn stanie również tradycyjny jarmark świąteczny, a na Beestenmarkt zorganizowana zostanie znana akcja choinkowa – Joris Kerstboom-actie.

USA Triumf protestujących Indian. Agencja federalna ogłosiła w niedzielę, że nie zatwierdzi budowy ropociągu pod jeziorem Oahe. To zwycięstwo protestujących od miesięcy Indian w Dakocie Północnej. Ale pytanie, na jak długo, bo inwestycję popiera prezydent elekt Donald Trump.

Kuba W niedzielę, 4 grudnia, odbył się pogrzeb Fidela Castro.

Holandia Butelki, torebki po chipsach, puszki i inne opakowania wyłowione z wody, zostały wyczyszczone, a następnie przemienione w piękne ozdoby choinkowe, by stać się częścią świątecznej wystawy pod nazwą Winter Wonder Wasteland. Wystawa, którą przez najbliższy miesiąc podziwiać będzie można w ratuszu, w całości została stworzona ze śmieci wyłowionych z kanałów Amsterdamu i rzeki IJ. Winter Wonder Wasteland jest częścią projektu Czysty Amsterdam, w ramach którego władze robią wszystko, co w ich mocy, by po dużych wydarzeniach, takich jak Parada Równości czy Święto Króla, całe miasto sprzątane było w zaledwie 24 godziny.

Francja Dziś, 7. grudnia 2016, w Paryżu i 22 przylegających mu miastach, już drugi dzień z rzędu obowiązuje „circulation alternee”. Oznacza to, że po tych terenach mają prawo jeździć tylko auta osobowe, których tablice rejestracyjne mają numer parzysty. Wczoraj natomiast możliwość poruszania się czterema kołami mieli właściciele samochodów nieparzystych. Dla pozostałych użytkowników dróg wprowadzono dodatkowo ograniczenia prędkości. Wyjątki stanowią samochody elektryczne i hybrydy, karetki, taksówki, auta szkół jazdy oraz ciężarówki – chłodziarki oraz samochody osobowe przewożące troje lub więcej pasażerów (tak zwany co-voiturage). Ci, którzy nie dostosują się do nakazu, muszą się liczyć z ryzykiem mandatu w wysokości 22 euro a nawet uziemnieniem auta, przez ponad 100 patroli policyjnych, oddelegowanych do sprawdzania, czy Paryżanie aby na pewno respektują wprowadzone zasady. Dla wszystkich tych, którzy musieli zostawić auta w garażu rząd zaproponował darmowe parkingi oraz transport publiczny. Można też za darmo skorzystać z miejskich rowerów oraz samochodów elektrycznych. Wszystko za sprawą „pic de pollution”. czyli wyjątkowo wysokiego wskaźnika zanieczyszczenia powietrza, który w ostatnich dniach wskoczył na alarmujący najwyższy stopień.

Holandia Słynne na całym świecie pączki z dziurką od Dunkin’ Donuts zawitają do Holandii. Amerykańska firma planuje otworzyć cztery filie w Amsterdamie. Pierwsza z nich pojawi się w przyszłym roku gdzieś w centrum miasta – szczegóły potencjalnej lokalizacji nie są jeszcze znane. W ciągu 3-5 lat docelowo ma zostać otwartych w sumie 25 sklepów sieci rozprzestrzenionych po całej Holandii. Dunkin’ Donuts słynie przede wszystkich z lukrowanych pączków z dziurką, ale serwowana jest tam również kawa, herbata i kanapki.

W Europie placówki sieci można znaleźć już w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Szwajcarii i Rosji. Planowane jest, że do siedzib w Holandii dostarczane będą lokalne produkty, m. in. pieczywo wypiekane w amsterdamskich piekarniach. Opracowywane są także typowo holenderskie receptury z użyciem dodatków takich jak cukierki drop, karmelowe wafle stroopwafels, rodzynki, lukrecja czy posypka hagelslag. Sieć Dunkin’ Donuts otworzyła już kiedyś (w latach 1997-2000) swoje filie w Holandii. Szybko zostały one jednak zamknięte ze względu na brak zainteresowania i nieodpowiednie przygotowanie rynku.

Niemcy Hamburg, dziś otwarcie 22 filii na terenie Niemiec, sklepu PRIMARK. Tłumy, jakie szturmują sklep w tej chwili, są naprawdę nie do opisania.

USA W wieku 95 lat zmarł amerykański astronauta, bohater John Glenn – pierwszy człowiek, który w roku 1962 obleciał orbitę Ziemi. Był wówczas piątym z kolei człowiekiem w przestrzeni kosmicznej.

Holandia Najstarsza córka obecnego króla Holandii, księżniczka Amalia, obchodziła w środę 7 grudnia trzynaste urodziny. Holenderska para królewska – król Wilhelm-Aleksander i królowa Maxima – mają trzy córki: 9-letnią Arianę, 11-letnią Alexię i 13-letnią Amalię. To właśnie najstarsza z nich, Katarzyna-Amalia Beatrycze Carmen Wiktoria (bo tak brzmi jej pełne imię) jest następczynią holenderskiego tronu. Od dnia swoich 18. urodzin będzie otrzymywać124.600 euro miesięcznie. W sumie dla księżniczki zarezerwowanych będzie niespełna półtora miliona euro rocznie (dokładnie 1.495.000 euro). Oznacza to finansowe wsparcie na poziomie około 124.600 euro miesięcznie. Zdecydowana większość tej kwoty (1.232.000 euro rocznie) to jednak środki przeznaczone na opłacenie personelu oraz inne wydatki związane ze sprawowaniem funkcji, opisuje „AD”. 263.000 euro rocznie (czyli około 22.000 euro miesięcznie) trafiać będzie bezpośrednio do młodej księżniczki.

Tajwan Na pokładzie samolotu tajwańskich linii lotniczych China Airlines, lecącego z Palau na Tajwan, zapalił się telefon Samsung Galaxy S6. Wywołało to lekką panikę wśród pasażerów (wśród których było troje moich znajomych), gdyż wyraźnie było czuć zapach spalenizny, a w kabinie unosił się dym. Telefon został szybko umieszczony w pojemniku z zimną wodą i po kilku godzinach lotu samolot szczęśliwie wylądował na lotnisku na Tajwanie. Jakiś czas temu został wprowadzony zakaz wnoszenia na pokład samolotów telefonów Samsung Galaxy Note 7, teraz pewnie ten zakaz zacznie dotyczyć również innych telefonów Samsunga.

Holandia 7.12. w Vijfhuizen rozpoczęła się budowa pomnika upamiętniającego ofiary MH17. Pomnik będzie składał się z lasu 298 drzew, po jednym dla każdego zmarłej osoby w samolocie malezyjskich linii lotniczych.

W najbliższym miesiącu w miejscu tym pojawi się tysiące ciężarówek, które przywiozą ziemię pod posadzenie tam drzew. Sam pomnik stanie pośrodku lasu i będzie miał 25 metrów szerokości i 6 metrów ściany z wysokiej stali, na której pojawią się nazwiska wszystkich ofiar.

Cały projekt kosztować będzie około 1,5 miliona euro. Pomnik zostanie odsłonięty w dniu 17 lipca 2017 roku – w trzecią rocznicę katastrofy, która zabiła 298 osób. Lot Malaysia Airlines MH17 został zestrzelony nad Wschodnia Ukrainą.

USA Aktor Kirk Douglas kończy dzis 100 lat. Naprawdę nazywa się Issur Danielovitch. Happy birthday Kirk!

Włochy Mediolan – 7.12, jak co roku, odbyła się inauguracja nowego sezonu w Teatrze La Scala. Wystawiono operę “Madame Butterfly” skomponowaną przez Giacomo Pucciniego. Inscenizacja zebrała bardzo pochlebne opinie. Premiera w La Scali jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście, a otrzymanie zaproszenia to prawdziwe wyróżnienie. Krytycy biorą pod lupę nie tylko samo widowisko. Ochoczo i starannie omawiane są kreacje gości – surowej ocenie nie umkną wyrafinowane stroje, a także ewentualne faux pas.

Malta Pijana, 36-letnia turystka z Bułgarii, zniszczyła choinkę wykonaną ze szkła z Mdiny, stojącą przed budynkiem parlamentu w Vallettcie. Otrzymała karę… 800.00 EUR.

Komentarz naszej Klubowiczki: Kara jest kompletnie nieadekwatna do wyrządzonych szkód.

Afryka W ucieczce przed dżihadystami z Boko Haram ponad 2,6 miliona ludzi opuściło w ostatnich latach kotlinę jeziora Czad, nie licząc miliona wcześniejszych uchodźców – podała w ogłoszonym w piątek raporcie Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Gruzja Internetowy magazyn architektoniczny Designboom uznał halę koncertową w Tbilisi za najoryginalniejszy budynek tego typu na świecie. Komentarz naszej Klubowiczki: nic dziwnego, bo z pewnej odległości wygląda trochę jak dwa wielkie świńskie pyszczki.

USA Prezes banku Goldman Sachs Gary Cohn ma być szefem Narodowej Rady Gospodarczej w Białym Domu za prezydentury Donalda Trumpa – donoszą media w USA. Wcześniej prezydent elekt na szefa resortu skarbu wybrał wywodzącego się z tego banku finansistę Stevena Mnuchina.

Bułgaria Co najmniej cztery osoby zginęły, a dwadzieścia trzy zostały ranne w skutek eksplozji pociągu z propanem butanem oraz propylenem w północno-wschodniej Bułgarii – poinformowało radio publiczne.

Share: