KOLUMBIA: w referendum Kolumbijczycy odrzucili traktat pokojowy z partyzantką FARC, który miał zakończyć 52-letnią wojnę domową.

Komentarz: Niewielką różnicą głosów, bo 50,2% vs 49,8% za pokojem. Przy zaledwie 37% frekwencji, czego nie potrafię pojąć. Teraz prezydent zastanawia się nad dalszym rozwojem sytuacji i następnymi rozmowami z partyzantką, ale z tego, co słyszę od znajomych na miejscu – w wielu miejscach są protesty tych, którzy po prostu chcą żyć w pokoju.

ROSJA:  do wagonu moskiewskiego metra wbiegła rodząca suka. Maszynista na prośbę pasażerów zatrzymał pociąg, żeby pies mógł spokojnie się oszczenić. Narodziło się w sumie 10 piesków. Suczkę nazwano Taganką, ma się dobrze, jest już wielu chętnych do zaopiekowania się nią i szczeniakami.

USA/ TEKSAS: zaczął się doroczny jarmark stanowy – duża impreza z tradycjami i atrakcjami dla małych i dużych. Trwa – codziennie przez około miesiąc.

SZWECJA: dzień cynamonowej bułeczki. Szaleństwo! Dzisiaj fika nabiera jeszcze większego znaczenia niż zazwyczaj.

RUANDA: W stolicy kraju, Kigali, nastąpiło oficjalne otwarcie Hotelu Marriott. To pierwszy hotel tej sieci w Afryce Subsaharyjskiej. Większość stanowisk kierowniczych obsadzono młodymi kobietami wyszkolonymi przez college Akilah Institute for Women, kształcący w Kigali wyłącznie kobiety z Afryki Wschodniej.

ISLANDIA: 34 islandzkich parlametarzystow wystosowalo list do polskiego rzadu, wyrażając obawę odnośnie nowego projektu ustawy o aborcji. Dzis list dostarczono do Polskiej Ambasady.

USA: Dziś w świętujemy Narodowy Dzień Taco! Kto by zjadł?

HOLANDIA: Miałam wczoraj wątpliwą przyjemność uczestniczyć w jednym z wielu tworzących prawie rekordową sumę korków w Holandii. W tym małym kraju w dniu 4 października zanotowano 700 km korków. Rekord wynosi 800 km.

FRANCJA: Jedną z trzech osób nagrodzonych dzisiaj nagrodą Nobla z chemii za “maszyny molekularne” jest Jean-Pierre Sauvage, emerytowany, ale wciąż naukowo aktywny profesor Uniwersytetu w Strasbourgu.

USA: Narodowy dzień niemieckiego Amerykanina, czyli Amerykanina o niemieckich korzeniach. Jedną z miejscowości założonych przez niemieckich imigrantów jest Fredericksburg (Teksas).

AUSTRALIA: Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła nowego satelitę, który ma pomóc Australii w rozszerzaniu sieci szybkiego internetu (NBN), zwłaszcza w miejscach oddalonych od większych ośrodków miejskich.

RPA:  Arcybiskup Desmond Tutu kończy dziś 85 lat! Z tej okazji opublikował w Washington Post artykuł, w którym ponownie opowiedział się za eutanazją dla osób nieuleczalnie chorych, stwierdzając, że skoro mają kontrolę nad swoim życiem, powinni także mieć prawo do kontroli nad swoją śmiercią i umierać godnie. Śmierć to nieuchronny etap ludzkiego życia i nie powinno się sprawiać nikomu dodatkowego cierpienia, utrzymując go przy życiu wbrew jego woli i przedłużać tym samym jego ból. Tutu też nie chce być sztucznie podtrzymywany przy życiu za wszelką cenę i ma nadzieję, że jego decyzja zostanie uszanowana.

MAROKO: W Maroku odbyły się drugie wybory parlamentarne od czasu konstytucji zaadoptowanej w 2011 r. Wzięło w nich udział 16 mln obywateli wybierając swoich reprezentantów sposród 30 partii. Kandydatów było 6.992 na 395 miejsc w parlamencie. Portal informacyjny Morocco World News podaje, że wyzwania, z jakimi nowy rząd będzie się mierzył, to zbyt powolny wzrost ekonomiczny, dług narodowy, bezrobocie wśród młodych głównie w sektorze rolnictwa i spadek zagranicznych inwestycji.

GRUZJA: Budzące wiele emocji wybory parlamentarne w Gruzji.

Komentarz: Emocje to skomplikowane kwestie polityczne – w skrócie Mikhail Saakashvili, który został sromotnie pokonany w poprzednich wyborach, uciekł z Gruzji i przyjął obywatelstwo ukraińskie, teraz próbuje wrócić do władzy, oskarżając obecnie rządzących m.in. o chodzenie na pasku Rosji. Sam Saakashvili do Gruzji wrócić nie może, bo jest za nim wydanych kilka listów gończych, więc steruje wszystkim zdalnie za pomocą swojej dawnej partii oraz żony. Z kolei kwestie rosyjskie to punkt zapalny z uwagi na  Osetię Południowa i Abchazję, które ogłosiły niepodległość i są częściowo pod kontrolą Rosjan, więc na takich argumentach można sporo wygrać. I tak dalej, i tak dalej…

AUSTRALIA: są plany wybudowania mega szybkiej kolei łączącej Sydney z Melbourne. Pociąg jeździłby z prędkością 1000km/h i podróż trwałaby 55 min.

NORWEGIA  wycofuje papierowe karty ciąży. Od przyszlego roku przebieg każdej ciąży bedzie rejestrowany w formie elektronicznej karty z dostępem zarówno dla lekarza, położnej jak i matki.

SZKOCJABank of Scotland wypuszcza dzis w obieg piereszy szkocki plastikowy banknot.

Komentarz:

  1. Nie wiem czy wiecie, ale w UK w obiegu jest wiele rodzajow banknotów, to znaczy – każdy bank wypuszcza swoje; w obiegu sa funty szkockie, angielskie, irlandzkie i walijskie – tak samo ważne (np. w obiegu jest powiedzmy dziesiec roznych £20). Dlatego dziwi-bawi mnie sytuacja, że w większości kantorów w Polsce chcą tylko te, wydawane przez banki angielskie – gdy kupujemy w PL funty, często te szkockie kupimy po niższej cenie, mimo że w praktyce w UK mają taka samą wartość jak angielskie.
  2. W Anglii też nie zapłacisz szkockimi funtami.

USA – FRANCJA – BELGIA: Breast Cancer Awareness Month – ogólnie mówiąc miesiąc promowania informacji mających na celu działania prewencyjne i świadomość potrzeby regularnej kontroli stanu zdrowia kobiety/ jej piersi.

Komentarz:

  1. W Chicago wiele budynków jest podświetlonych na różowo, a rok temu na meczu Chicago Bulls dostaliśmy różowe koszulki z logo drużyny z tej okazj.
  2. Teksas – przy okazji odbytej mammografii dostałam darmowy błyszczyk o zapachu kokosa.
  3. Francja – Wieża Eiffla jest podświetlona na różowo.
  4. A w Strasbourgu w niedzielę rano bieg dla cycków 😉 miał być w piątek wieczorem, ale ze wględów bezpieczenstwa zmieniono dzień i godzinę (szkoda, bo to był zawsze bieg nocny).

USA / FLORYDA: Floryda bacznie obserwuje huragan Matthew.

MALTA: Mater Dei Hospital wysłał list do kobiety zmarłej w 1986 roku, a więc 30 lat temu… prosząc o kontakt, ponieważ kobieta PODOBNO nie odpowiadała na próby nawiązania kontaktu przez szpital. Czyli takie rzeczy nie tylko w Polsce.

USA: październik jest miesiącem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego. Z tej okazji są organizowane różne imprezy polonijne.

MALTA: Żebbuġ, miasto z 650-letnią historią i ok. 12.000 mieszkańcami nie jest pokazywane na standardowej mapie Malty, dostępnej przez Google Maps.

Komentarz: Jest to zadziwiające, ponieważ jak mówi “stare przysłowie”, jeśli czegoś nie znajdziesz w Google, to po prostu nie istnieje. Znajoma z Żebbuġ twierdzi jednak, że dostała niedawno moją kartkę z HH. Znaczy maltańska poczta nawet bez Google Maps znalazła drogę. Gratulacje!

WIELKA BRYTANIA: październik jest miesiącem uświadamiania o zespole RETT.

MAROKO: We wtorek Holenderka została ciężko ranna w ataku w meczecie w Maroku wraz z dwójką swoich dzieci.

Komentarz: Przeczytałam tę ledwo dostrzegalną gołym okiem wzmiankę dziś w pracy, podczas lunchu, na przedostatniej stronie gazety pociągowej Metro. Wszyscy znajdują się w szpitalu i zostali zaszczyceni wizytą przedstawicieli holenderskiej ambasady.

WIELKA BRYTANIA: Theresa May ogłosiła rozpoczęcie Brexitu na marzec 2017 roku.

HOLANDIA: zaczęło się sadzenie cebulek w ogrodach Keukenhof, żeby znów można było cieszyć oczy pięknymi widokami na wiosnę.

USA: Ameryka żyje nagraniami, które zostały ujawnione wczoraj. Na nagraniach Donald Trump wypowiada się o kobietach w okropnie seksistowski sposób. Wielu członków partii republikańskiej apeluje, aby partia wycofała poparcie dla Trumpa. ‘Przeprosiny’, które Trump wygłosił wczoraj były tak sztuczne, że raczej nikt nie uwierzył, że są szczere. Jutro kolejna prezydencka debata – będzie ciekawie.

CHINY: Dziś (niedziela) jest w Chinach Święto Podwójnej Dziewiątki (dziewiąty dzień dziewiątego miesiąca księżycowego), które jest jednocześnie Świętem Seniora.

USA: narodowy dzień pierogów – National Pierogi Day

CHINY: Święto Podwójnej Dziewiątki (dziewiąty dzień dziewiątego miesiąca księżycowego), które jest jednocześnie Świętem Seniora.

HOLANDIA: Pokémony znikają ze stacji kolejowych i wydm w Hadze. Firma Niantic zdecydowała się na taki krok wobec grożących jej spraw sądowych ze strony Hagi i przedsiębiorstwa ProRail. Haga wcześniej ogłoszona była pokemonową stolicą Holandii, ale szybko okazało się, że rezerwat Kijkduin może zostać zupełnie zadeptany, a wydmy znikną z krajobrazu. Zapatrzeni w swoje telefony gracze pokemonowi byli również zagrożeniem na stacjach kolejowych.

Share: