NOWEWYDARZYŁO SIĘ W ŚWIECIE

PRASÓWKA POLEK: 29.01.-04.02.2017

Francja: Nową Miss Universe została 24-letnia Francuzka, Iris Mittenaere.

Holandia: Holenderski system opieki zdrowotnej jest najlepszy w całej Europie – donosi dziennik Algemeen Dagblad.

W nowym zestawieniu Euro Health Consumer Index, które ma zostać opublikowane w poniedziałek, Holandia uzyskała wynik 9,3. Tak dobra ocena to m.in. zasługa wysokiej jakości leczenia oraz racjonalnego podejścia do stosowania leków.

Tuż za Holandią w rankingu znalazła się Szwajcaria. Dalej są Norwegia, Belgia, Islandia, Luksemburg, Niemcy i Finlandia. Listę zamyka Rumunia.

Wnioski z badania są optymistyczne i dowodzą, że służba zdrowia w państwach Starego Kontynentu nieustannie się rozwija. Spada liczba zgonów u noworodków, coraz lepiej wygląda też leczenie chorób układu krążenia.

Holandia: Z okazji walentynek brytyjski artysta – Marcus Coates przygotował bardzo nietypowy projekt.

Do tego celu zaprosił on wszystkich samotnych mężczyzn i kobiety z Utrechtu oraz okolic do pojawienia się przy dworcu Utrecht Centraal w dniu 14 lutego.

Ci pierwsi wspólnie wykonają tam… taniec godowy.

Projekt został nazwany Houtsnip-datingshow, gdyż „tańczący” panowie mają zachowywać się podobnie jak ptaki z gatunku słonka zwyczajna w trakcie poszukiwań partnerki. Rodzaj zwierzęcia został wybrany nieprzypadkowo – ptaki te rozpoczynają sezon łączenia się w pary właśnie w miesiącu lutym.

Swój niecodzienny taniec single wykonają dookoła dworca, a spod Stadskantoor obserwować ich będą zainteresowane panie, które po skończonym pokazie będą mogły wybrać swojego ulubieńca wśród „tancerzy.”

Niezwykłe randkowe show odbędzie się we wtorek, 14 lutego o godzinie 16.00 tuż przed wejściem do Stadskantoor. Zapraszamy zatem wszystkich samotnych

Birma: Ko Ni, prawnik partii NLD został zastrzelony przy wyjściu z lotniska w Yangon. Zginął również kierowca taksówki, który próbował powstrzymać zamachowca.

Wietnam:  Podczas obchodów święta Tet w wyniku bójek w całym Wietnamie hospitalizowanych zostało ponad 2200 osób. Zmarło 14. W Wietnamie podczas Lunarnego Nowego Roku ludzie jak widać dostają małpiego rozumu…

Około 1200 osób trafiło do szpitali z powodu zatruć pokarmowych i alkoholowych (ciekawe, których było więcej;), ponad 5000 osób zostało rannych w wypadkach drogowych. Urodziło się także ponad 8000 dzieci!

Chiny: W jednej z chińsko-amerykańskich stacji telewizyjnych CGTN (China Global Television Network) można było obejrzeć reportaż o alternatywnej edukacji w Chinach. Na temat edukacji domowej (homeschooling) w Chinach wypowiadał się mąż (Tajwańczyk) naszej klubowej koleżanki, Doroty. Pomimo iż edukacja domowa w Chinach nie jest legalna, to liczba dzieci i młodzieży uczonej w ten sposób wzrasta z roku na rok.

Norwegia: Pierwsza para homoseksualna zawarła w Norwegii ślub kościelny. W nocy z 31.01 na 1.02 sakramentalne tak wypowiedzieli Kjell Frølich Benjaminsen i Erik Skjelnæs. Uroczystość odbyła się w kościele Eidskog w Hedmark. Nowożeńcy żyli w konkubinacie od 36 lat.

Austria: W Vorarlberg niedaleko Bregenz dwie dziewczynki weszły na lód. W tym czasie ktoś zadzwonił po policję, jednak zanim ta przyjechała, jedna z dziewczynek (9 l.) wpadła do wody. Dwaj policjanci rzucili się na pomoc i pod nimi również załamał się lód. Ostatecznie nikt nie zginął. Dziewczynka wylądowała w szpitalu ze skrajnym wychłodzeniem. Nie utopiła się dzięki swojemu plecakowi, który utrzymał ją na powierzchni. W akcję zaangażowane było 70 osób i 2 helikoptery.

Wietnam: 1.02.2017 Od dziś dla turystów z 40 krajów (w tym z Polski) udostępniono możliwość aplikacji o e-wizę. Wiąże się to z brakiem konieczności wizyty w ambasadzie lub starania o list z zaproszeniem / gwarantujący wizę wystawioną na lotnisku od agenta. Ważność elektronicznej wizy wynosi 30 dni i można z niej skorzystać w największych portach lotniczych – Ho Chi Minh City, Hanoi, Da Nang, Can Tho i Phu Quoc.

Austria: Za częste prysznice po seksie Katharina Z. dostała list od prawnika. Dowiedziała się z niego, że widziano wiele osób, które ją odwiedzały w wiadomym celu. A po upojnych spotkaniach często brała prysznic. Tak uzasadnił (domniemając) podwyższone zużycie prądu (grzałka elektryczna) właściciel mieszkania i odciął lokatorce prąd na 3 dni. W tym czasie Katharina była chora na zapalenie oskrzeli i podejrzenie zapalenia płuc. W Wiedniu panują już dłuższy czas mrozy. Poszkodowana złoży pozew przeciwko właścicielowi mieszkania.

Wietnam: Ulewne deszcze w południowym Wietnamie. Jest to o tyle dziwne, że pora sucha powinna trwać w najlepsze. Po raz kolejny powódź w Ho Chi Minh City. Ucierpiało też wiele prowincji w Delcie Mekongu.

Gruzja: Wielka radość! Parlament Europejski zatwierdził zniesienie wiz dla obywateli Gruzji podróżujących do krajów UE.

Anglia: Parlamentarzyści poparli rząd w drodze do Brexitu.

USA: W środę, 8.02.2017 rusza nowa aplikacja randkowa “Hater”. Zainteresowani będą mogli umawiać się na randki w oparciu o rzeczy, jakich wspólnie nienawidzą. Autorem aplikacji jest 29-letni Brendan Alper. Początkowo Alper wymyślił “Hatera” do skeczu komediowego, ale później doszedł do wniosku, żeby pomysł wcielić w życie.

Być może ma rację. Jennifer Bosson, psycholog społeczny z Uniwersytetu Południowej Florydy, uważa (na podstawie przeprowadzanych badań), że badane przez nią osoby chętniej spotkałyby się z kimś, z kim dzielą niechęć niż typowe zainteresowania.

Tajwan: W dwóch niezależnych zestawieniach Tajwan zajął pierwsze miejsce wśród innych państw jako kraj najbardziej przyjazny ekspatom, a także oferujący najwyższą jakość życia. A więc kto się przeprowadza?

Szwecja: Z powodu ochłodzenia i brzydkiej pogody na południu Europy rynek spożywczy cierpi na niedobór warzyw. W Szwecji brakuje między innymi szpinaku i rukoli, a ceny cukinii i bakłażana poszły wysoko do góry. Taka “kryzysowa” sytuacja ma utrzymać się przez kolejne kilka tygodni.

Holandia: Wiosną 2019 roku w Scheveningen pojawi się nowa atrakcja: Legoland Discovery Centre. To pierwsze centrum Lego w Holandii i czwarte w Europie.

Zadaszony park rozrywki stanie na miejscu dawnego budynku Vitalizee przy słynnym bulwarze, pomiędzy Sea Life a Kurhaus. Wieloletnia nieruchomość zostanie zburzona, a tamtejsze kasyno przeniesione.

Holenderskie centrum będzie częścią oficjalnej marki Lego. W światowych parkach duńskiej sieci można podziwiać miniaturowe miasta, znane zabytki i słynne postaci zbudowane z klocków, bawić się nowinkami marki lub oglądać ciekawe filmy z Lego bohaterami. Holenderska placówka uzyska powierzchnię trzech tysięcy metrów kwadratowych, a rocznie powinno odwiedzać ją około 350.000 osób.

Celem tego projektu jest rewitalizacja holenderskiego kurortu, przywrócenie mu dawnego uroku i przyciągnięcie większej liczby odwiedzających.
Władze miasta celują w zwiększenie z dzisiejszych piętnastu milionów do dwudziestu dwóch milionów gości rocznie.

Legoland Discovery Centre w Scheveningen zapewni także, według szacunków około 50 nowych miejsc pracy, a odwiedzający pozostawią tam dodatkowe od 7 do 10 milionów euro.

Tajwan: Kierowca autokaru wiozącego chińskich turystów nie zauważył ograniczenia wysokości wiaduktu kolejowego i rozpędzony wjechał w niego. Autokar był ponad 30cm wyższy od wiaduktu. 22 pasażerów autokaru doznało obrażeń, w tym 3 osoby ciężkich, gdy górna część autokaru została zerwana.

 

Share: