Norwegia / Norwegia stoi na czele europejskich producentów ropy naftowej ale jednocześnie jest krajem, w którym kupuje się najwięcej samochodów elektrycznych. Dlaczego ? Dzięki zniżkom fiskalnym, bezpłatnej eksploatacji parkingów, promów, dzięki prawu do poruszania się na szybkich pasach zarezerwowanych dla komunikacji miejskiej. W Oslo samochody elektryczne reprezentują dzisiaj 25% wszystkich samochodów.

Izrael / dziś obchodzimy 69-rocznicę powstania państwa Izrael. Nic dodać, nic ująć.

Francja / wybory na kandydata na prezydenta z ramienia partii prawicowych i środka w drugiej turze wygrał Francois Fillon. W wyborach udział mógł wziąć każdy znajdujący się na listach wyborczych pełnoletni obywatel francuski. Aby oddać głos, należało uiścić opłatę w wysokości 2euro i podpisać attestację, w której honorowo należało przysiąść, że podziela się wartości prawicy.

Austria / Na Jarmarku Bożonarodzeniowym przed ratuszem w Wiedniu (najsłynniejszy w Austrii) nie będzie dekoracji świetlnej z takim rozmachem jak do tej pory. Petycje mieszkańców nic nie wskórały. Miasto nie dogadało się z firmą, która instalowała lampki od trzydziestu lat.

Rosja / Nieznani sprawcy niepostrzeżenie ukradli świąteczny kawior z moskiewskiego magazynu, wartość 3 milony złotych.

Gruzja /  rozpoczął się XVII Tbiliski Festiwal Filmowy, w ramach którego pokazanych zostanie m. in. 14 współczesnych filmów z Polski. Festiwal będzie trwał do 4 grudnia.

Holandia / Holenderscy parlamentarzyści zagłosowali we wtorek za wprowadzeniem zakazu noszenia burki w miejscach publicznych. Propozycja trafi teraz do Senatu, którego zgoda jest wymagana, aby nowe prawo weszło w życie. Poza burką przewiduje zakaz noszenia nikabu, masek narciarskich, kasków motocyklowych i innych elementów zasłaniających twarz. Przepisy obejmują miejsca użyteczności publicznej, a więc szkoły, budynki rządowe, szpitale i przychodnie, a także środki transportu publicznego. Za złamanie prawa groziłaby kara w wysokości 410 euro. Geert Wilders z antyimigracyjnej partii PVV zapowiedział, że po marcowych wyborach, w których jego partia będzie jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa, wprowadzi całkowity zakaz noszenia burki, nie tylko w miejscach publicznych.
O wtorkowym głosowaniu w parlamencie powiedział, że to “krok we właściwym kierunku”.

Włochy / Lapo Elkann, spadkobierca słynnej rodziny Agnellich, właścicieli fabryki Fiata, został aresztowany w Nowym Jorku. Po dwudniowej imprezie w towarzystwie transseksualnej prostytutki zabrakło mu pieniędzy na narkotyki, zadzwonił więc do rodziny mówiąc, że muszą przysłać mu 10 tysięcy dolarów okupu, bowiem rzeczona eskort trzyma go w mieszkaniu siłą. Została powiadomiona nowojorska policja, która natychmiast zareagowała i aresztowała oboje podczas przekazywania pieniędzy. Towarzyszka Lapo została wypuszczona po przesłuchaniu, bo od razu było wiadomo, że była biernym uczestnikiem zajścia. Lapo został wypuszczony z aresztu, ale odpowie przed sądem za fałszywe porwanie. Rodzina Agnellich nie komentuje zajścia, które jest kolejnym tego rodzaju z udziałem Lapo Elkanna.

Świat / 30.11. / Gdyby Winston Churchil żył, skończyłby dziś dokładnie 143 lata.

Belgia / Kilka dni temu belgijskie piwa zostaly przez UNESCO wpisane na listę “Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości”. W Belgii produkuje się ponad dwa tysiące różnych gatunków piwa, a kultura spożywanią tego trunku i jego rola podczas wydarzeń świątecznych została nareszcie doceniona na arenie światowej.

Holandia /  Holandia będzie eksportować za granicę więcej leczniczej marihuany, a rząd dał już na to zielone światło. Decyzja ta musi sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na marihuanę w Niemczech. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Holandia eksportuje obecnie wszystkie lecznicze zioła. Z roślin pochodzących z kraju korzystają we Włoszech, Finlandii i właśnie Niemczech. Do tej pory dozwolony był eksport za granicę maksymalnie 100 kilogramów marihuany. Rząd zdecydował jednak o odejściu od tego limitu, z powodu dużego zapotrzebowania Niemców. Od przyszłego roku ilość wzrośnie do 350 kilogramów powyżej limitu, do nawet 700 kilo w 2019 roku. Rosnący eksport przynosi Holandii coraz większe pieniądze. W przeszłości koszt produkcji był nawet większy niż pieniądze ze sprzedaży. Obecnie zaczyna się to zmieniać.

Turcja / W pożarze internatu dla dziewcząt w miejscowości Adana zginęło 11 dziewczynek i 1 osoba dorosła oraz 22 osoby zostały ranne. Powodem pożaru była instalacja elektryczna,
a nieszczęście spowodowało medialną dyskusję nt. drożności dróg ewakuacyjnych w budynkach – ofiary nie mogły ponoć się dostać do schodów ewakuacyjnych.

Gruzja / Alfabet gruziński w swoich trzech odmianach został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Anglia / UK brukselki, obowiązkowo serwowane na świątecznym obiedzie w angielskich domach, są zagrożone bo zjadają je ćmy, a dokładniej Tantniś Krzyżowiaczek, który gdy pojawi się w większej liczbie jest prawdziwym szkodnikiem.

Szwajcaria / Projekt brytyjsko-holenderski zmierzający do wysłania bezzałogowej misji na Marsa w 2018 roku, ogłosił w piątek, że akcjonariusze szwajcarskiej firmy usług finansowych, uzgodnili ofertę przejęcia projektu.

Turcja / Narodowe lavaş (poniżej) i yufka (z której robi się np. baklavę, gözleme albo börek) zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Malta / Od teraz każdemu, kto wejdzie na tzw. Azure Window, jedną z atrakcji Gozo, grozi kara w wys.1.500 EUR. Komentarz naszej Klubowiczki, mieszkającej na Malcie: nareszcie!

Tajlandia / Nowym królem Tajlandii został książę Maha Vajiralongkorn.

Francja / Bordeaux – policja skutecznie poradziła sobie z pseudokibicami z Lille, którzy szli na ustawkę z bordolejczykami przed meczem Bordeaux-Lille.

Komentarz naszej Klubowiczki, mieszkającej we Francji: Akurat jechałam wtedy skuterem, ok. 50 chłopaków ubranych na czarno, z zasłoniętymi twarzami szło prężnie środkiem ulicy. Za nimi biegła policja, było wiele radiowozów. Wszystko było monitorowane również z helikoptera. Z tego co się dowiedziałam, 41 kibiców zostało zatrzymanych.

Austria / Zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich w Austrii kandydat niezależny Alexander Van der Bellen podkreślił, że jego sukces pokazuje, iż “można wygrać wybory z proeuropejskim przesłaniem”. Jego rywalem był Norbert Hofer z prawicowo-populistycznej FPOe.

Share: