USA: Lunn, 32-latek urodzony w obozie dla uchodźców w Tajlandii przez rodziców z Kambodży, którzy uciekali przed reżimem Czerwonych Khmerów przybył do USA jako 7-miesięczne dziecko. Otrzymał legalną kartę pobytu jako uchodźca. Obecnie jednak został przyłapany na rabunku. Groziła mu deportacja, ale… nie ma gdzie go deportować. Kambodża nie uważa go za swojego obywatela. Tajlandia również nie. Sprawa utknęła. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Lunn miał być deportowany. Pierwsza zakończona niepowodzeniem próba odbyła się w 2009 roku, kiedy Lunn pierwszy raz był karany za przestępstwa.

Turcja: z okazji rocznicy podbicia Konstantynopola przez Imperium Osmańskie podjęto próbę pobicia rekordu Guinessa w kategorii “największa kolumna ciężarówek”. Symboliczne 1453 ciężarówek (1453 to rok zdobycia Konstantynopola) przejechało ponad 3 km po pasie startowym nowo budowanego lotniska w Stambule, cała parada zajęła ponad 45 minut. Poprzedni rekord należał do Holandii (parada 416 ciężarówek w 2004 roku).

Gruzja: 31 maja obchodzone jest z dużą pompą Święto Policji.

Wietnam: z dniem 1 czerwca wchodzi w Wietnamie w życie nowy przepis. Umieszczanie na Facebooku i w innych mediach społecznościowych przez rodziców zdjęć, ocen szkolnych, czy innych prywatnych informacji dotyczących swoich dzieci będzie postrzegane jako łamanie prawa. Każde dziecko powyżej 7 roku życia musi wyrazić zgodę, jeśli któraś z powyższych rzeczy ma być opublikowana. Zdjęcia młodszych dzieci rodzice nadal będą mogli rozpowszechniać bez przeszkód.

Australia: próba porwania samolotu linii lotniczych Malaysia Airlines lecącego z Melbourne do Kuala Lumpur. 10 minut po starcie 25-letni obywatel Sri Lanki próbował włamać się do kabiny pilotów powtarzając, że ma ładunki wybuchowe i wysadzi samolot. 3 pasażerów – Australijczyków obezwładniło napastnika. Samolot bezpiecznie powrócił na lotnisko 30 minut od startu. Okazało się, że mężczyzna odpowiedzialny za całą sprawę został zwolniony ze szpitala psychiatrycznego w Melbourne kilka dni przed kupnem biletów. Sprawa jest dalej badana.

Austria: pewien pisarz wyłowił z jeziora swój portfel. Nie byłoby to nic niezwykłego, gdyby nie to, że zgubił go 20 lat temu. W portfelu były jeszcze szylingi i karta kredytowa. Nie wiadomo czy karta działa.

USA: John Motes, który ukończył już 101. rok życia właśnie odebrał dyplom ukończenia szkoły średniej. Nie daje za wygraną i zapowiedział, że chce iść na studia. Gdy odbierał dyplom dostał owacje na stojąco. Był najstarszy na sali, więc wiekiem prześcignął też gremium nauczycielskie.

Gruzja: 01.06. świętowana jest Ninoba, czyli dzień świętej Nino, patronki Gruzji, kobiety, która przyniosła do Gruzji chrześcijaństwo. Podobno św. Nino przybyła w IV wieku do Gruzji z tureckiej Kapadocji właśnie 1 czerwca. Początkowo jej nauki nie były przyjmowane zbyt przychylnie, ale kiedy uzdrowiła żonę panującego władcy, ten postanowił przyjąć chrześcijaństwo za religię państwową.

Francja: w Tuluzie, na 33 hektarach terenów miasta, od kwietnia trwa pewien eksperyment. Zamiast na przemian kosić trawę i sypać pestycydy przeciw chwastom, miasto wpuściło stado 40 owiec, z ich pasterzem. Owce przycinają skutecznie trawkę i nawożą ziemię a kosiarka nie hałasuje (i w bonusie nie smrodzi).
Komentarz naszej klubowiczki: aż mnie korci popytać znajomych z Tuluzy, czy o tym słyszeli i co o tym sądzą.

Tajwan: 2-3.06 – niestety kataklizmy nie omijają Tajwanu – jak nie trzęsienie ziemi, to tajfun lub tzw wczesnoletni śliwkowy deszcz 梅雨. Od wczoraj ludność Tajwanu w znacznej części wyspy odczuwa skutki silnych opadów deszczu. Straty są już olbrzymie, nie tylko materialne, ale również w ludziach – dwie osoby zmarły, jedna zaginęła, a pięć doznało obrażeń (dane z 2.06.2017). Wiele ulic i domów jest pod wodą, zerwane są mosty, a drogi w górach w wielu miejscach są nieprzejezdne ze względu na osuwiska. W dniu wczorajszym zalane były nawet terminale międzynarodowego lotniska w Taoyuan.

Chiny: 29.05 – turysta chiński z premedytacją zniszczył liczący ok.10 milionów lat stalagmit. W jaskini Dziewięciu Smoków w Tongren, w prowincji Guizhou mężczyzna kilka razy kopnął mierzący 50cm wysokości stalagmit. Po trzecim kopnięciu kawałek 30cm długości odłamał się od podstawy.

Wietnam: w Wietnamie została otwarta pierwsza księgarnia Book City. Mieści się ona w dzielncy Binh Duong w Sajgonie. Pierwsi klienci zawitali tam w czwartek 1 czerwca. Na półkach Book City znajduje się 500 000 książek.

Włochy: słabość państwa, niedopuszczalny gest, hańba – tak we Włoszech komentuje się scenę, do jakiej doszło w miasteczku w Kalabrii, gdzie prowadzony przez karabinierów aresztowany boss mafii został pocałowany w rękę przez sąsiada czy też krewnego. Do zdarzenia doszło w piątek w miejscowości San Luca koło Reggio Calabria, gdzie w swoim domu został aresztowany boss tamtejszej mafii – ‘Ndranghety – Giuseppe Giorgi. Mafioso, który figurował na policyjnej liście najgroźniejszych ukrywających się włoskich przestępców, został schwytany po 23 latach poszukiwań. Ukrywał się w bunkrze zbudowanym za kominkiem. Gdy karabinierzy wyprowadzali go z domu, do mafiosa podszedł mężczyzna i pocałował go w rękę. Inni go pozdrawiali.

Wielka Brytania: Polska Sobotnia Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Londynie i European’s Welfare Association CIC w Walsall otrzymały w piątek przyznawane przez Elżbietę II najwyższe brytyjskie odznaczenie dla organizacji społecznych, Nagrodę Królowej za Służbę Społeczną (QAVS). Nagroda QAVS, ustanowiona w 2002 r, czyli w 50. rocznicę koronacji monarchini, przyznawana jest za “wybitne zasługi grup wolontariuszy na rzecz ich społeczności”. W piątek po raz pierwszy nagrodzone zostały organizacje reprezentujące blisko milionową społeczność Polaków w Wielkiej Brytanii. Polska Sobotnia SzkołaPrzedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki w Londynie to najstarsza i największa polska szkoła sobotnia w Wielkiej Brytanii, założona w 1950 r. przez pokolenie Polaków, którzy trafili na Wyspy w trakcie i tuż po drugiej wojnie światowej. W 1950 r. z inicjatywy księdza prałata Adama Wróbla w dzielnicy Ealing na zachodzie Londynu powstała polska parafia, a następnie Szkoła Przedmiotów Ojczystych.

Włochy: Włoska wyspa Capri pęka w szwach, konieczne jest wprowadzenie limitu liczby turystów – alarmują przedstawiciele lokalnych władz. W obecny długi weekendwe Włoszech notuje się rekordową liczbę przyjazdów; w ciągu dwóch dni przypłynęło tam 25 tys. osób.

Share: