Wietnam; Już 8 lat temu mieszkańcy Cu Lao Cham – wysp w centralnym Wietnamie powiedzieli NIE plastikowym reklamówkom, które wręcz zalewają Wietnam. Zamiast foliówek do pakowania używają liści bananowca, czy papieru. Kampania na temat ochrony środowiska cieszy się ogromnym wsparciem mieszkańców, obejmuje również turystów odwiedzających wyspy. Przy wjeździe na nie trzeba oddać wszystkie reklamówki, w zamian za to można otrzymać torby z siatki. Używanie foliówek jest tam karalne, a przez 4 lata trwania kampanii nakryto jedynie 25 przypadków łamania zakazu.

Holandia; W porcie marynarki wojennej w Den Helder (Holandia Północna) zaobserwowano wieloryba. Fundacja SOS Dolfijn zamieściła w sieci krótkie nagranie, na którym widać, jak ssak wynurza się z wody. Poinformowano, że humbak wygląda na zdrowego. Woda w porcie w Den Helder jest bardzo głęboka, dlatego wieloryb może tam bez problemu pływać. Nie przeszkodzi mu w tym żaden statek, jako że port stanowi strefę zamkniętą. Widok wielorybów u wybrzeży Holandii nie jest rzadki. Z mniejszą częstotliwością dochodzi natomiast do sytuacji, w której ssak wpływa do portu.
– Zwykle wracają po jakimś czasie na pełne morze – powiedziała Henriette de Waal z organizacji Ecomare. Raz jednak zdarzyło się, że humbak nie zdołał wrócić. W 2012 r. ssak imieniem Johanna utknął na wyspie Texel i wkrótce zmarł. Przeprowadzona wówczas operacja ratunkowa była szeroko krytykowana, a rząd ułożył w następstwie plan sprawniejszego reagowania w podobnych sytuacjach.

USA; W Jacksonville na Florydzie pies postrzelił śpiącą kobietę w nogę. Tak zeznał policji właściciel psa. Zwierzę podobno wskoczyło na stolik nocny, na którym leżała broń. Na szczęście kobieta nie odniosła ciężkich obrażeń.

Gruzja; Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło przetarg na zakup… 104 ton czekoladek !!! Całość ma kosztować ponad milion lari (czyli około 415 tysięcy USD). Czekoladki mają być podawane podczas oficjalnych spotkań, a ponadto 60 gram dziennie przysługuje także każdemu pracownikowi Ministerstwa. To się nazywa słodka praca!

Holandia; Pochodząca z Eindhoven 84-letnia kobieta została skazana na karę trzech miesięcy więzienia, z czego dwa miesiące to kara w zawieszeniu. Staruszkę ukarano za… zniszczenie 29 sztuk mebli. We wrześniu ubiegłego roku kobieta używając ostrego przedmiotu zniszczyła 29 mebli, głównie krzeseł i ławek, znajdujących się w sklepie meblarskim w Ter Aar. Kobieta nie przyznawała się do winy, tłumacząc, że w ogóle nie była w tym sklepie, ale nagrania z kamer pokazały, że kłamała, opisuje portal omroepwest.nl. 84-latka jest recydywistką. Także w 2006 roku została skazana za zniszczenie mebli w sklepie. Poza tym podejrzewano ją o uszkodzenie mebli w innym sklepie (w Zutphen), ale w tej sprawie dowody były zbyt słabe, by ją skazać. Kobieta tłumaczyła swoje zachowanie problemami psychicznymi, związanymi z trudnymi przeżyciami w dzieciństwie. Ponieważ spędziła już miesiąc w areszcie, nie będzie musiała iść do więzienia (chyba, że znów popełni przestępstwo). Obecnie 84-latka przebywa w klinice dla osób z problemami psychicznymi.

Wietnam; kobiety z plemienia Tai Dam żyjącego na północy Wietnamu w końcu mogą bezpiecznie jeździć na motocyklach. Zaprojektowano dla nich specjalne kaski. Dlaczego są one potrzebne?
Mężatki z tego plemienia upinają włosy w kok na czubku głowy. Nigdy nie zmieniają one fryzury. Dotychczas nakładały one kaski na górę koka, co powodowało, że w czasie wypadku kask mógł łatwo spaść. Ministerstwo Nauki i Technologii stworzyło dla kobiet Tai Dam kaski z komorą, w którą mogą włożyć kok, dzięki czemu nie łamią tradycji, a także nie są narażone na niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Tajwan; 28.02 – 70-ta rocznica wydarzeń (często nazywanych masakrą) 28 lutego. Tego dnia w 1947 będący u władzy nacjonaliści chińscy, którzy dwa lata wcześniej przejęli władzę na Tajwanie, rozpoczęli masowe egzekucje ludności tajwańskiej. Rozpoczął się wieloletni okres białego terroru na wyspie. W ciągu kilku miesięcy wymordowano ponad 30 000 ludności tajwańskiej. Wiele rodzin do tej pory nie wie gdzie są prochy ich najbliższych. 28.lutego 1947 kładzie się cieniem na współczesnej historii Tajwanu.

Tajlandia; Kobieta z plemienia Karen została zadeptana przez stado słoni w prowincji Thong Pha Phum. Wracała przez dżunglę do domu, z pracy na plantacji tapioki, kiedy natknęła się na słonie pijące wodę, które ruszyły w stronę jej i jej męża. Mężowi udało się przeżyć.

Teksas, USA; Kolejna edycja festiwalu North Texas Irish Festival – doroczne święto muzyki i kultury irlandzkiej (największe w rozmiarze obchodów w tym rejonie Stanów). W Teksasie i innych stanach USA jest sporo zespołów, które grają muzykę irlandzką w jej tradycyjnym, ale też nowoczesnym – rockowym wydaniu.

Holandia; 99-letnia mieszkanka Nijmegen została skuta kajdankami i trafiła do aresztu. Niczego nie zrobiła – chciała po prostu spełnić jedno ze swoich marzeń. Kobieta imieniem Annie nigdy w życiu nie popełniła przestępstwa. Pragnęła się jednak przekonać, jak to jest, kiedy człowiek zostaje aresztowany. Policja w Nijmegen dowiedziała się o marzeniu 99-latki od jej siostrzenicy, która przyszła na komisariat zgłosić przestępstwo. Od słowa do słowa i wkrótce kobieta z szerokim uśmiechem na ustach trafiła do celi. – Zwykle nie spełniamy takich życzeń, ale postanowiliśmy zrobić wyjątek – powiedział rzecznik policji w Nijmegen. – Spędziła w celi tylko kilka minut. Bardzo chciała to przeżyć, nie wiemy dlaczego – dodał.

USA; Podczas tegorocznej gali rozdania Oscarów furorę zrobił niejaki “Gary z Chicago”- członek wycieczki autokarowej po Los Angeles, który wraz zresztą grupy został zaskoczony i zaproszony na salę, w której odbywała się uroczystość. Ów Gary robił zdjęcia z gwiazdami kina, a jego narzeczona- Vicki- dostała okulary od Jennifer Aniston. Gary momentalnie wyrósł na celebrytę, mówiły o nim niemal wszystkie amerykańskie media, Chicago Bulls zapraszali na swój mecz, a Jimmy Kimmel do swojego show. Kilka dni później okazało się, że zaledwie 3 dni przed Oscarową galą Gary wyszedł z więzienia po odsiadywaniu 20-letniego wyroku pozbawienia wolności za próbę gwałtu z użyciem przemocy i kradzież perfum. Sława szybko przyszła i zapewne jeszcze szybciej zniknie.

USA; Chicago, Zima jest w tym roku łaskawa. Po raz pierwszy od 146 lat, czyli od kiedy prowadzone są pomiary meteorologiczne, Chicago nie odnotowało śniegu w styczniu i lutym. Nie wiemy czy się cieszyć czy obawiać.

Holandia; W piątek w szpitalu w Utrechcie poddana cięciu cesarskiemu pacjentka sama wyciągnęła z brzucha dziecko. Była to pierwsza tego typu sytuacja w Holandii – podała telewizja RTL. Matka imieniem Camilla chciała być jak najbardziej świadoma w trakcie zabiegu. Lekarze w Diakonessenhuis postanowili spełnić jej życzenie i pozwolili, aby samodzielnie wyciągnęła potomka z brzucha. – Zrobiliśmy to z radością. Wszystko da się zrobić i wynegocjować, jeśli jest to uzasadnione z medycznego punktu widzenia – powiedział ginekolog Koen Deurloo. Świeżo upieczona matka stwierdziła, że zabieg przeszedł jej najśmielsze oczekiwania. – Mieliśmy nadzieję, że będzie to wyjątkowe doświadczenie, ale było dużo lepiej, niż to sobie wyobrażaliśmy – stwierdziła.

Holandia; Miłośnicy świeżego ciasta mogą zacierać ręce! W maju w Rotterdamie na Westblaak zostanie otwarta pierwsza w Holandii tego typu cukiernia. Czy w dzieciństwie podjadaliście surowe ciasto? Teraz dzięki cukierni będzie można powrócić do tych cudownych chwil. Cukiernie Cookie dough oferują mieszankę składników na ciastka, które nie zostały jeszcze utwardzone przez ciepło.
Nie ma jednak obawy. Ciasto jest bezpieczne do jedzenia i może być podawane z różnymi dodatkami i w różnych formach jak na przykład shake. Stany Zjednoczone oszalały na punkcie tych smakołyków.
“Nie ma nic bardziej relaksującego niż świeże ciasto, dzięki któremu przenosimy się z powrotem do kuchni naszej mamy!” – napisała na swoim facebooku cukiernia. Właściciele planują otwarcie również innych obiektów w innych miastach Holandii

Turcja; turecki parlament pobił absolutny rekord w zatwierdzaniu umów międzynarodowych- w dwa dni “klepnął” 70 takich umów, z czego na posiedzeniu jednego dnia uchwalono ich aż 41.

Share:
  • Magda Mamit

    news o strzelającym psie mnie rozwalił 🙂 buhahahah 😀