WYDARZYŁO SIĘ W ŚWIECIE

PRASÓWKA POLEK 24.10. – 30.10.

NIEMCY: rozpoczęły się targi Iena. Skrót pochodzi od pierwszych liter niemieckich określeń dla pomysłów, wynalazków i nowości. Prezentowane będą produkty, jakich jeszcze świat nie widział np. zabezpieczenia do gniazdek elektrycznych gwarantujących bezpieczeństwo dzieci czy też…innowacyjne smycze dla psów. Bilet dzienny w cenie 30,.00 EUR -45,00 EUR.

Komentarz: Mnie by się przydał Avatar, który chodziłby za mnie do pracy

WIETNAM: Wietnamski ośrodek dla uzależnionych od narkotyków w Dong Nai został zdemolowany przez przebywających tam pacjentów. 600 narkomanów uciekło i rozeszło się po okolicznych miejscowościach. Niektórzy kradli motocykle, niektórzy prosili miejscowych o pieniądze. Mieszkańcy zostali poproszeni przez władze o zamykanie drzwi i pozostanie w domach. 300 uciekinierów zostało dotychczas schwytanych.

USA: Stephanie Jeagers, która myslała, że ma bóle brzucha spowodowane przesuwającym sie kamieniem nerkowym – zamiast kamienia – urodziła 38 tygodniowego, zdrowego chłopca. Stephanie nie miała pojecia, że jest w ciąży: z powodu zaburzeń hormonalnych miała przez okres całej ciąży krwawienie miesiączkowe, a dziecko z powodu szczególnego ułożenia w łożysku, nie ruszało się i nie kopało jak to zwykle bywa.

Komentarz: Kilka miesięcy temu we Włoszech był podobny przypadek 🙂. A dzisiaj kolejna taka sytuacja we Włoszech: 48-latka urodziła zdrową dziewczynkę. Miała silne bóle brzucha, udała się do szpitala, a tam jej powiedziano, że rodzi. Nie mogła uwierzyć, bo była pewna, że przechodzi menopauzę. To jej pierwsze dziecko, jak sama powiedziała, dar od Boga. Cudowna sprawa 🙂.

USA: rozpoczęło się głosowanie (early voting): wybory nowego prezydenta kraju. Dniem głosowania jest oficjalnie 8.11 (wtorek), ale można już oddawać głosy w lokalnych punktach wyborczych, by potem uniknąć kolejek.

RWANDA: wchodzi w życie projekt amerykańskiej firmy Zipline Inc, który będzie wykorzystywał drony do transportowania krwi i innej pomocy medycznej do trudno dostępnych rejonów kraju. Obecnie proces dostarczania takiej pomocy jest bardzo czasochłonny, a dzięki dronom krew czy lekarstwa mogą dotrzeć do klinik na terenach wiejskich w ciągu 30 minut. To pierwszy taki projekt na świecie i już interesuje się nim wiele innych krajów na kontynencie afrykańskim.

ISLANDIA: Islandzka Miss 2015 zrezygnowała z udziału w konkursie piękności Miss Grand International po tym, jak usłyszała od organizatorów, że powinna schudnąć.

NIEMCY: Hannover – rozpoczęcie konferencji naukowej lekarzy oraz ekspertów ds.żywienia na temat: nowe trendy w odżywianiu. Jak czytamy w krótkim opisie konferencji: jedzenie już dawno przestało służyć zaspokajaniu głodu, jego cele to.m.in. manifestacja własnych poglądów politycznych, ochrona środowiska czy rozwój osobisty. Dyskutowane także będą nowe diety np. paleo.

BOŚNIA I HERZEGOWINA:  55 rocznica otrzymania przez Ivo Andricia jako pierwszego autora z b. Jugosławii Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Komentarz:

  1. Osobiście czytałam wszystkie jego książki w oryginale i jego język i styl mnie zachwyciły.
  2. A są polskie tłumaczenia? – Oczywiście, od lat 60. jeśli nie wcześniej.

USA: narodowy dzień dyni.

WŁOCHY: silne trzęsienie ziemii w środkowych Włoszech, między Umbrią a Marche. Wstępnie mowa o magnitudzie 5.4.

USA: narodowy dzień wcielonych do armii.

NIEMCY: kwitnie nowa moda na… badania rodowodu psów. Chodzi tutaj nie tylko o stwierdzenie, czy pies jest 100% czystej krwi, lecz także o określenie, z jakich mieszanki ras w przypadku kundli pochodzi. Instytut badan DNA w Main donosi, że 5 lat temu wykonywali średnio 1 test tygodniowo, dziś jest to 40(!) testów dziennie.

Komentarz: Muszę ten pomysł Dziadkom podrzucić, ich pies mi się jakiś „dziwnie nieprzebadany” wydaje.

USA / TEKSAS: dzień smażonego kotleta z kurczaka.

USA: 130 urodziny wieży Eiffla.

Share: