NOWEWYDARZYŁO SIĘ W ŚWIECIE

PRASÓWKA POLEK 23.04. – 07.05.2017

Turcja: 23.04 obchodzony jest Dzień Dziecka oraz Narodowe Święto Suwerenności

Francja: Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji! Macron – 23,9%
Le Pen – 21,4%
Ta dwójka przechodzi do drugiej tury. A na ulicach Paryża zamieszki.

Gruzja: 23.04. Gruzinka Nana Dzagnidze została szachową mistrzynią Europy podczas Mistrzostw Kobiet w Szachach odbywających się dzisiaj w Rydze.

Szwecja: Szwedzka sieć pływalni miejskich Medley od niedawna oferuje kursy pływania jak syreny “Sjöjungfru”. Oprócz lekcji syreniego pływania z płetwą istnieje możliwość zorganizowania wieczoru panieńskiego czy pracowniczych kick-off’ów.

Holandia: Punkty testowania ecstasy. Osoby, które podczas Dnia Króla będą chciały zażyć tabletkę ekstazy, 26 kwietnia dostaną możliwość przetestowania jej pod względem bezpieczeństwa. Punkt kontroli narkotyków zostanie otwarty na Ir. JP van Muijlwijkstraat 195 w Arnhem. Testy przeprowadzane będą anonimowo.
Specjaliści ocenią średnicę, grubość, kolor i logo pigułki, a także przeprowadzą test kwasowości, by dowiedzieć się, czy narkotyk nie zaszkodzi osobie, która go zażyje. Dane dotyczące pigułek ekstazy będą porównywane z przeanalizowanymi w laboratorium narkotykami.

Holandia: Trzynastu młodych Holendrów wraz z czterema opiekunami wyjedzie na tydzień do Lwówka Śląskiego, by wesprzeć działalność tamtejszego Chrześcijańskiego Ośrodka Elim (Elim Christian Center Poland) – poinformował niderlandzki portal denoordoostpolder.nl. Kościół Johanneskerk w miejscowości Sint Joostklooster (prowincja Overijssel) od lat współpracuje z założonym w 1992 roku Chrześcijańskim Ośrodkiem Elim w Lwówku Śląskim (województwo dolnośląskie)

Siedziba ośrodka znajduje się w starym renesansowym pałacyku. Młodzi Holendrzy w Elim Christian Center będą m.in. sprzątać i pomagać w remontach.
Celem Chrześcijańskiego Ośrodka Elim jest pomoc lokalnej społeczności, w tym dzieciom i niepełnosprawnym. Ośrodek m.in. przygotowuje ciepłe posiłki dla dzieci i najbiedniejszych mieszkańców, rozdaje ubrania czy prowadzi darmowe lekcje angielskiego. To już czwarty rok z rzędu, kiedy młodzież z Sint Joostklooster udaje się do Lwówka Śląskiego. W tym roku Holendrzy będą tam od 22 do 29 kwietnia.

Oprócz pomocy potrzebującym celem wyjazdu jest bliższe poznanie polskiej kultury, nawiązanie kontaktów z polską młodzieżą (np. z pobliskiego domu dziecka) oraz zwiedzenie okolicy. Młodzi Holendrzy odwiedzą też Muzeum Auschwitz-Birkenau, informuje denoordoostpolder.nl.

Holandia: W marcu tego roku bez pracy było w Holandii 463 tys. ludzi, co oznacza bezrobocie na poziomie 5,1% – poinformowało w czwartek 20 kwietnia niderlandzkie Główne Biuro Statystyczne CBS. Jeszcze trzy lata temu bezrobotnych było w Holandii prawie 700 tys. Od marca 2014 r. bezrobocie w kraju wiatraków i kanałów jednak stopniowo spada. W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób bez pracy zmniejszała się w Holandii w tempie ok. 6 tys. miesięcznie.

Holandia: Badanie przeprowadzone na 15-latkach z 35 krajów wykazały, że holenderskie nastolatki są na drugim miejscu wśród najszczęśliwszych na świecie. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, najszczęśliwsze nastolatki mieszkają w Finlandii. Na trzecim miejscu uplasowała się Szwajcaria.
81 procent holenderskich nastolatków jest zadowolonych ze swojego życia i lubi chodzić do szkoły. Jedynie nieliczni uczniowie uważają się za outsiderów, a jedynie 3,3 procent z nich przyznało się, do bycia ofiara prześladowania. Dla porównania w Singapurze ofiarą nękania jest 18,3 procent uczniów, a w Nowej Zelandii 17,5 procent.
– W porównaniu z innymi bogatymi krajami, holenderskie nastolatki są szczęśliwe i lubią chodzić do szkoły. To wielki zaszczyt dla wszystkich nauczycieli, którzy codziennie pracują na ten sukces – powiedział Sander Dekker, sekretarz stanu ds. edukacji, kultury i nauki. Szczęście młodych ludzi, to zasługa nie tylko nauczycieli. W aż 97,6 procent przypadków, pytani 15-latkowie stwierdzili, że czują wsparcie od swoich rodziców, którzy interesują się ich problemami.

Holandia: Od 2016 roku, kiedy wprowadzono zakaz bezpłatnego rozdawania reklamówek, ich zużycie spadło o 71 procent. Coraz więcej konsumentów, zabiera na zakupy własne torby. Większość sprzedawców popiera zakaz rozdawania bezpłatnych reklamówek. Jedynie 3 procent supermarketów i 5 procent sklepów detalicznych, oferuje darmowe plastikowe torby, pomimo zakazu. Klienci, którzy chcą kupić reklamówkę w sklepie, z reguły muszą za nią zapłacić od 7 do 29 centów.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby Ministerstwa Infrastruktury i Środowiska, co szósty klient piekarni i skalpów mięsnych zabiera na zakupy własną torbę. W przypadku domów handlowych podobnie robi 40 procent konsumentów.
Ci, którzy zapomną o zabraniu własnej reklamówki, mogą skorzystać z papierowych toreb, które oferuje blisko co trzeci sklep detaliczny. Wielu sprzedawców ma jednak wątpliwości, czy rozdawanie darmowych toreb papierowych, rzeczywiście jest dla środowiska dobrym rozwiązaniem.

Cały świat/23.04/dziś wieczorem rozpoczęło się Yom HaShoah, czyli święto pamięci o holocauście. Obchodzone jest pod hasłem ” peace not hate”.

Holandia: W Holandii powstała unikalna na skalę europejską plantacja herbaty. Jest ona zlokalizowana przy Gaardsebaan w Zundert. Hodowana jest tam roślina Camellia Sinensis, która stanowi bazę dla ponad 300 gatunków herbaty. Rośnie ona głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Można z niej przygotować zarówno odmiany białe, zielone, jak i czarne. Na plantacji w Zundert rośnie około 250.000 krzewów herbacianych. Rośliny pochodzące z tej plantacji można zakupić pod marką “Tea by me” w centrach ogrodniczych i specjalistycznych sklepach z herbatą.
Z krzewów tych można we własnym domu wytworzyć herbatę na małą skalę. Jedna roślina daje średnio 10 filiżanek herbaty rocznie.

Roślina ta może być ustawiona zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Zimą lepiej jednak ją trzymać w domu. Dobrze czuje się w lekko zacienionym miejscu, gdyż nie potrzebuje dużo światła. Podczas kwitnienia pojawiają się na niej biało-żółte kwiaty.

Jak przygotować domową zieloną herbatę z Camellia Sinensis? Po zakupie rośliny należy zerwać z niej młode listki. Następnie na dwadzieścia godzin odłożyć je do ususzenia na grillu. Po tym czasie trzeba rolować listki w dłoniach tak długo, aż staną się brązowe.
Kolejno należy pozostawić je na trzy godziny w foremce. Następny krok to zagotowanie wody, włożenie liści do wrzątku na minutę lub dwie, a potem przepłukanie ich zimną wodą. Na koniec należy włożyć je na dwanaście minut do piekarnika rozgrzanego do 105°C. Po całym tym procesie domowa zielona herbata jest gotowa i śmiało można ją degustować.

Holandia: Obszar na terenie całej Holandii, na którym zasadzane są tulipany z roku na rok się powiększa. Znaczne zwiększenie powierzchni kwiatowych hodowli notowane jest zwłaszcza od 2000 roku.
Według danych pochodzących z Centraal Bureau voor de Statistiek ponad połowę wszystkich cebulek kwiatowych wyhodowanych w 2016 roku stanowiły właśnie tulipany.
Powierzchnia pól kwiatowych obsadzonych tymi typowymi holenderskimi kwiatami wzrosła w latach 2015-2016 o 5%.
Od 2000 roku coraz większy obszar rolniczy przeznaczany jest na hodowlę cebulek kwiatów – w tym czasie wzrost ten wyniósł 16%. Z kolei zwiększenie ogólnej liczby cebulek tulipanowych sięgnęło 36% w przeciągu ostatnich 16 lat.
Co zaskakujące, liczba przedsiębiorstw zajmujących się hodowlą kwiatów spadła od 2000 roku aż o 40% sięgając nieco powyżej 1600. Równocześnie przeciętny hodowca powiększył powierzchnię swoich gospodarstw kwiatowych dwukrotnie dochodząc do około 16 hektarów.
Można więc powiedzieć, że biznes tulipanowy niezwykle rozkwita w Holandii. Równocześnie jednak na popularności tracą inne kwiaty. W ostatnim czasie w tym wypadku mowa zwłaszcza o narcyzach i mieczykach.

Holandia: Rzadki widok ukazał się w czwartek po południu mieszkańcom Hagi. Ulicami stolicy administracyjnej Holandii spacerował król Wilhelm Aleksander.
Monarcha był w drodze do Paleis Noordeinde – jednego z trzech oficjalnych pałaców rodziny królewskiej – gdy zepsuł się autobus jadący przed wiozącym go samochodem. Król nie chciał się spóźnić na zwołane z okazji jego zbliżających się urodzin spotkanie z pracownikami pałacu, więc wysiadł i pieszo dokończył podróż.
Spotkanie z pracownikami jest tradycyjnym elementem obchodów urodzin króla i oficjalnie rozpoczyna tydzień pełen uroczystości, którego punktem kulminacyjnym będzie 27 kwietnia. Król skończy tego dnia pięćdziesiąt lat.
Tegoroczny Dzień Króla, który jest w Holandii świętem państwowym i dla wielu mieszkańców dniem wolnym od pracy, Wilhelm Aleksander będzie świętować w Tilburgu. Następnego dnia weźmie udział w kolacji ze 150 gośćmi w Pałach Królewskim w Amsterdamie, który z okazji królewskiego jubileuszu zostanie otwarty na 50 godzin dla zwiedzających

USA: na Uniwersytecie Colgate w stanie Nowy Jork obowiązywał wczoraj czterogodzinny zakaz opuszczania budynków w czasie gdy policja szukała uzbrojonego mężczyzny. Znaleziono go, a przede wszystkim “broń”, czyli pistolet do klejenia materiałów, potrzebny studentowi do pracy nad projektem artystycznym.

Bordeaux: z powodu wyjątkowo mroźnej zimy bordolejskie winnice oceniają, że nawet połowa winorośli została obmrożona. Rocznik 2017 może nie być zbyt dobrym winem wg. mojego znajomego posiadającego château w St. Emillion.

Gruzja: od nowego roku szkolnego w szkołach w Tbilisi mają być zakazane “śmieciowe” przekąski typu czipsy, gazowane napoje, słodkie bułki. Cóż, tutaj w Polsce już to testowaliśmy i pomysł nie kazał się zbyt udany…

Gruzja: w 2017 roku Gruzję odwiedziło już ponad 1,7 mln turystów, z tego 0,5 mln w samym kwietniu. Jest to o 10% więcej niż rok temu w tym samym okresie. Polaków było o 26% więcej niż rok temu, co świadczy o rosnącej popularności tego kraju wśród naszych rodaków.

Turcja: epicka wojna podjazdowa człowiek vs. niedźwiedź! Pszczelarz z tureckiego Trabzonu odkrył, że niedźwiedź regularnie wykrada mu miód i niszczy przy tym ule. Najpierw próbował “dogadać się” z nim, wystawiając codziennie porcję miodu, owoce i chleb, ale niedźwiedź okazał się niewdzięcznikiem i nadal dobierał się do uli. Aktywowane ruchem kamery monitoringu miały włączać nieprzyjemny dla niedźwiedzia sygnał, ale sposób okazał się mało skuteczny. Potem pszczelarz wymyślił stalową klatkę ochraniającą ule, ale niedźwiedziowi udało się ją zniszczyć, teraz w kolejnej rundzie klatka ma zostać wzmocniona betonową konstrukcją. Całą okolica robi zakłady, kto będzie tryumfatorem tej bitwy!

Holandia: holenderska rodzina królewska będzie w tym roku kosztować rząd i podatników 41,4 mln euro, szacuje portal Business Insider. Kwota ta zawiera m.in. świadczenia w wysokości 888 tys. euro dla króla Wilhelma Aleksandra, 352 tys. dla jego małżonki Maksymy oraz 502 tys. dla matki i byłej królowej Beatrycze. W sumie zawarto też ponad 6 mln euro na pensje dla personelu zatrudnianego przez rodzinę królewską. Wilhelm Aleksander i jego bliscy dużo kosztują państwo holenderskie, ale też przynoszą mu duże zyski. Według szacunków Harry’ego van Dalena, profesora makroekonomii z Uniwersytetu w Tilburgu, monarchia stymuluje każdego roku 1-procentowy rozwój krajowej gospodarki i wnosi do niej 4-5 mld euro.

Francja: 1.05, Bordeaux i okoliczne miasteczka cierpią z powodu istnej plagi wandalizmu. Od niedzieli policja i słuzby bezpieczeństwa naliczyły ok. 400 samochodów z przebitymi oponami. Sprawcy działają w nocy, póki co nie wiadomo czym przebijają opony i dlaczego. Eksperci pod liczyli że wyrządzili szkody rzędu 160 tys. euro.

Francja: 3.05, rektor uniwersytetu Bordeaux wystosował mail z zachętą do głosowania na Macrona i tym sposobem zablokować Marine Le Pen przed wybraniem ją na prezydenta Francji. Jak sam mówi program polityczny jej i jej partii nie są kompatybilne z nauką i polityką uniwersytetu, promuje rasizm i nienawiść.

Francja: 1.05, dwóch kompletnie pijanych ludzi weszło na 70-metrowy dźwig w celu zrobienia “zdjęć miasta”. Przy okazji zniszczyli samochód zaparkowany nieopodal, a także plac budowy. Przyłapał ich mieszkaniec zaniepokojony poruszaniem się dźwigu.

Wielka Brytania: 04.05, wydano oficjalne oświadczenie, że jesienią tego roku Książe Filip (który w przyszłym miesiącu kończy 96 lat!) wycofa się z pełnienia swoich książęcych obowiązków.

Share: