WYDARZYŁO SIĘ W ŚWIECIE

PRASÓWKA POLEK: 19.03.-25.03.2017

Wietnam: władze miasta zachęcają mieszkańców Sajgonu do chodzenia pieszo. Docelowo ma to być od 300m do 1km dziennie. Dobrym przykładem świecić będą członkowie partii, funkcjonariusze publiczni oraz czniowie. Wszystko po to, aby zredukować olbrzymie korki na drogach, kiedy już mieszkańcy przyzwyczają się do chodzenia.

Szwajcaria: afera czekoladowa. Słynne czekoladowe króliczki świąteczne wyprodukowane przez firmę Lindt, można teraz kupić z niższej cenie…w markecie Aldi. Producent twierdzi, że słodycze nie zostały tam oficjalnie udostępnione, musiały więc trafić do dyskontu przez któregoś z pośredników. Szwajcarzy są oburzeni.

Gruzja: 6-milionowy turysta, który odwiedził Gruzję w 2016 roku został właśnie uhonorowany VIPowską kolacją z Premierem i weekendem w ekskluzywnym hotelu. Szczęśliwiec pochodzi z Holandii, a całość jest elementem intensywnej kampanii turystycznej promującej Gruzję.

Holandia: W Leende (Brabancja Północna) ruszyła wielka akcja odchudzająca, po tym jak okazało się, że prawie połowa mieszkańców ma zbyt wysokie BMI lub też może pochwalić się zdecydowanie za dużą „oponką.” To w konsekwencji zwiększyło zaś ryzyko zachorowań mieszkańców na różne schorzenia. Lokalni lekarze postanowili więc działać. Do akcji odchudzającej oficjalnie zapisało się 200 uczestników. W ich diecie znacząco zmniejszyła się liczba węglowodanów, wzrosła zaś ilość zdrowych tłuszczy. Co ciekawe, do grupowego odchudzania nieoficjalnie włączyło się także wiele innych osób z Leende, nie biorących jednak udziału w projekcie.
Efekt? W ciągu sześciu miesięcy trwania akcji chleb zaczął zalegać na sklepowych półkach, podczas gdy jogurt grecki znika w kilka chwil po dostawie.
Manager lokalnego sklepu Plus, Willem Smetsers ma dowód w liczbach na tę wielką zmianę w odżywianiu mieszkańców: ilość sprzedawanego pieczywa spadła o 10%, doskonale sprzedają się natomiast jogurty greckie (obecnie: 300 kubeczków tygodniowo), masło, jajka i warzywa (tutaj największą popularnością cieszy się cukinia).
Razem z dietą mieszkańców Leende, znacząco zmienił się także asortyment sklepu. Jego manager zaczął zamawiać więcej rodzajów zdrowej żywności, chętnie kupowanej przez odchudzonych mieszkańców.
Pierwsze rezultaty tej grupowej akcji są pozytywne. Uczestnicy zgubili część zbędnych kilogramów z talii, stali się także zdrowsi i bardziej aktywni fizycznie. Warte naśladowania.

Holandia i świat: Polska jest czterdziesta szósta, a Holandia szósta w rankingu najszczęśliwszych państw świata. Zestawienie przygotowała działająca przy ONZ Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN). Wzięto w nim pod uwagę szereg czynników, m.in. jakość służby zdrowia, swobody obywatelskie oraz stopień zadowolenia mieszkańców z władz.
Pierwsze miejsce przypadło Norwegii, która wyprzedziła Danię, Islandię, Szwajcarię i Finlandię. Holandia uplasowała się tuż przed Kanadą. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Nowa Zelandia, Australia oraz Szwecja. Polska znalazła się w rankingu za takimi krajami, jak Malta (27.), Tajwan (33.), Arabia Saudyjska (37.) czy Nikaragua (43.). Wyprzedziła natomiast m.in. Włochy (48.), Rosję (49.) i Japonię (51.).

Najmniej szczęśliwi są mieszkańcy państw afrykańskich – Rwandy, Tanzanii oraz Republiki Środkowoafrykańskiej.

Holandia: Szczęście uśmiechnęło się do gościa Holland Casino w Bredzie. Za sprawą gry Mega Millions mężczyzna wygrał ponad 1,7 miliona euro.
Mega Millions to automat, w którym gracz sam decyduje, za ile chce zagrać. Im więcej postawi, tym większa może być wygrana.
W niedzielę wieczorem jeden z gości postawił 5 euro. Dokładna suma, jaką chwilę później zgarnął, to 1.730.915,25 euro. Pracownicy kasyna podkreślają, że rzadko się zdarza, aby ktoś tyle wygrał za tak niewielki wkład.
Szczęśliwiec natychmiast zadzwonił do domu i poinformował partnerkę, że został milionerem.

Holandia: Słynne ogrody kwiatowe Keukenhof staną w tym sezonie pod znakiem designu z Holandii, a dokładniej słynnej grupy De Stijl, która w w latach 20 wylansowała nowy kierunek w sztuce zwany neoplastycyzmem.
Wśród artystów z tej grupy najbardziej znany na całym świecie jest Piet Mondriaan.
Wśród innych nazwisk twórców De Stijl można wymienić także: Theo van Doesburg, Bart van der Leck i Gerrit Rietveld.
Dutch Design celebrowany będzie poprzez wystawy kwiatowe w słynnych ogrodach, które co roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata.
Na miejscu pojawi się m. in. kwiatowa mozaika o powierzchni 250 metrów kwadratowych inspirowana słynnym dziełem Mondriaana składającym się z barwnych pól oraz wielkie czerwono-niebieskie krzesło zaprojektowane przez Gerrita Rietvelda. Dla stworzenia pięknych kompozycji zasadzono tam 80.000 kwiatów, w tym kolorowe tulipany, krokusy i szafirki.
Na potrzeby całej kwiatowej wystawy około 40 ogrodników zasadziło w sumie 7 milionów cebulek kwiatowych.
W tym roku ogrody otworzą swoje podwoje już w czwartek, 23 marca. Pozostaną one otwarte do 21 maja. Szacuje się, że w tym czasie odwiedzi je od 800.000 do miliona osób z ponad 100 różnych krajów. Dziennie do Keukenhof, w zależności od terminu, zagląda od 7000 do nawet 60.000 turystów.
Na nowy sezon w ogrodach wprowadzono także drobne zmiany. Wejście główne zostało powiększone, a dojście do ogrodów stało się dużo bardziej przestronne, tak aby bez problemu móc przyjąć duże grupy zwiedzających.

Jerozolima, Izrael: w ankiecie przeprowadzonej wśród 9000 mieszkańców Jerozolimy w wieku 21-40 lat, badano czy są oni zadowoleni z życia w tym mieście. 75% odpowiedziało, że tak. Jest to bardzo wysoki wynik, który nijak ma się do obrazu tego miasta, jaki prezentują nam media.

Tel Aviv City i Frankfurt nad Menem są oficjalnie miastami partnerskimi.

Wietnam: 5 zamrożonych tygrysów zostało znalezionych w lodówce pewnego Wietnamczyka. Były one pozbawione organów wewnętrznych, skóry zostały nietknięte.

W Wietnamie częsci ciała tygrysów są używane jako lokalne lekarstwa. Na przykład sproszkowane kości mieszane z winem ryżowym mają rzekomo leczyć zapalenie stawów. Policja póki co odmawia komentarzy na temat sprawy.

Holandia: W De Nieuwe Kerk w Amsterdamie otworzy się nowa, ciekawa wystawa.
Ekspozycja zatytułowana „We Have a Dream” skupi się na postaciach trzech słynnych aktywistów, działaczy na rzecz praw człowieka i bojowników o wolność: Mahatmy Gandhiego, Martina Luthera Kinga i Nelsona Mandeli. Przedstawi ona ich życie osobiste, wzloty i upadki oraz ważne chwile, które na zawsze zapisały się na kartach historii.
Wystawę dopełni krótka książka o życiu tych trzech słynnych osób, napisana przez Basa Heijne i zatytułowana „Wereldverbeteraars.” Ekspozycja ruszy 16 września i potrwa do 4 lutego 2018 roku.

Holandia 23.03: Największy na świecie ogród kwiatowy Keukenhof od dziś jest ponownie otwarty dla zwiedzających. Tematem przewodnim w tym roku będzie “Dutch Design”. W Keukenhof na 32 hektarach można podziwiać ponad 7 milionów kwiatów w tym 800 odmian tulipanów. W tym roku ogrody Keukenhof będą otwarte do 21 maja.

Szwecja 23.03: podano do publicznej wiadomości, że syn panującego króla zostanie na jesieni tatą po raz drugi. Mama prawie rocznego Alexandra jest w ciąży z drugim dzieckiem pary. Czuje się dobrze. Planowany termin powiększenia szwedzkiej rodziny królewskiej wrzesień 2017.

Anglia 22.03: atak terrorystyczny w Londynie, pojedynczy napastnik wjechał samochodem w tłum na moście Westminster, raniąc około czterdziestu osób, następnie uderzył w bramę parlamentu, wyskoczył z nożem i zabił policjanta. Inny policjant strzelił do niego i śmiertelnie ranił. Dotychczas zmarło 5 osób w wyniku tego ataku.

Holandia 24.03: Dzisiaj w Holandii obchodzony jest Narodowy Dzień Naleśnika. Mieszkańcy Holandii kochają naleśniki. Nie tylko z dżemem, ale ze wszystkim, co można na powierzchni naleśnika położyć bądź posmarować.
Na masowych imprezach bądź jarmarkach stoisko z naleśnikami możemy znaleźć wszędzie.
Pannenkoeken, bo tak po holendersku nazywają się naleśniki, uwielbiane są szczególnie przez dzieci. Jeśli nie mamy czasu na sporządzenie ciasta i smażenie naleśników, w każdym sklepie spożywczym znajdziemy już gotowe naleśniki, wystarczy je podgrzać w mikrofali i można podać gorące na stół.
Również w każdym holenderskim mieście można znaleźć „naleśnikarnię”, czyli Pannenkoekenhuis, pływają także statki wycieczkowe (Pannenkoekenboot), na których podczas rejsu można zajadać się naleśnikami pod każdą postacią. Takie rejsy organizowane najczęściej w są w Rotterdamie, Nijmegen i Amsterdamie.
W Holandii od ponad 20 lat w marcu obchodzony jest „ Dzień Naleśnika”, w tym roku przypada on właśnie dzisiaj, czyli 24 marca.
Ja uwielbiam naleśniki z serkiem waniliowym i sosem czekoladowym, mój mąż z hagelslag. A wy?

Holandia: Mieszkaniec miejscowości Vaassen zamiast zakupić bilet lotniczy do Sydney w Australii, zakupił do Sydney ale w Kanadzie.
O popełnionej pomyłce zorientował się dopiero podczas 22 godzinnego lotu samolotem z dwoma przesiadkami w Chicago i Toronto.
W kanadyjskim Sydney zamiast 20 stopni na plusie i słońcu był mróz -20 st. i śnieg. Mężczyzna nie wie, dlaczego nie sprawdził dokładnie przed wylotem kierunku podróży.
Cała wycieczka kosztowała 800 euro, pracownicy lotniska w Kanadzie chcieli pomóc Holendrowi polecieć do Australii, podróż trwająca 33 godziny z Kanady i bilet za 1500 euro jednak nie został kupiony, Holender postanowił wrócić do domu. I tu kolejny pech – mężczyzna zgubił paszport. Na szczęscie po dwóch godzinach poszukiwań znaleziono zgubę i oddano włascicielowi.
Holender podchodzi do tego z humorem i twierdzi, że ma ciekawą historię dla swoich przyszłych dzieci i wnuków.

Holandia: Królowa Beatrix zasłynęła swoją bogatą kolekcją strojnych kapeluszy, które niezmiennie zakłada na różne oficjalne okazje. Teraz jej prywatne zbiory trafiły na wystawę w pałacu Het Loo.
Na ekspozycji zatytułowanej „Chapeaux!” znalazło się 111 modeli nakryć głowy należących do Beatrix, które nosiła za czasów 33 lat swojego panowania jako królowa Holandii. W całości zostały one wykonane przez trójkę modystów: Harry’ego Scheltens, Emy Bloemheuvel i Suzanne Moulijn.
Kapelusze absolutnie zdominowały Paleis Het Loo, gdyż nawet goście wielkiej inauguracji wystawy nosili modne nakrycia głowy. Jedyną osobą, która zrezygnowała z założenia kapelusza była… sama królowa Beatrix!
Podczas otwarcia ekspozycji profesor Ineke Sluijter przygotowała ciekawy wykład na temat kapeluszy. Przedstawiła w nim m. in. system noszenia nakryć głowy przez królową – w jakich sytuacjach je zakładała (Prinsjesdag, Dzień Królowej, oficjalne wizyty państwowe i spotkania z przedstawicielami państw, oficjalne otwarcia, przyjęcia i rodzinne wydarzenia np. chrzciny księżniczek), a w jakich zdecydowanie unikała (odwiedziny osób poszkodowanych np. przez katastrofę naturalną; przemowy świąteczne).
„Kapelusz to łatwy do noszenia odpowiednik korony.”- dodała Sluijter.
Na wystawie znalazły się nie tylko nakrycia głowy, ale i zdjęcia upamiętniające moment, w którym dany model ujrzał światło dzienne.
Ekspozycja „Chapeaux!” potrwa od 23 marca do 27 sierpnia.

Holandia: Holandia, Haga: Automat z… testami na choroby przenoszone drogą płciową.
Od kilku dni w Hadze działa pierwszy w Holandii automat, w którym osoby, które obawiają się, że być może zaraziły się chorobą przenoszoną drogą płciową, mogą kupić odpowiednie testy – poinformował dziennik „AD”.
Czynny 24 godziny na dobę automat znajduje się przy aptece przy placu Prins Hendrikplein. W przypominającym bankomat urządzeniu oprócz niektórych leków kupić można także testy na choroby weneryczne, takie jak rzeżączka, chlamydia, syfilis czy HIV.
– To bardzo dyskretne, anonimowe rozwiązanie. Automat przeznaczony jest dla osób, które wstydzą się iść np. do lekarza pierwszego kontaktu w sprawie badań na choroby przenoszone drogą płciową – powiedziała portalowi nos.nl Klazien Visser z soapoli-online.nl, internetowego sklepu sprzedającego tego rodzaju testy.
Po zakupie odpowiedniego produktu, osoba kupująca może przeprowadzić test w domu, a następnie przesłać go do laboratorium współpracującego z soapoli-online.nl. W ciągu trzech dni wyniki badania zostaną przekazane drogą mailową.
– To bardzo anonimowe rozwiązanie, każdemu badaniu przypisany jest kod. Jedyne, co trzeba zrobić, to wpisać na stronie swój adres mailowy – powiedziała Visser wspomnianemu portalowi.
Test kosztuje około 35 euro, informuje dziennik „AD”. Według Floor van Leersum, aptekarki cytowanej przez tę gazetę, wielu ludzi, chcących sprawdzić czy nie zaraziło się chorobą przenoszoną drogą płciową, ze względu na wstyd, niepewność i długi okres oczekiwania na wyniki, boi się iść do lekarza domowego czy specjalisty. Teraz będą mogli tego uniknąć i skorzystać z automatu, tłumaczy.

Share:
  • To chodzenie pieszo jak w Wietnamie przydałoby się także w kilku innych miejscach świata 🙂 Dla zmniejszenia korków i dla zdrowia!