WYDARZYŁO SIĘ W ŚWIECIE

PRASÓWKA POLEK: 12.03.-18.03.2017

Chiny, Kunming; Zakwitły wiśnie! W związku z tym obrośnięte wiśniami parki kunmińskie, jak na przykład tutejsze Zoo, wypełniają się amatorami sakury. Największe zagęszczenie sprzętu fotograficznego na metr kwadratowy w ciągu roku.

Holandia; Po burzliwych wydarzeniach na ulicach Rotterdamu premier Mark Rutte zapowiedział, że Holandia nie ugnie się pod żądaniami tureckich szantażystów. W ostatnich dniach nasilił się trwający od niedawna spór dyplomatyczny pomiędzy krajem tulipanów a Turcją. W sobotę policja w Rotterdamie użyła armatek wodnych, aby przepędzić ok. 500 demonstrantów zgromadzonych pod turecką ambasadą, którą już wcześniej zamknął burmistrz Ahmed Aboutaleb. Przyczyną demonstracji była decyzja Holandii, aby nie wpuszczać do kraju tureckiej minister, która miała namawiać rodaków do głosowania za zmianą ustroju w kwietniowym referendum konstytucyjnym. Wzburzony prezydent Recep Tayyip Erdoğan, który w wyniku referendum może zyskać jeszcze większą władzę, stwierdził, że Holandia to kraj “niedobitków nazizmu”. Premier Rutte określił “werbalną agresję” ze strony Turcji jako “nieakceptowalną”. Przyznał, że nigdy nie był uczestnikiem podobnych wydarzeń i zaznaczył, że trzeba dążyć do deeskalacji konfliktu. Zapowiedział też, że Holandia nie będzie przepraszać Turcji, czego żądał Erdogan. – To oni powinni przeprosić – oświadczył w niedzielę. Tego samego dnia holenderska policja interweniowała ponownie, tym razem w Amsterdamie, gdzie demonstrowało ok. 250 obywateli Turcji. Protestujący blokowali ruch na drogach i odpalali fajerwerki. Nie reagowali na polecenia policji i ta w końcu, dysponując pozwoleniem burmistrza, siłą rozgoniła tłum. Tak jak dzień wcześniej w Rotterdamie, użyto armatek wodnych.

Austria; Córka musi oddać ojcu 24000 Euro i zapłacić koszty sądowe, czyli w sumie 32000 Euro. Ojciec co miesiąc przelewał jej 600 Euro alimentów. Dziewczyna jednak robiła licencjata przez 15 semestrów (w tym zmiana kierunku). Sprawa przetoczyła się przez trzy instancje i Sąd Najwyższy przyznał ojcu rację. Wszystkie pieniądze przelane po dziesiątym semestrze mają zostać oddane przez córkę. Takie przypadki zdarzają się coraz częściej w Austrii. Adwokat prowadzący tę sprawę mówi, że problem pojawia się w wyniku braku komunikacji między dziećmi i rodzicami.

Japonia; 14.03 – Biały Dzień, czyli święto podobne do Walentynek. W Japonii w Walentynki to panie dają prezenty panom, a w Biały Dzień odwrotnie, panowie paniom.

Świat; Pierwsza transpłciowa lalka dla dzieci. W wakacje do sprzedaży ma trafić pierwsza na świecie transpłciowa lalka dla dzieci – czytamy w “The Telegraph”. Jest wzorowana na postaci 16-letniego homo i transseksualnego działacza Jazz Jennings, który urodził się chłopcem, ale w wieku 5 lat określił się jako dziewczynka. Lalka została pokazana na targach zabawek w Nowym Jorku. Jennings mówił na nich o swoich doświadczeniach z dzieciństwa. – Odkąd byłem mały, zawsze lubiłem bawić się lalkami – mówił. Zabawka ubrana ma być w różową bluzkę i dżinsowe spodenki. Ubiór wzorowany jest na jednym ze zdjęć nastolatka z okładki jego pamiętnika.

Antarktyka; Polska stacja w Antarktyce ma 40 lat; jej przyszłość jest niepewna. Istniejąca od 40 lat Polska Stacja Antarktyczna zmaga się z niedofinansowaniem – pilnej naprawy wymaga np. infrastruktura. Bez placówki Polska utraci możliwość uczestnictwa w podejmowaniu decyzji o przyszłości Antarktydy – alarmują naukowcy. Problemy wynikają m.in. z położenia głównego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. W momencie, gdy został wzniesiony 40 lat temu, znajdował się kilkanaście metrów od morza; teraz przy wysokich stanach wód jest to niecały metr.
– Proces erozji jest nieunikniony. Spodziewamy się, że w każdej chwili może dojść do dużego sztormu i jedno skrzydło trzeba będzie wyłączyć z użytkowania – powiedział w rozmowie z PAP dr hab. Robert Bialik, kierownik Zakładu Biologii Antarktyki Instytutu Biofizyki i Biofizyki (IBB) PAN – placówki, która zarządza stacją. Wiele do życzenia pozostawia również stan techniczny 40-letniej konstrukcji. Utrzymaniu infrastruktury stacji nie sprzyjają antarktyczne warunki klimatyczne, m.in. z powodu obecnej w atmosferze soli. Obecnie roczna dotacja na działalność stacji wynosi ok. 6 mln zł (pięć lat temu była to kwota dwa razy mniejsza). Środki przeznaczone są na zabezpieczenie logistyczne – czarter statków transportowych, zatrudnienie pracowników, wyżywienie, paliwo czy naprawę sprzętów.

Świat; 15.03 – Gdyby Albert Einstein żył, skończyłby dziś 138 lat. Wszyscy znamy go ze słynnej teorii względności, ale czy wiedzieliście, że zaproponowano go również na prezydenta Izraela? Tak, ta postać kryje wiele ciekawostek!

Holandia; 15.03 – Dziś odbywają się wybory parlamentarne w Holandii. Są to 22. wybory od czasów II Wojny Światowej. O 150 miejsc w izbie niższej holenderskiego parlamentu (Tweede Kamer) ubiega się 1114 kandydatów: 393 kobiety i 721 mężczyzn. Najstarszy kandydat ma 93 lata (Johan de Haas) najmłodszy (a raczej najmłodsza) kandydatka ma 17 lat (Malou Herstel). Oboje startują z list Partii dla Zwierząt (Partij voor de Dieren). W dzisiejszych wyborach o poparcie prawie 13 milionów osób uprawnionych do głosowania walczy aż 28 partii. Jest to rekord w historii kraju. Największe szanse na wygraną, według sondaży, mają: obecnie rządząca partia VVD, oraz ugrupowania: D66, CDA ora PVV Geerta Wildersa. Prawo w Holandii nie uwzględnia progu wyborczego, co oznacza najczęściej rozdrobiony układ sił w Tweede Kamer. Przez to budowa koalicji jest utrudniona. Problem ten może dotyczyć zwłaszcza Geerta Wildersa, o ile jego partia wygra wybory. Jak dotąd pozostałe największe ugrupowania nie wyraziły chęci wspólnego tworzenia rządu z eurosceptyczną PVV.

Holandia; Donald Tusk zwrócił się w środę do Holendrów w języku niderlandzkim, komentując konflikt dyplomatyczny pomiędzy krajem tulipanów a Turcją. – Holandia to Europa, a Europa to Holandia – powiedział. Przewodniczący Rady Europejskiej zaprezentował dzisiaj sprawozdanie z unijnego szczytu w Strasburgu. Zabierając głos na temat gorącego sporu z ostatnich dni, oznajmił, że Holandia jest miejscem demokracji i wolności. – Rotterdam to miasto Erazma, które zostało zniszczone przez nazistów. Wszyscy jesteśmy solidarni z Holandią. Jesteśmy Europejczykami – stwierdził.
W weekend w Rotterdamie i Amsterdamie doszło do gwałtownych demonstracji tureckiej społeczności, będących skutkiem niewpuszczenia do kraju dwójki ministrów z Turcji. Prezydent Erdogan nazwał później Holandią krajem “niedobitków nazizmu”. Wsparcie dla Holandii okazał też Jean-Clauder Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. – Nigdy nie zgodzę się na porównywanie nazistów i współczesnych rządów – oznajmił.

Holandia; Wybory do holenderskiego parlamentu wygrała partia VVD, której liderem jest Mark Rutte. Czyli znów wygrał pragmatyzm Holendrów i to że nie lubią oni zmian.

Holandia; Jesteśmy niezwykle wdzięczni Holandii. To było święto demokracji, w całym kraju tłumy ustawiały się w kolejkach do głosowania – powiedział triumfujący premier Mark Rutte, którego partia wygrała środowe wybory parlamentarne. Podliczono już niemal wszystkie głosy. Na tę chwilę VVD ma 33 miejsca w parlamencie, natomiast wielki przegrany, ugrupowanie PVV Geerta Wildersa – 20.
Według wstępnych danych w głosowaniu udział wzięło ok. 81% spośród niespełna 13 milionów uprawnionych obywateli. Po raz ostatni tak dużo Holendrów głosowało w 1986 roku. Do urn poszło wtedy 86% elektoratu. Po gorącej środzie również czwartek będzie dla polityków pełen pracy.
W planach jest m.in. spotkanie liderów poszczególnych ugrupowań, podczas którego poruszony zostanie temat utworzenia nowego rządu. Rano Rutte podkreślił, że minie jeszcze sporo czasu, zanim gabinet zostanie uformowany. – To będzie złożony proces. Partie będą dyskutować przez kilka tygodni – oznajmił. Kolejne miejsca za VVD i PVV zajęły partie CDA, D66 (po 19 miejsc w parlamencie), GroneLinks, SP (po 14) oraz PvdA, która straciła najwięcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Pięć lat temu zdobyła 38 miejsc, teraz natomiast tylko 9.

RPA; Ministerstwo Edukacji w RPA ogłosiło powstanie nowej szkoły. Ma ona kształcić czarownice i czarnoksiężników. “Zbyt dużo ludzi w RPA praktykuje magię bez licencji i kwalifikacji, najwyższy czas to ukrócić” powiedział minister edukacji Blade Nzimande.

Holandia (tym razem bez polityki); 9-letni chłopiec z Tilburga wysłał kartkę walentynkową księżniczce Ariane, najmłodszej córce pary królewskiej. I dostał odpowiedź. Rene wpadł na pomysł napisania do księżniczki podczas rozmowy na temat walentynek w szkolnej klasie. Poprosił o pomoc nauczycielkę, ale nie chciał zdradzić, kto będzie adresatem. Po naciskach w końcu wyjawił, że chodzi o 9-letnią córkę króla. Chłopiec podyktował nauczycielce treść listu, a potem sam wszystko przepisał. – Myślę, że jesteś ładna. Jesteś najpiękniejszą dziewczyną na świecie – stwierdził. Chłopcu odpisali rodzice Ariane, król Wilhelm Aleksander oraz królowa Maksyma. Podziękowali mu za piękny list.
Jeśli mu się poszczęści, Rene być może będzie miał okazję osobiście poznać księżniczkę.
W przyszłym miesiącu cała rodzina królewska przyjedzie do jego miasta na obchody Dnia Króla. Chłopiec ma nadzieję, że będzie mu dane przynajmniej zobaczyć Ariane. O buziaku nawet nie myśli. – Nie przy tych wszystkich ludziach! – powiedział.

Holandia; Słynny browar Heineken rozszerza swoją działalność. Poza produkcją piwa, marka zajmie się także … sprzedażą własnego chleba! Pieczywo będzie wypiekane na bazie ich autorskich drożdży, wykorzystywanych do warzenia piwa. Drożdże te, choć powodują, że chleb przygotowuje się dużo wolniej niż zwykle ma to miejsce, to nadają mu niepowtarzalny smak. Już od najbliższej soboty, 18 marca wypieków będzie można spróbować w tymczasowej piekarni, która otworzy się na Vijzelgracht 37 w Amsterdamie. Jeden bochenek piwnego chleba kosztować będzie 2 euro. Tymczasowa piekarnia otwarta będzie do wtorku, 21 marca. Z pomocą tej akcji marka chce uświadomić klientom jak ważne dla smaku uwarzonego piwa są wykorzystywane drożdże. Receptura na drożdże Heinekena jet objęta tajemnicą: w składzie znajduje się sekretny składnik, który wykorzystywany jest przez nich od lat i który daje wyjątkowy smakowy efekt.

Izrael;  48 lat temu Golda Meir została premierem Izraela. To kobieta z niesamowitym życiorysem! Urodzona na Ukrainie wyemigrowała w wieku 8 lat z rodziną do USA. Miała przed sobą wiele możliwości w Ameryce, jednak w 1921 roku opuściła swoją nową ojczyznę i udała się do dzisiejszego Izraela. Tam nie tylko zaangażowała się w politykę, ale przede wszystkim pracowała razem z innymi przy budowie przyszłego państwa Izrael.

Holandia; Tragiczny finał spotkał małego kangura, który uciekł w czwartek ze swojego wybiegu w ogrodzie zoologicznym Wildlands w Emmen. Walabi został pożarty przez lwicę. Kangur należał do czteroosobowej grupy. Traf chciał, że po ucieczce znalazł się na wybiegu dla lwów, gdzie został zabity przez jedną z samic. Zoo było w tym czasie otwarte, a jeden z odwiedzających zarejestrował sytuację telefonem i opublikował w sieci. W wydanym oświadczeniu zoo zapowiedziało, że sprawdzi wybieg dla walabi, aby do podobnych incydentów nie dochodziło w przyszłości.

Holandia; W miejscowości Dordrecht (prowincja Holandia Południowa) przygotowano ciekawą wystawę, która na pewno zachwyci wszystkich fanów światowych gwiazd oraz amatorów mody.
Na ekspozycji zlokalizowanej w Dordts Patriciërshuis prezentowane są torebki należące do znanych aktorek, piosenkarek czy kobiet ze świata polityki, w tym Julii Roberts, Angeliny Jolie, Nancy Reagan, Carli Bruni czy Lady Gagi. Zaprezentowane modele są dziełami autorstwa różnych włoskich projektantów. Wystawa nazwana została „Bella dalla testa ai piedi,” co oznacza piękna od stóp do głów. Na ekspozycji podziwiać można zarówno klasyczne, ponadczasowe modele, jak i nowatorskie, ekscentryczne projekty. Każdy z eksponatów został dokładnie przypisany do dawnej właścicielki.
Nowoczesna wystawa stanowi ciekawy kontrast w stosunku do XVII-wiecznych wnętrz muzeum Dordts Patriciërshuis. Oryginalnie torebki te można podziwiać w galanteryjnym muzeum Tassenmuseum Hendrikje w Amsterdamie, jednak za sprawą jednego z mieszkańców Dordrechtu, mającego włoskie korzenie, trafiły one na wystawę do lokalnego muzeum. Wystawę można oglądać do 23 kwietnia.

Wietnam; władze miasta zachęcają mieszkańców Sajgonu do chodzenia pieszo. Docelowo ma to być od 300m do 1km dziennie. Dobrym przykładem świecić będą członkowie partii, funkcjonariusze publiczni oraz czniowie. Wszystko po to, aby zredukować olbrzymie korki na drogach, kiedy już mieszkańcy przyzwyczają się do chodzenia.

Share: