Gruzja

Dnia 18 maja obchodzony jest Dzień Stroju Narodowego. W Gruzji ubieranie się w tradycyjne stroje na uroczyste okazje jest bardzo modne, a ponieważ taki strój bardzo podkreśla dumę narodową, Gruzini uwielbiają w nim występować.

W górach gruzińskiej Adżarii mieszka para, która właśnie obchodziła 76. rocznicę zawarcia małżeństwa!!! Zekie i Hasan Turmanidze mają łącznie 162 potomków, w tym 8 dzieci, 37 wnuków, 86 prawnuków i 31 praprawnuków.

Francja

15 maja nowy prezydent Francji, Emmanuel Macron, mianował na premiera obecnego mera normandzkiego Hawru (fr. Le Havre). Edouard Philippe ma 46 lat i od 2010 roku jest merem tego portowego miasta z ramienia prawicowej partii Le Républicains.

15 maja nowy prezydent Francji, Emmanuel Macron udał się w swą pierwszą wizytę zagraniczną do Berlina, gdzie spotkał się Angelą Merkel.

Dnia 19 maja obchodzony jest Dzień Sąsiadów (Fête des Voisins). Początki tego święta sięgają roku 1997, kiedy to pewien mieszkający w Paryżu Francuz (Atanase Périfan) odkrył, że jego sąsiad staruszek umarł kilka miesięcy wcześniej, a jego ciało wciąż leżało w mieszkaniu, bo nikt tego nie zauważył. W 1999 roku święto było obchodzone po raz pierwszy, a celebrowano je poprzez zebranie się na podwórkach i zjedzeniu posiłku razem z sąsiadami. Rok później celebrowała już cała Francja, a w następnych latach dołączyły inne kraje. W zeszłym roku w obchodach tego święta brało udział ponad 25 000 000, w tym 8 000 000 we Francji.

Turcja

Instytut Statystyczny opublikował raport “Młodzież w statystykach”. Wynika z niego, że w 2016 roku około 45% młodych Turczynek wyszło za mąż za mężczyznę zaaranżowanego im przez rodzinę. W przypadku młodych Turków było to niecałe 34%.

 

Wietnam

Dwóch wietnamskich chłopców – Bao I Phong z prowincji Khanh Hoa postanowiło zdecydowało się na nietypowe wsparcie dla swoich chorych rodziców.

Od najmłodszych lat chłopcy interesowali się muzyką. Jej nauka w ich ubogiej okolicy uchodziła za niemożliwy do osiągnięcia luksus, ale oni nie poddawali się. Konstruowali oni swoje własne instrumenty i samodzielnie uczyli się na nich grać.

Mama od dawna chorowała na serce i nie mogła ciężko pracować, ale kiedy ojciec braci ucierpiał poważnie z powodu urazu mózgu, sąsiedzi postanowili wspomóc rodzinę i zebrali pieniądze na profesjonalne instrumenty. Bao i Phong szybko nauczyli się na nich grać i doskonalili swoje umiejętności, aż w końcu występując między innymi na weselach zdołali wspomóc niewydolnych finansowo rodziców.

Tajlandia

Nagonka medialna na nauczyciela ze szkoły w Nakhon Sawan. Postanowił on w nietypowy sposób ukarać niesfornego ucznia nieprzestrzegającego “dress code” z powodu niekonwencjonalnej fryzury. Wygolił mu byle jak włosy maszynką, po czym umieścił zdjęcia swojego “dzieła” na facebooku.

Po dużej fali krytyki usunął fotografie oraz wystosował oficjalne przeprosiny.

Austria

W muzeum figur woskowych w Wiedniu zawrzało. Figura księżniczki Elżbiety Bawarskiej, czyli Sisi została wytatuowana i rzeczywiście księżniczka posiadała małą kotwicę na łopatce. Rysunek powstał w 1888 roku.

Anglia

Angielscy naukowcy z Nottingham dali ogłoszenie matrymonialne. Dla ślimaka. To całkiem wyjątkowy ślimak, bo ma muszlę skręconą w lewą stronę. To się zdarza raz na milion. Jeremy ma nawet konto na Twitterze pod nazwą leftysnail.

Holandia

Od 21 lat holenderski król Wilhelm Alexander dwa razy w miesiącu lata incognito jako drugi pilot pasażerskich linii lotniczych należących do KLM. Zwierzył się z tego w rozmowie z dziennikiem “De Telegraaf” i zapowiedział, że ma zamiar kontynuować swoją pasję.

Już wcześniej wiadomo było publicznie, że w celu przedłużenia licencji co jakiś czas siada za sterami samolotu. Nie był jednak znany fakt, że regularnie obsługuje połączenia pasażerskie, nawet kiedy został królem.

“Uważam, że latanie jest po prostu fantastyczne” – powiedział gazecie.

50-letni król, który powiedział niegdyś, że gdyby nie urodził się w pałacu, to pilotowałby jumbo-jeta, lata liniami KLM Cityhopper. Obsługują one połączenia z Amsterdamu do różnych miast Europy głównie z myślą o klientach biznesowych. Lata na dwusilnikowym odrzutowcu fokker 70, ale tego lata ma zamiar dokształcić się, by zdobyć uprawnienia drugiego pilota boeinga 737.

W rozmowie z “De Telegraaf” Wilhelm-Aleksander powiedział, że kiedy zwraca się do pasażerów, by powitać ich w imieniu kapitana i załogi, nigdy nie podaje swojego imienia. Zdarza się jednak, że zostaje rozpoznany po głosie.

***

Nietypowa projekcja filmu “Szczęki” na wodzie w dniach 11 oraz 12 sierpnia. Film „Szczęki” Stevena Spielberga zaliczany jest już do klasyki filmów grozy. Jednak takich emocji jakie zapewnią organizatorzy letniej projekcji w Rotterdamie niewielu przeżyło. To z pewnością propozycja dla osób o mocniejszych nerwach. Organizatorzy zapraszają na projekcję filmu „Szczęki” do Rotterdaamu do kina na wodzie! Na rozlewisku Kralingse Plas w ciągu dwóch dni będzie można obejrzeć Roya Scheidera i Richarda Dreyfussa w akcji, a wyobraźnia uczestników zrobi resztę!

Dnia 15 maja holenderskie linie lotnicze KLM uroczyście zainaugurowały codzienne bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Amsterdam – Gdańsk, co zostało wykorzystane przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie do promocji Gdańska i regionu na rynku holenderskim.

***

Frytki za 200 euro. Holenderska policja zatrzymała w środę mężczyznę, przyłapanego na kradzieży woreczka z frytkami w supermarkecie DekaMarkt w miejscowości Santpoort-Zuid.

Mężczyzna uznał, że kolejki przed kasami są zbyt długie i powiedział kasjerce, że bierze ze sobą frytki, a jutro wróci do sklepu i za nie zapłaci, opisuje dziennik „De Telegraaf”.

Pracownicy supermarketu nie zgodzili się na takie rozwiązanie, ale 68-latek mimo to szybko wybiegł ze sklepu, wszedł do samochodu i odjechał. Świadkowie zanotowali tablice rejestracyjne „złodzieja frytek” i przekazali je policji. Niewiele później mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy w okolicy swego domu, czytamy w „De Telegraaf”.

Wszystko wskazuje na to, że to będą najdroższe frytki w życiu 68-latka. Po przewiezieniu mężczyzny na komisariat i przesłuchaniu go, policja nałożyła na niego grzywnę w wysokości 200 euro.

***

Bezrobocie ciągle spada. W kwietniu tego roku w Holandii zarejestrowanych było 456 tys. bezrobotnych, poinformowało w czwartek 18 maja niderlandzkie Główne Biuro Statystyczne CBS.

W minionym kwartale liczba osób bezrobotnych w kraju wiatraków spadała w tempie 8 tys. miesięcznie. Obecnie stopa bezrobocia w Holandii wynosi 5,1%. Dla porównania: na początku 2014 roku było to jeszcze około 8%.

***

Po co jechać na Karaiby! W miejscowości De Bilt, gdzie znajduje się siedziba niderlandzkiego instytutu meteorologicznego KNMI, w środę o godzinie trzeciej po południu termometr skazał aż 28,2 stopnie Celsjusza.

Oznacza to, że tegoroczny 17 maja był najcieplejszym w historii niderlandzkich oficjalnych pomiarów temperatur. Poprzedni rekord pochodził z 17 maja 1997 roku i wynosił 28,1 stopni, poinformował portal weeronline.nl.

W niektórych regionach Holandii temperatura przekroczyła w środę nawet 30 stopni. W Hoek van Holland było w pewnym momencie 31 stopni, a w Eindhoven 30,3 stopni. Po raz ostatni temperatura w Holandii przekroczyła 30 stopni 15 września ubiegłego roku, przypominają meteorolodzy.

***

Kraj spada w rankingu praw dzieci. Raport KidsRights wykazał kolejny spadek Holandii w rankingu krajów, w których dzieciom żyje się najlepiej. W zeszłym roku kraj spadł z 2 na 13 miejsce. Tym razem Holandia pojawiła się na 15 pozycji.

Ranking został opracowany przez międzynarodową organizację praw dziecka KidsRights we współpracy z uniwersytetem w Rotterdamie. W raporcie pod uwagę brana jest nie tylko sytuacja dzieci żyjących w danym kraju, lecz także działania władz, które wpływają na poprawę życia najmłodszych. W Holandii nadal wiele dzieci żyje w ubóstwie. Podobnie jak w zeszłym roku, zwrócono również uwagę nierówny dostęp do opieki.

Za kraj najbardziej przyjazny dzieciom uznano Portugalię. Wcześniej dwa lata z rzędu na pierwszym miejscu pojawiała się Norwegia, która tym razem zajęła drugą lokatę wśród krajów najbardziej przyjaznym dzieciom. Na czele rankingu pojawiła się także Szwajcaria, Islandia, Hiszpania, Francja, Szwecja, Finlandia, Tajlandia i Tunezja.

***

Stołeczna policja rozważa zniesienie zakazu noszenia symboli religijnych przez funkcjonariuszy, poinformował amsterdamski dziennik „Het Parool”.

Obecnie policjanci i policjantki w Holandii nie mogą nosić symboli religijnych takich jak chusty, jarmułki czy krzyżyki. Według szefa stołecznej policji, Pietera-Jaapa Aalbersberga, warto się zastanowić nad sensownością tego zakazu.

Aalbersberg chce, by w amsterdamskiej policji pracowało więcej osób nie-holenderskiego pochodzenia. Według niego policja będzie skuteczniejsza, jeśli będzie dokładniej odzwierciedlać strukturę amsterdamskiego społeczeństwa. Obecnie aż 52% mieszkańców stolicy ma nie-holenderskie pochodzenia, ale w przypadku pracowników policji jest to jedynie 18%, opisuje „Het Parool”.

Share: