Plastikowa strona sawanny

Plastikowa strona sawanny

Aż po widnokrąg widać połacie czerwonej, lśniącej ziemi, jak w mozaice ozdobionej kolczastą trawą, w kolorze wyschniętej słomy. To sawanna. Na tej spalonej słońcem szachownicy rozgrywkę prowadzą potężne baobaby, wełniaki czy akacje. Walka jest zawzięta, bo tylko najsilniejszy dostaje nagrodę: wodę. Słabiej ukorzenione drzewa przegrywają i giną. Czasami zniszczeniu pomagają słonie, które objadają gałęzie, a próbując podrapać się w niedostępnym miejscu, w tylnej części ciała, wielkim cielskiem naginają pień, aż pęka. Dlatego sawanna pokryta jest galerią połamanych wyschniętych konarów. Wbrew pozorom produkcja roślinna jest tutaj duża, dostarczająca soczystego pożywienia roślinożercom. Faunie zwierząt kopytnych sawanny afrykańskiej nie dorównuje żadna inna na świecie ani pod względem liczebności, ani różnorodności. Antylopy, bawoły, zebry żyją sobie pod czujnym okiem lwów i lampartów. Dość miękka ziemia sprawia, że wiele drobnych, a nawet średnich zwierząt kopie w niej nory, w których znajduje schronienie przed dziennymi upałami. Polują na nie sokoły, a padlinożerne marabuty nie mogą się doczekać by drapieżniki skończyli swój posiłek.

Sawanna roztacza się po horyzont jak cudowny perski dywan, ale jak długo jeszcze? W miejscach należących do parków narodowych jest czysto i pięknie, ale wystarczy minąć wał graniczny by zobaczyć inny świat. Jak okiem sięgnąć widać śmieci, śmieci, śmieci, a królują głównie plastikowe butelki i czarne jednorazówki. Plastik to materiał, którego głównymi składnikiem są polimery, związki chemiczne o budowie łańcuchowej, składające się z setek tysięcy atomów. Są one lekkie, na ogół odporne chemicznie, maja dobre właściwości mechaniczne, są dobrymi izolatorami, łatwo dają się formować i barwić na dowolny kolor. To wszystko sprawia, że są stosunkowo tanie w produkcji i nadają się do wszystkiego. I są wszędzie.

Problem jest jednak taki, że nie są one obojętne dla nas, ani dla środowiska. Rozkład porzuconej plastikowej butelki trwa prawie 500 lat, a podgrzewana słońcem wydala z siebie do ziemi szkodliwe substancje chemiczne. Na szczęście coraz więcej cywilizowanych krajów zdaje sobie z tego sprawę, mowa jest nawet o zakazie używania plastiku w Europie. Jednak Afryka wydaje się ciągle pozostawać w tyle. W krajach, w których panuje bieda i głód ludzie zastanawiają się, co przynieść do domu na obiad, a nie, w czym to przynieść. I nie tylko na sawannie panuje walka o wodę… Wniosek nasuwa mi się jeden, dopóki Afryka pozostanie głodna, dopóty nikt tam nie będzie myślał o ochronie środowiska i recyklingu.

O AUTORCE
Dee Łukasik

Dee Łukasik

Autorka tekstów

Dee, gdy przyjechała do Anglii w 1998 r., była Dorotą, a teraz prawie nikt jej już tak nie nazywa.  Przez pierwsze 4 lata odkrywała Londyn. Później przeniosła się na angielską prowincję, a obecnie mieszka w stolicy hrabstwa Kent, Maidstone, gdzie jej ulubionym zajęciem jest włóczenie się po okolicy z aparatem i psem. Uwielbia odkrywać małe miasteczka, a później opisywać je na swoim blogu. Przez 12 lat pracowała jako managerka restauracji, więc o jedzeniu wie bardzo dużo. Podróże, fotografia, kawa i książki to są jej największe pasje, które często łączy w jedno,, choćby podążając po świecie śladami Hemingwaya. Maluje meble, zgłębia historię Słowian i Celtów oraz ogląda europejskie kino. Ma dwójkę lekko zwariowanych nastolatków, kochającego męża, który jest również jej najlepszym przyjacielem i golden retrievera o usposobieniu kota. Razem z nimi zwiedza świat, odwiedzili już ponad 40 krajów (pies trochę mniej), a w planach mają kolejne podbicia. Marzy, by kiedyś napisać książkę, jej głowa jest zawsze pełna pomysłów.
Blog: Małe miasteczko Dee

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.