CIEKAWOSTKICYKLE

Legendy Teksasu – Jeździec Bez Głowy

Postać jeźdźca bez głowy znana jest swiatu z licznych produkcji filmowych, w tym najnowszego serialu telewizyjnego ‘Sleepy Hollow’.

Od przeszło stu pięćdziesięciu lat jeździec ów straszy mieszkańców Teksasu. Nikt nie chciałby spotkać na swojej drodze tej upiornej zjawy zwanej El Muerto (Śmierć). Mało kto jednak wie jaka jest historia przerażającego jeźdźca i skąd się wziął.

Pierwszy raz widziano go w latach pięćdziesiątych XIX wieku, galopującego przez pustynne rejony Teksasu. Kowboje, którzy go spostrzegli myśleli, że był to jeden z przedstawicieli lokalnych Indian, próbujący zastraszyć okoliczną ludność. Podjęte próby wytropienia go nie przyniosły jednak żadnych rezultatów. W wyniku tego zapanowało przekonanie, że El Muerto to najprawdziwsza zjawa. Zła sława jeźdzca bez głowy szybko się rozprzestrzeniała – pojawiał się on często w różnych miejscach stanu siejąc powszechne przerażenie.

535

W owych czasach na terytorium Teksasu grasowały bandy rzezimieszków – koniokradów i złodziei bydła, rabujących ranczerów. Starali się temu zaradzić stróże prawa, Strażnicy Teksasu*, którzy patrolowali stan – wówczas krainę bezprawia – i ścigali bandytów.

Creed Taylor i William A. Anderson ‘Bigfoot’ Wallace (dwaj legendarni Strażnicy Teksasu) wytropili Vidala – herszta złodziejskiej grupy. Po schwytaniu bandyty, Wallace obciął mu głowę, a następnie posadził jego ciało na wierzchowcu, do którego je następnie przywiązał. Głowę Vidala, z sombrerem na niej (Vidal był pochodzenia meksykańskiego), umocował u boku tegoż konia. I tak, rumak wraz z jeźdzcem galopował po bezdrożach Teksasu strasząc tych, którzy mieli wątpliwe szczęscie go zobaczyć. Jednoczesnie rozwijała się legenda o El Muerto.

Po pewnym czasie konia niosącego na swym grzbiecie ciało i głowę Vidala, złapano w małym miasteczku o nazwie Ben Bolt. Okazało się wówczas, że korpus bezgłowego jeźdzca podziurawiony był kulami oraz naszpikowany strzałami i dzidami – najwyraźniej wielu próbowało zabić El Muerto. Vidal pochowany został w okolicach Ben Bolt. Po pogrzebie, jeździec bez głowy pojawiał się jednak nadal. I nadal straszył. Prawdziwa zjawa, czy siła legendy?

* Ranger Walker, grany przez Chucka Norrisa, nie był pierwszym ani jedynym Strażnikiem Teksasu – przed nim było wielu innych. Prawdziwych.

Mapa Teksasu : Autor TUBS [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Mapa Teksasu : Autor TUBS [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons


Autorka tekstu i zdjęć: Aleksandra / USA / Gone To Texas

Share:
  • Legendę “Jeźdźca bez głowy” znam jedynie z filmu “Sleepy Hollow” z Johnym Deppem. Miło było poznać tę historię z innej strony – bardziej prawdopodobnej:)

  • Barbara Baradziej

    Bardzo lubię ten serial, film “Jeździec bez głowy” też bardzo mi się podobał.Prawdziwej wersji tej legendy nie znałam, ale tak właśnie podejrzewałam,że to coś w tym rodzaju 🙂 Dzięki 🙂

  • Bardzo ciekawy wpis. Znam Sleepy Hollow, ale pierwszy raz usłyszałam, skąd wzięła się ta legenda. I jeszcze przypomniałaś mi serial klasykę, “Strażnika Teksasu” 🙂 Ogĺądałam go z dziadkiem jak byłam mała. Ach, te wspomnienia 🙂