MY POLKINOWESTYL POLKI

KĄPIELE NAPRZEMIENNE STÓP WG KNEIPPA

Sebastian Kneipp był katolickim księdzem pochodzącym z Bawarii. Uważany jest za ojca hydroterapii i ziołolecznictwa. Wzorował się na doświadczeniach Vincenta Priessnitza (od jego nazwiska mamy dziś prysznic). Przez wiele lat opracowywał i rozpowszechniał wiedzę o higienie, leczeniu wodą i klimatem. Badał działanie lecznicze roślin i zasady prawidłowego odżywiania. Kawa słodowa czy chleb ziarnisty to też jego zasługa.

Kąpiele naprzemienne mają dość szerokie spektrum działania. Zanurzanie nóg w wodzie zimnej i ciepłej trenuje układ krwionośny stóp i podudzi, dlatego poleca się ten zabieg osobom, które mają chronicznie zimne stopy. Uwaga, przy chorobach żył i naczyń należy skonsultować się z lekarzem. Warto stosować kąpiele naprzemienne przy kłopotach z układem krwionośnym i sercem oraz przy bólach głowy. Istotne jest działanie na układ odpornościowy, który jest wzmacniany podobnie jak przy kąpielach zimnych całego ciała, czyli przy morsowaniu. Zabieg można stosować u dzieci.

Aby wykonać taki zabieg potrzebne są dwa naczynia, dość wysokie ponieważ woda powinna sięgać do połowy łydki. Zaczyna się od kąpieli w ciepłej wodzie (36-38 st.C), która trwa 5 do 10 minut. Potem przekłada się stopy do naczynia z zimną wodą (15-18 st.C) i pozostawia je tam na 10 do 20 sekund. Cykl powtarza się nie częściej niż 2-3 razy. Kąpiel zaczyna się zawsze od ciepłej wody, a kończy zimną.

* Artykuł ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. 
Autor dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne 
merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. 
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji 
zamieszczonych na niniejszej stronie www, która nie prowadzi działalności leczniczej 
polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy 
o działalności leczniczej.

Mgr Anna Hofstätter, fizjoterapeutka / Austria / I love Wien

Share:
 • Trochę, jak sauna i tarzanie się w śniegu, lub wskakiwanie do zimnej wody po 🙂 tylko mniej ekstremalnie.
  Nazwisko pana Prysznica poprawiło mi humor bardzo 🙂

  • Kto wie, może stąd mamy knajpy- miejsce, gdzie się pije.

   • Ano, kto wie, co ów pan robił w czasie wolnym 😉

 • Bardzo interesujące, tym bardziej że można zrobić to w domowych warunkach. Ja właśnie często mam zimne stopy, śpię w skarpetkach, bo inaczej mi zimno w całe ciało! Nie wiem czy to jest przypadek do zastosowania takich kąpieli 🙂 Mi też się spodobało nazwisko pana Prysznica 🙂

  • Tak. To jest najlepsza metoda na zimne stopy. Szybko czuć efekt, bo szybko dochodzi do przekrwienia stóp. Spróbuj pierwszy raz po gorącym prysznicu schłodzić podudzia i stopy. Naczynia zamkną się najpierw, a potem szybko otworzą i masz ciepłe stopy.

   • Doradzę tak zrobić mojej mamie 🙂

 • Maya Maya Miell

  Cale szczęście, ze w cieplej wodzie dłużej, a w zimnej tylko kilka sekund : -) Musze spróbować!

 • Dorota Wernik

  O rany! Ale by było fajnie jakby pomogło na moje zimne stopy, które zawsze! mam zimne (ręce zresztą też). Na pewno wypróbuję!

 • Myślę, że takiego zmarzlucha jak jak idealne, nawet próbuje od jakiegoś czasu wplatać lodowatą wodę w moje ogrzewające prysznice 😉

 • Ewiczka

  Wow, interesujące. Chyba będę musiała tą medtodę wypróbować bo ja to zimna stopa jestem 😉

 • NotatkiNiki

  Nie, no kto by przypuszczal skad sie wziela nazwa prysznica:)! A tak na powazniej, to chetnie sprobuje choc raz jak to jest:))

 • Będę musiałą spróbować latem, brzmi jak mnóstwo zabawy (nawet jeżeli niekoniecznie pomogłoby zdrowotnie 🙂 )

 • Tina Papajewski

  Stosowałam sole do kąpieli firmy, która używa nazwiska tego księdza. Liczą sobie niemiłosiernie za swoje produkty, a wcale nie są one najlepszej jakości. Zdecydowanie wolę sól z Ciechocinka! Kawałek ojczyzny w wannie :)P