KALENDARIUM

KALENDARIUM – WRZESIEŃ

Zapraszamy na listę wydarzeń i świąt w różnych krajach we wrześniu.

SZWECJA

Napisała: Karolina / HEMMA HOS JOHANSSONS

Koniec września / święto plonów Skördefest

Od 1997 roku pod koniec września, na terenie całej wyspy Öland odbywają się obchody Święta Plonów zwanego Skördefest. W wolnym tłumaczeniu można je określić rodzajem Dożynek. Przez cztery dni, w różnych miejscach swoje wrota otwierają rzemieślnicy, rolnicy i drobni producenci, zachęcając przyjezdnych do odwiedzin i poznania obszaru. Szczególnym zainteresowaniem cieszą sie punkty z dynia! Więcej>> KLIK

***

USA

Napisała: Aleksandra / GONE TO TEXAS

Teksański Jarmark Stanowy  – organizowany w Dallas co roku, począwszy od 1886 (z wyłączeniem okresu I i II wojny światowej).

Jest to największa impreza typu ‘expo’ w Ameryce Północnej. Zaczyna się zazwyczaj w ostatni piątek sierpnia i trwa trzy tygodnie. Jarmark ten to wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci: pokazy i konkursy gotowania, wystawy zwierząt hodowlanych, samochodów, motocykli, wyścigi trzody chlewnej, mecze futbolu amerykańskiego, przejażdżki samochodowe, wesołe miasteczko, występy grup folklorystycznych – przedstawicieli różnych nacji, muzyka na żywo, aukcje żywego inwentarza, loterie, turniej golfa i wiele, wiele innych.

Big_Tex_2013

Zdjęcie: Paul Komarek (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Symbolem Jarmarku jest Big Tex – figura kowboja (około 17 metrów wysokości). Obecnie prezentowany Big Tex jest rekonstrukcją poprzedniego, który spalił się w roku 2012 (w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej).

Wstęp na teren State Fair of Texas – za okazaniem biletu (opłata za jeden dzień), Istnieje możliwość wykupienia karnetu ważnego przez cały okres trwania Jarmarku.

Miejsce imprezy: 3921 Martin Luther King Blvd, Dallas Teksas.

Więcej>> KLIK

*

Napisała: Kropka / KROPKA ZA OCEANEM

7 września – Labor Day

W tym roku wypada akurat siódmego ale jego “data” to pierwszy poniedziałek września i jest to po prostu Święto Pracy. Z tej okazji organizowane są różnego rodzaju parady, których członkowie ubrani są najczęściej w swoje stroje robocze by podkreślić to że są dumni z tego co robią dla kraju. Osoby nie biorące udziału w paradach najczęściej można spotkać na wszelkich piknikach i grillach w gronie rodziny i znajomych. Organizowane są również różne wydarzenia artystyczne a także pokazy sztucznych ogni.

***

RPA

Napisała: Marianna / POŁUDNIOWOAFRYKAŃSKIE IMPRESJE

24 września – Heritage Day

Dzień, w którym mieszkańcy RPA świętują swoje bardzo bogate dziedzictwo narodowe. Jest to stosunkowo nowe święto, ustanowione przez Nelsona Mandelę w 1996 roku. Wcześniej 24 września był dniem, w którym wspominano i czczono legendarnego króla Zulusów, Shakę. Ustanowienie tego dnia świętem poświęconym dziedzictwu wszystkich mieszkańców RPA było kompromisem wypracowanym przez Partię Wolności Inkatha (której członkowie to głównie Zulusi) i nowego, demokratycznego rządu RPA, gdyż w ustawie o nowych dniach wolnych postanowiono nie uwzględnić święta zuluskiego króla. W 2005 roku media rozpoczęły kampanię mającą na celu zmianę postrzegania 24 września jako święta różnic bardziej niż wspólnego dziedzictwa – na motyw wybrano braai, czyli grilowanie, jedną z ulubionych rozrywek wielu mieszkańców RPA. Na początku odzew był niewielki, idea nabrała rozpędu dopiero w 2007 roku, gdy Arcybiskup Desmond Tutu objął oficjalny partonat na Dniem Grillowania. Niezwykle popularny Tutu, w fartuchu kucharskim i wcinający boerewors, czyli lokalną kiełbasę, okazał się siłą scalającą podzielonych obywateli – od tamtej pory marka Braai4Heritage ma także błogosławieństwo Państwowej Rady ds. Dziedzictwa. W dalszym ciągu jednak głównym celem święta jest celebracja różnorodności Tęczowego Narodu i promocja idei zjednoczenia pomimo różnic.

***

IRLANDIA (CARLOW)

Napisała: Gosia / MY CARLOW

07-09.09 / County Carlow Golf Classic

Kurs klasycznego golfa w hrabstwie Carlow – Carlow Turism organizuje doroczny klasyczny golf, w tym m.in. trzy kursy golfa –  w Carlow Golf Club, Bunclody Golf and Fishing Club oraz Mount Wolseley Hotel, Spa and Golf Resort. Opłata za wcześniejszą rezerwację to 159 € za osobę – obowiązuje do 31 lipca. Opłata w wysokości 175 € za osobę – obowiązuje od 01 sierpnia r. Cena obejmuje 3 rundy golfa, 3 kupony na posiłki, uroczystą kolację, oraz wkład do funduszu przeznaczonego na nagrody.

20.09. / Rosdillig Vintage Rally and Steam Threshings

Rajd zabytkowych ciągników i silników parowych – Rosdillig Vintage Club jest gospodarzem corocznego rajdu od 1988 roku. Parada zabytkowych silników rolniczych, zabytkowych i klasycznych samochodów, ciągników, motocykli, silników młócących oraz silników parowych odbywa się w idyllicznym otoczeniu – w miejscowości Borris w hrabstwie Carlow.

27.09. / Carlow Marathon

Maraton w hrabstwie Carlow – Coroczny Maraton hrabstwa Carlow odbędzie się w niedzielę 27 września, o godzinie 11:00. Jest to  impreza przygotowująca do Dublin City Marathon. Maraton odbędzie się  w miejscowości Leighlinbridge w hrabstwie Carlow. Podzielony na Półmaraton, Mini maraton i maraton kobiet. Medale i wyróżnienia zostaną wręczone zwycięzcom w poszczególnych kategoriach.

***

WIELKA BRYTANIA

Napisała: Justyna / JUSTA POZA GRANICAMI

18 – 22 wrzesnia 2015 – London Fashion Week

London Fasion Week to największe święto mody w Wielkiej Brytanii. London Fashion Week jest organizowany przez British Fashion Council. Zalicza się go tzw “Wielkiej Czwórki” Tygodnia Mody (obok Mediolanu, Nowego Jorku i Paryża). Po raz pierwszy odbył się w 1984 roku. Odwiedza go rocznie około 5 tys osób związanych z branżą mody.

23 września 2015 –  September Equinox

Równonoc jesienna – na danej półkuli ziemskiej – północnej lub południowej – jest to równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać słabiej tę półkulę a mocniej półkulę drugą. Moment równonocy jesiennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. Na półkuli północnej równonoc jesienna następuje w okolicach 22/23 września (równonoc wrześniowa), kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc jesienna ma miejsce 20/21 marca (równonoc marcowa). W chwili gdy na jednej półkuli zachodzi zjawisko równonocy jesiennej, na drugiej jest to moment równonocy wiosennej.

***

HOLANDIA

Napisała: Gosia / ALLOCHTONKA

Trzeci wtorek września (15 września 2015) – Prinsjesdag

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku prac parlamentarnych. W tym dniu król Willem-Alexander zgodnie z tradycją udaje się do Binnenhof w Hadze. Przejazd z pałacu odbywa się bardzo uroczyście, w złotej karecie i jest obserwowany przez licznie zgromadzoną publiczność. W Sali Rycerskiej (Ridderzaal) król wygłasza mowę tronową (troonrede) przed połączonymi izbami parlamentu, czyli Stanami Generalnymi (StatenGeneraal). Mowa ta zawiera najważniejsze plany rządu na kolejny rok. Następnie minister finansów przekazuje tzw. Miljoenennota oraz przyszłoroczny budżet na ręce przewodniczącego Drugiej Izby. Więcej>> KLIK

***

DANIA

Napisała: Kasia / MATKA POLKA KOPENHASKA

8-20 wrzesien/ Hello Heritage

Hello Heritage jest próba pokazania dunskiej kultury szerszej publiczności.Szerszej bo jako zupełna nowosc po angielsku. W programie m.in. odczyty, wystawy, koncerty, debaty. KLIK.

Hello Heritage jest czescia festiwalu “Golden Days” (4-20/9, Kopenhaga I okolice).  W tym roku Golden Days skupia się na pojęciu “Kulturarven” czyli dziedzictwo narodowe.

23-27 wrzesien/Copenhagen Blues Festival

Okolo 60 koncertów z duńskimi I międzynarodowymi muzykami. KLIK.

Wrzesien/Københavns Oktoberfest

Kopenhaga po raz 7 swietuje Oktoberfest. Od czwartku do soboty  Femøren na Amager. Piwo, muzyka i według organizatorów świetna atmosfera. KLIK.

***

BELGIA

Napisała: Nika / NOTATKI NIKI

Bruksela, 4-6 września 2015 Święto Komiksu (Fête de la BD)

LINK do strony z informacjami

Bruksela, 10-13 wrzesien 2015 eat! Brussels  – festiwal gastronomii i win

LINK do strony z informacjami

Bruksela, 20 września 2015  – Niedziela bez Samochodu (Dimanche sans voiture) – 15-ta edycja

LINK do strony z informacjami praktycznymi

Cała Belgia – Europejskie Dni Dziedzictwa (Journées Européennes du Patrimoine)

27-ma edycja

 

  • Dni Dziedzictwa w Walonii – LINK /  12-13 września 2015
  • Dni Dziedzictwa Regionu Brukseli – LINK  / 19-20 września 2015
  • Dni Dziedzictwa Miasta Brukseli – LINK / 19-20 września 2015

Cała Belgia – 26 września  – Europejski Dzień Języków (Journée européenne des langues)

LINK  do europejskiej strony internetowej wydarzenia.

***

FRANCJA

Napisała: Nika / NOTATKI NIKI

PARYŻ

Od 18 września do 13 grudnia 2015 – ma miejsce wystawa pokazująca jak biwakował Napoleon podczas swych kampanii wojennych. Tytuł wystawy : Le bivouac de Napoléon : luxe impérial en campagne (LINK) Miejsce wystawy :  Galerie des Gobelins , Mobilier national, Paris.

11 września – od 20:00-23:00 wieczór muzyczny i koncertu w dzielnicy Marais w sercu Paryża. Nazwa imprezy : Bal – Traversées du Marais au Carreau du temple (LINK)

27 września – pierwszy Dzień bez Samochodu w Paryżu (Journée sans voiture)

LINK do strony miasta Paryża

SAINT-CLOUD

(92210, departament Hauts-de-Seine w regionie paryskim)

  • 12 września 21.00-23.00 spektakl pirotechniczny i sztuczne ognie w zamku Saint-Cloud.

PERPIGNAN

(66000, departament Pireneje Wschodnie)

 

  • Od 29 sierpnia do 13 września cale Perpignan zyje w rytmie 27 edycji festiwalu fotografii reporterskiej Visa pour l’Image
  • LINK  do strony wydarzenia

CAŁA FRANCJA

 

  • 19-20 września 2015 – Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego (Journées européennes du patrimoine)
  • LINK do strony oficjalnej wydarzenia
  • link do mego wpisu archiwalnego na ten temat

26 września – Europejski Dzień Języków (Journée européenne des langues)

LINK  do europejskiej strony internetowej wydarzenia.

*

FRANCJA / LILLE

Napisała: Ania / ANNA WINTER

Jak co roku w pierwszy weekend września Lille zamienia się w pchli targ. Zamknięte jest prawie cale centrum miasta i kazdy (po uprzednim zarezerwowaniu miejsca w merostwie) moze wystawić na sprzedaz co mu się podoba. Braderie stala się prawdziwym wydarzeniem i przyciaga rzesze turystów z calej Francji.

 

 

 

 

 

 

 

Share: