KALENDARIUM

KALENDARIUM – PAŹDZIERNIK

Zapraszamy do przeczytania kalendarzowego podsumowania poprzedniego miesiąca – o tym co świętowano i co wydarzyło się w krajach, w których miejszkają nasze Klubowiczki.

DANIA

Napisała: Kasia / Matka Polka Kopenhaska

9 października / Noc Muzeow w Kopenhadze

Noc Muzeów zbiega sie z rozpoczęciem ferii jesiennych (tzw. ferii kartoflanych). Bilet kosztuje 90 koron i oprócz wstępu do wszystkich miejsc uczestniczących w wydarzeniu, jest też biletem transportu miejskiego (od 17 do 05).

Klik

9 pazdziernika – 1 listopada / Haloween w Tivoli

Tivoli jest najbardziej znanym parkiem rozrywki w Danii leżącym w samym centrum Kopenhagi.

Tivoli

TAJWAN

Napisała: Dorota / Babel School in Taiwan

10 października – Święto Narodowe Republiki Chińskiej 雙十節

Często święto to nazywa się po prostu Podwójną Dziesiątką (Double Tenth). Nie jest to, jak wiele osób sądzi, święto niepodległości, a rocznica wybuchu Powstania Wuchang (1911), które przyczyniło się do upadku chińskiej dynastii Qing i ustanowienia 1 stycznia 1912 roku Republiki Chińskiej. Oficjalna nazwa Tajwanu, to właśnie Republika Chińska (Republic of China). Lata na Tajwanie liczy się właśnie od roku ustanowienia Republiki, czyli 2015 rok to rok 104 Republiki.

21 października 2015 (9 dzień 9 miesiąca księżycowego) – Święto Osób w Podeszłym Wieku 重陽節

Święto to związane jest z legendą o Hong Jing, który chcąc uratować swoją rodzinę przed nieszczęściem, o którym dowiedział się od taoistycznego nieśmiertelnika, Fei Zhangfang, zaprowadził ją na wysoką górę. Wieczorem, gdy wrócili do domu okazało się, że cały drób i inne zwierzęta zmarły zamiast nich. Od tego czasu dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca kalendarza księżycowego należy iść na wycieczkę w góry i pić wino lub herbatę chryzantemową. „9” jest symbolem długiego życia. Tego dnia organizowane są różne atrakcje dla osób starszych.

21 października – Dzień Diaspory Chińskiej, czyli Overseas Chinese 華僑節

Ma to samo znaczenie co Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

25 października – Święto Retrocesji Tajwanu 台灣光復節

Dzień upamiętniający koniec 50-letnich rządów japońskich na Tajwanie (1945).

IRLANDIA, Co. Carlow

Napisała: Gosia / My Carlow

01-08.10. / Féile an Fhómhair

Festiwal z okazji Dożynek.

Dwujęzyczny festiwal odbywający się każdego roku jesienią. W tym roku będzie to 8 dni imprez kulturalnych organizowanych w różnych miejscach miasta Carlow, m.in. festiwal uliczny, wystawy sztuki, spektakle teatralne, pokazy komedii, tańca i muzyki na żywo.

02-04.10. / Follow me up to Carlow Set Dancing Weekend

Mistrzostwa w tańcu. Konkursy tańca i warsztaty dla miłośników tańca z całego kraju, prowadzone przez najlepszych tancerzy i zespoły tańca w kraju.

02-04.10. / Carlow Autumn Walking Festival

Jesienny Pieszy Festiwal w Carlow to wielka okazja dla początkujących, doświadczonych i zaawansowanych spacerowiczów, aby cieszyć się wędrówkami górskimi lub spokojem leśnych parków, w pięknym i zróżnicowanym krajobrazie Hrabstwa Carlow pod okiem kompetentnych lokalnych przewodników. Majestatyczne Góry Blackstairs oraz doliny rzeki Barrow wraz z uroczą miejscowością Myshall znajdą się w tegorocznym programie Festiwalu.

17-18.10 i 24.10 – 01.11. / Halloween Train – Rathwood

Halloweenowy Pociąg w Rathwood

Wspaniała przygoda dla dzieci w każdym wieku na pokładzie Halloweenowego Pociągu w Rathwood.

25-31.10. / Halloween Festival – Delta Sensory Gardens

Festiwal w Ogrodach Sensorycznych Delta. Gry i zabawy dla dzieci i dla dorosłych. Konkurs i nagrody za najlepszy kostium – w sobotę 31 października 2015.

26-31.10. / Halloween – Huntington Castle

Halloween w Zamku Huntington, który zyskał sławę jednego z najbardziej nawiedzonych zamków w Irlandii. Jest idealnym miejscem na spędzenie Hallowen i na organizowanie w nim imprez zwanych polowaniem na duchy.

31.10. / Halloween

Halloween wywodzi się od celtyckiego obrzędu nazywanego Samhain – co oznacza „koniec lata”. Nazwa Halloween, święta uznawanego przez Kościół Katolicki za pogańskie, pochodzi najprawdopodobniej od – All Hallows’ Evening, co w języku angielskim oznacza wigilię Wszystkich Świętych. Zwyczaj świętowania Halloween zrodził  się w Irlandii, do USA zawędrował w XIX wieku, a w Polsce pojawił się 20 lat temu. Święto obchodzone jest w nocy 31 października.

Obchody Halloween  rozpoczęły się w Irlandii już około 1000 roku, nic więc dziwnego, że jest tak wiele  irlandzkich tradycji tego święta. O irlandzkich tradycjach związanych z Halloween na moim blogu można przeczytać tutaj KLIK

USA

Napisała: Aleksandra / Gone To Texas

Październik to miesiąc Polskiego Dziedzictwa Kulturowego – w różnych stanach, w miejscowościach małych i dużych, Polonia amerykańska organizuje uroczystości (m.in. koncerty, parady, degustacje wyrobów tradycyjnej polskiej kuchni) prezentujące i upamiętniające polską kulturę, historię i sztukę.

HMPostersm

Więcej informacji na stronie http://www.polishamericancenter.org/heritmo.htm

11 października – Dzień Pułaskiego – dzień upamiętniający śmierć generała Kazimierza Pułaskiego – polskiego bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kazimierz Pułaski zmarł w wyniku ran odniesionych w czasie bitwy pod Savannah (1779). Święto celebrowane przez Polonię amerykańską, między innymi w  w Nowym Jorku: http://www.pulaskiparade.org/

12 października – Dzień Kolumba – upamiętniający przybycie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (12 października 1492). W dniu tym większość instytucji państwowych ( w tym np. urzędy pocztowe) jest nieczynnych.

17 października – Międzynarodowy Festiwal w Plano (Teksas)  – jeden z wielu lokalnych festiwali, podczas którego wielokulturowa społeczność Teksasu przedstawia kraje, z których wywodzą się korzenie jego mieszkańców. Więcej o teksaskich festiwalach międzynarodowych – tutaj.

plano1

31 października – Halloween – z tej okazji,  w różnych miejscach użyteczności publicznych, także w  kościołach, organizowane są zabawy przebierańców (głównie dla dzieci).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Share: