KALENDARIUM

KALENDARIUM – GRUDZIEŃ

Niedawno, w Kalendarzu Adwentowym, nasze Klubowiczki pisały o tradycjach bożonarodzeniowych w różnych krajach świata.

W dzisiejszym kalendarium Gosia i Aleksandra informują o  wydarzeniach związanych ze Świętami, które miały miejsce w w bieżącym miesiącu w Carlow (Irlandia) i Teksasie.

Zapraszamy do przeczytania!

Irlandia, County Carlow

Gosia / http://mycarlow.blog.pl

01-24.12. Pokazy świateł świątecznych, imprezy, targi, jarmarki, spotkania ze Świętym Mikołajem, warsztaty elfów to atrakcje, które czekają w całym przedświątecznym okresie w całym hrabstwie Carlow. Napisałam o nich tutaj: 25 świątecznych atrakcji w Hrabstwie Carlow

24.12. Christmas Eve Wigilia

25.12. Christmas Day Boże Narodzenie, Święto Narodowe

26.12. St. Stephen`s Day / Boxing Day Dzień Świętego Szczepana

Wpis na blogu: Święta Bożego Narodzenia w Irlandii

Texas, USA

Aleksandra / Gone To Texas

Wybrane wydarzenia:

Dallas

25.11. – 26.12 Dallas Theater Center prezentuje adaptację ‘A Christmas Carol’ według Ch. Dickensa.

Więcej informacji na stronie internetowej Dallas Theater Centre.

01.12.2015 – 03. 01 2016 – Święta w Arboretum

Wystawa ‘12 Dni Bożego Narodzenia’ – prezentująca scenerię świąteczną powiązaną tematycznie ze znaną kolędą o tym samym tytule. Poszczególne elementy wystawy rozmieszczone są na terenie ogrodu (o powierzchni 267.102 m2) w dwunastu altankach zbudowanych w stylu wiktoriańskim, otoczonych szklanym ogrodzeniem. Ogród, włącznie z dziewięciometrowym drzewem, oświetla 500.00 świateł.

W budynku zwanym ‘DeGolyer House’, znajdującym się na terenie Arboretum,  można oglądać 300 szopek bożonarodzeniowych z różnych krajów świata.

01.12.15 – 03.01.16 Boże Narodzenie w Białym Domu 2003

Trzecia z kolei, doroczna prezentacja, przedstawiająca jak wyglądały dekoracje świąteczne w Białym Domu za czasów prezydentury G. Busha. Ekspozycja obejmuje między innymi fotografie, video z archiwum Administracji Prezydenta Busha, stroje, które nosiła podczas Świąt pani prezydentowa Bush, prezenty, które otrzymała rodzina Prezydenta, fragmenty, oficjalna karta świąteczna Białego Domu na rok 2003.

02.12. Towarzystwo Historyczne przedstawia wykład Rose-Mary Rumbley: ‘Santa śmiał się przez całą drogę do Dallas’.

O tym jak świętowano Boże Narodzenie w Dallas w przeszłości, o tym, że Mikołaj był w Mieście już w latach 40 XIX wieku, o tym, że w latach 30 i 40 wieku XX, Mikołaj śmiał się tak serdecznie, że powodował korki drogowe w Dallas…

03-06.12 Majestic Theatre prezentuje musical ‘Rudolf Czerwononosy Renifer’.

05.12 – Dallas Opera przedstawia operę komiczną ‘Bastien i Bastienne’ Mozarta – o pastuszce zakochanej w młodym chłopcu. Mozart napisał ten jednoaktowy pastiż muzyczny w wieku 12 lat.

05.12 – koncert na placu miejskim Nagrody Muzyczne przyznane przez magazyn Dallas Observer. Występ ponad 40 zespołów zakończony pokazem sztucznych ogni.

03-06.12 Uciechy Swiąteczne w parku ‘Fair Park’

Zabawy i konkursy dla dzieci, zdjęcia z Mikołajem, zagroda reniferów, koncerty muzyczne, zapalenie świateł na choince, jarmark świateczny.

20.11 – 20.12 Teatr Dziecięcy prezentuje sztukę ‘Cud na 34-tej Ulicy’ opartą na klasyku filmowym o tym samym tytule. Kris Kringle (Santa) ratuje młodą matkę i jej córeczkę, które postanowiły nie obchodzić Bożego Narodzenia.

20 i 24.12 pokaz filmu (klasyka amerykańskich  filmów świątecznych) ‘It’s a Wonderful Life’ – reżyseria Frank Capra. Zdesperowany biznesmen, który zamierza popełnić samobójstwo zostaje w ostatniej chwili uratowany przez Anioła. Anioł pokazuje desperatowi jak wyglądałby świat bez niego.

Grapevine

12.11.2015 – 03.01.2016 ICE! Boże Narodzenie Dookoła Świata

Magia Świąt ujęta w wystawę składającą się z kolorowych elementów ręcznie wyrzeźbionych w lodzie, ważącym ogółem około miliona kilogramów:

  • tradycje świąteczne różnych krajów świata,
  • dwupiętrowa zjeżdżalnie z lodu z dekoracjami: Parada Zabawek oraz olbrzymimi ornamentami świątecznymi,
  • podróż przez Biegun Północny w saniach Mikołaja,
  • fabryka odmrożeń – prezentacja interaktywna,
  • zjeżdżalnia z dwunastoma torami śnieżnymi,
  • szopka bożonarodzeniowa wyrzeźbiona w lodzie.

Arlington

01.12 – 23.13 Teksaski Jarmark Christkinkdl

Jarmark ten jest jednym z największych jarmarków bożonarodzeniowych organizowanych na wolnym powietrzu w południowo-zachodniej części USA  związany jest z tradycjami świątecznymi Niemiec/ przywiezionymi do Teksasu przez niemieckich emigrantów. Na jarmarku kupić można ozdoby świąteczne, drobne upominki, specjały kuchni niemieckiej/napoje. Poza tym, w czasie trwania jarmarku, oglądać można występy różnych grup artystycznych, organizowane są też zabawy dla dzieci.

Grand Prairie
26.11.2015 – 03.01.2016 Światła Prerii

4 miliony światełek rozmieszczonych w miejskim parku, gdzie znajdziemy wioskę świąteczną. Można tam spotkać Mikołaja i zjeść coś dobrego, kupić prezenty, obejrzeć laserowy pokaz świateł, spacerować po udekorowanym światełkami lesie oraz przejechać przez tunel z iluminacjami świątecznymi.

W teatrze, znajdującym się w wiosce świątecznej, wystawiane jest przedstawienie, w trakcie którego śnieg pada na publiczność.

Garland
03.12 Boże Narodzenie na Skwerze

Wśród atrakcji: uroczyste zapalenie światełek na miejskiej choince, zdjęcia z Mikołajem, pagórki śnieżne, świąteczne potrawy i smakołyki, występ chóru, festiwal świateł, pociąg dziecięcy, twórczość dziecięca, specjalna opcja zapalenia świateł na choince dla osób z zaburzeniami sensorycznymi.

Hill Country
Szlak Świateł

Władze miejskie i mieszkańcy regionu dekorują swoje miejscowości tysiącami światełek.

Więcej o miejscowościach będących częścią Szlaku Świateł tutaj.

Fredericksburg

04.12. – doroczna Parada Świateł

Parada przechodzi główną ulicą miasta, towarzyszą jej liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci, w tym kiermasz świąteczny.

noc2

 

Share: