MY POLKISTYL POLKI

BLIŻEJ POLKI – AGATA WIELGOŁASKA

Mam na imię Agata, co w Turcji spotyka się często z komentarzem: „Aaa… Agatha Christie!”. Dzięki słynnej pisarce, która rezydowała w hotelu Pera Palace w Stambule, łatwo zapamiętać moje imię, tyle dobrego. Co jeszcze?

Stambułoholiczka

Jestem totalną stambułoholiczką. Próbowałam wyrwać się ze szponów tego miasta dwukrotnie – Londyn i Trómiasto nie dały rady, nadal ciągnie mnie nad Bosfor. Lubię podróże i potrafię docenić wiele miejsc, ale dawny Konstantynopol jest jak skrojona na mnie sukienka – taka na wiele okazji, którą można dowolnie przerobić, połączyć z różnymi dodatkami, stworzyć z niej wiele kreacji na wiele okazji… Bo takie właśnie jest to miasto – głośne i ciche, kolorowe i szare, bogate i biedne, dzikie i kosmopolityczne. Do tańca i do różańca. Wszystko zależy od tego, czego się szuka i co pragnie się znaleźć.

Kluboholiczka

Jestem też kluboholiczką. Dołączyłam do Klubu Polki ponad dwa lata temu i wzięłam od tego czasu udział w wielu wspólnych projektach. Czytam nałogowo blogi rozsianych po całym świecie Polek, czuję się częścią tej wirtualnej społeczności i mam nadzieję, że na długo nią pozostanę. Zawsze pociągała mnie odmienność, inne kultury, odkrywanie świata – tego zupełnie blisko nas i tego nieco dalej. Stąd chyba wybór studiów (socjologia), miejsca zamieszkania („miasto łączące dwa kontynenty” – jak zwykło się nazywać Stambuł) i zajęcia (pisanie oraz fotografia). Na pewno także Klub.

Pisarka

Od dziesięciu lat prowadzę bloga Tureckie Kazania, jestem też współautorką subiektywnego przewodnika po tureckiej kulturze i społeczeństwie: „Turcja. Półprzewodnik obyczajowy” oraz autorką zbioru esejów o moich ukochanym mieście: „Stambuł. W oparach miejskiego absurdu” (książki dostępne na Turcja. Półprzewodnik ). Ostatnio przekonałam się do poezji i prozy (krótka forma, opowiadania).

Lubię, nie lubię

Kocham wodę, pływanie, żeglarstwo. Moje ulubione miejsce w Polsce to wybrzeże pięknego Bałtyku. Nie potrafię żyć daleko od morza, tak jak nie umiem przejść obojętnie obok ciekawego miejsca, nie zagadać intrygującej osoby. Lubię kuchnię śródziemnomorską z rybami, owocami morza i dobrym winem na czele. Uwielbiam zarówno nocne Polaków rozmowy, jak i nawiązywanie międzynarodowych przyjaźni. Nie lubię gier komputerowych, samochodów i joggingu. Kocham brytyjskie poczucie humoru, nienawidzę horrorów.

Życzę wszystkim dużo słońca i ciepła, bo mimo nieubłaganego końca wakacji kalendarzowa jesień dopiero za trzy tygodnie. Pozdrawiam z magicznego Stambułu i zapraszam do pięknej Turcji!

Share: