Kanada

W miejscowości Steveston, Richmond (Kolumbia Brytyjska) lew morski złapał dziewczynkę za sukienkę i wciągnął do wody. Dziewczynce na szczęście nic się nie stało, bo ktoś natychmiast skoczył za nią do wody i ją wyciągnął. Ponoć to nie pierwszy raz, gdy lwy morskie za bardzo się interesują obserwującymi je ludźmi, a to wydarzenie ma być przypomnieniem, że nie wolno karmić ssaków morskich (uważa się, że zwierzę pomyliło sukienkę dziecka z jedzeniem, bo akurat jej rodzina rzucała do wody kawałki chleba).

Turcja

W pobliżu miejscowości Kaş (prowincja Antalya) zatopiony zostanie czołg z 1960 roku, który ma stać się kolejną atrakcją dla turystów uprawiających nurkowanie. Będzie to (podobno) pierwszy czołg użyty w tym celu na świecie. Wcześniej w tym samym celu zatopiono już samolot.

Zapadła decyzja o włączeniu liter W, X oraz Q do programu nauczania. Są to litery nie występujące w języku tureckim i do tej pory pomijane, jednak ich znajomość okazuje się niezbędna z uwagi na klawiatury komputerowe.

W dniu 27.05 rozpoczyna się święty miesiąc Ramadan, nazywany w Turcji Ramazan. Wierni od wschodu do zachodu słońca nie mogą jeść, pić, palić, uprawiać seksu, za to mają obowiązek odwiedzania meczetów, dawania jałmużny ubogim, zapraszania innych na uroczysty posiłek.

Gruzja

Dnia 26 maja uroczyście obchodzony jest Dzień Niepodległości Gruzji. Z tej okazji przez stolicę Tbilisi przejedzie wielka parada, a w mniejszych miejscowościach odbędą się koncerty i pikniki.

USA

Na dwa dni, 1-go i 7-go lipca, San Franciso Dungeon, atrakcja turystyczna odtwarzająca wybrane brutalne i krwawe wydarzenia historyczne, zamieni się w kawiarenkę po której biegają udomowione szczury. Za 50 dolarów turysta będzie mógł wypić kawę i zjeść ciastko między dziesiątkami swobodnie poruszających się szczurów, a przed opuszczeniem lokalu nawet zaadoptować wybrane zwierzątko.

Tajwan

Data 24 maja 2017 r. zostanie na pewno zapisana jako historyczna. Tego dnia tajwański Trybunał Konstytucyjny ogłosił jako niezgodny z prawem zapis iż małżeństwo może być zawarte jedynie między kobietą i mężczyzną. Tajwan stał się pierwszym i jedynym państwem w Azji, w którym odmowa udzielenia ślubu parze osób tej samej płci jest niekonstytucyjna.

Francja

Biscarrosse, 25 maja: padł rekord majowej temperatury, o godzinie 17:00 odnotowano 35,1 stopni! Wcześniej tak wysoką temperaturę odnotowano 16 maja 2002 roku (34,2 stopni).
I wcale nie zapowiada się ochłodzenie, wręcz przeciwnie!

Perpignan, 25 maja: Ładujący się hoverboard spowodował pożar w mieszkaniu, nic nikomu się na szczęście nie stało. Coraz częściej mówi się jednak o niebezpiecznym przegrzewaniu się baterii tej deski na dwóch kółkach.

Wietnam

W prowincji Tay Ninh, w południowym Wietnamie sąd skazał 6 złodziei psów. Łącznie wyrok dla nich wszystkich wynosi 30 lat więzienia (poszczególne wyroki – od 2 do 7 lat). Gang porywał zwierzęta, a po zabiciu i oprawieniu sprzedawał mięso za cenę 35.000 VND za kilogram (około 1.6$). Złodzieje zostali złapani w grudniu 2016 roku, w tamtym momencie posiadali 47 ukradzionych psów, które ważyły łącznie 512 kg. Łączna wartość ich mięsa dostarczyłaby przestępcom około 25.6 mln VND (1126$).

Dnia 26 maja operator popularnej wietnamskiej sieci komórkowej – Mobifone ogłosił, że jej użytkownicy będą mogli korzystać z Facebooka za darmo. W wersji bezpłatnej nie będą ładować się zdjęcia oraz nie będzie można korzystać z linków zewnętrznych. Wszystkie inne funkcje, w tym Messenger mają działać normalnie. Aby uzyskać dostęp do darmowej strony trzeba sie zalogować na stronę przez przeglądarkę.

Tajlandia

Trzęsienie ziemi na północy Tajlandii, w prowincji Chiang Mai. Epicentrum znajdowało się 8km pod ziemią, w Chiang Rai. Magnituda wynosiła 4.0 stopnie.
Istniało duże ryzyko uszkodzenia zapory hydroelektrycznej Mae Ngat, do którego na szczęście nie doszło. W skutek trzęsienie ziemi nie odnotowano żadnych poważnych szkód, czy też śmierci.

Share:
  • Magda Mamit

    pic kawke w towarzystwie szczorow? NIE DZIEKUJE!!! 🙂
    Ale chetnie ponurkowalabym przy tym zatopionym czolgu w Turcji 🙂